A A A

Tuz Gölüne şifa niyetiyle giriyorlar

Eklenme : 2016-05-17 09:41

AKSARAY - İç Anadolu bölgesinde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerlerde yer alan Tuz Gölünü vatandaşlar şifa niyetiyle kullanıyor.

Tuz Gölüne şifa niyetiyle giriyorlar

İç Anadolu bölgesinde Tuz Gölü, özellikle yoldan geçen yolcular ve şifa arayan vatandaşların uğrak yeri haline geldi.

Doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla adeta ziyaretçi akınına uğrayan Tuz Gölü, içerdiği minerallerle de şifa dağıtıyor. Tuz Gölü'nün suyu, çamuru ve tuzunda 22 çeşit mineral bulunuyor. Bu mineraller arasında sodyum klorür, iyot, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bromin, hidrojen ve demir gibi mineraller mevcut. Tuz Gölünün başta ayaktaki kötü koku, egzama ve çatlamalar olmak üzere vücutta oluşabilecek eklem ağrısı, kramplar ve kulunçlar ile saç dökülmesine iyi geldiği biliniyor.

Töz Gölünden defalarca geçtiğini ama girmenin bugün kısmet olduğunu belirten vatandaşlardan Zeynettin Karaalp şöyle konuştu:

"Daha önce Tuz Gölünün başta ayaktaki kötü koku, egzama ve çatlamalar olmak üzere vücutta oluşabilecek eklem ağrısı, kramplar olmak üzere birçok ayak ve vücut hastalıklarına iyi geldiğini duymuştum. Bugün özel araçla Mardin'den Ankara'ya gidiyorduk. Tuz Gölü civarına vardığımızda şifa niyetiyle çıplak ayakla tuz gölüne girelim dedik. Gerçekten çok güzel, bu kadar beklemiyordum. Hani bir söz var duymak ve görmek bir olmuyor. Bizimki de öyle oldu. Bir nevi ayaklara masaj uyguluyor. İlk girdiğimde sanki ufak kuma basıyorum gibi geldi her ilerlediğimde tuz taneleri büyüyüp sivrileşip sertleşti. Tabi haliyle insan ayakta acı hissediyor. Yaklaşık 25-30 metre ilerledim, daha fazla gidemedim. Çünkü tuz parçaları ayağıma batıyordu. Tuz Gölünü çok görmüştüm. Genelde yolcu olarak yolculuk yaptığımda gölü görüyordum, inip girme imkânım yoktu. Demek ki bu gün nasipmiş, herkese tavsiye ediyorum." ifadelerini kullandı.

Göle girildikten sonra ayaklarda bir rahatlığın hissedildiğini söyleyen Ahmet Şimşek ise, "Tuz gölünün özellikle ayaklar için şifa kaynağı olduğu söyleniyordu. Bugün kısmet oldu girdik. İnşallah faydasını göreceğiz. İlk bastığımda bana çok garip ve değişik geldi. Ama sonradan ayaklarda bir rahatlık hissettim." dedi.

Taha Karaalp ise "İlk defa Tuz Gölüne geldim. Böyle güzel olacağını tahmin etmemiştim. Şifa niyetiyle gelip girdik. İnşallah faydasını göreceğiz diye umuyorum." şeklinde konuştu. (Mehmet Aslan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

"Meme muayenesi konusunda yaşanılan çekingenlik hayata mal olabilir"

2017-08-18 09:43:19

​Uzmanlar, ileri evre meme kanserinin yeni keşfedilen tedavi yöntemleri sayesinde artık kontrol altına alınabildiğini ve hastaların yaşam süresinin uzatılarak daha kaliteli bir hayat sürmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

2017-08-17 21:05:19

​İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, Bursa’da Afet Koordinasyon Merkezi açıldı.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER