A A A

Tuz Gölüne şifa niyetiyle giriyorlar

Eklenme : 2016-05-17 09:41

AKSARAY - İç Anadolu bölgesinde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerlerde yer alan Tuz Gölünü vatandaşlar şifa niyetiyle kullanıyor.

Tuz Gölüne şifa niyetiyle giriyorlar

İç Anadolu bölgesinde Tuz Gölü, özellikle yoldan geçen yolcular ve  şifa arayan vatandaşların uğrak yeri haline geldi. 

Doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla adeta ziyaretçi akınına uğrayan Tuz Gölü, içerdiği minerallerle de  şifa dağıtıyor. Tuz Gölü'nün suyu, çamuru ve tuzunda 22 çeşit mineral bulunuyor. Bu mineraller arasında sodyum klorür, iyot, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bromin, hidrojen ve demir gibi mineraller mevcut. Tuz Gölünün başta ayaktaki kötü koku, egzama ve çatlamalar olmak üzere vücutta oluşabilecek eklem ağrısı, kramplar ve kulunçlar ile saç dökülmesine iyi geldiği biliniyor.  

Töz Gölünden defalarca geçtiğini ama girmenin bugün kısmet olduğunu belirten vatandaşlardan Zeynettin Karaalp şöyle konuştu:

“Daha önce Tuz Gölünün başta ayaktaki kötü koku, egzama ve çatlamalar olmak üzere vücutta oluşabilecek eklem ağrısı, kramplar olmak üzere birçok ayak ve vücut hastalıklarına iyi geldiğini duymuştum. Bugün özel araçla Mardin’den Ankara’ya gidiyorduk. Tuz Gölü civarına vardığımızda şifa niyetiyle çıplak ayakla tuz gölüne girelim dedik. Gerçekten çok güzel, bu kadar beklemiyordum. Hani bir söz var duymak ve görmek bir olmuyor. Bizimki de öyle oldu. Bir nevi ayaklara masaj uyguluyor. İlk girdiğimde sanki ufak kuma basıyorum gibi geldi her ilerlediğimde tuz taneleri büyüyüp sivrileşip sertleşti. Tabi haliyle insan ayakta acı hissediyor. Yaklaşık 25-30 metre ilerledim, daha fazla gidemedim. Çünkü tuz parçaları ayağıma batıyordu. Tuz Gölünü çok görmüştüm. Genelde yolcu olarak yolculuk yaptığımda gölü görüyordum, inip girme imkânım yoktu. Demek ki bu gün nasipmiş, herkese tavsiye ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Göle girildikten sonra ayaklarda bir rahatlığın hissedildiğini söyleyen Ahmet Şimşek ise, “Tuz gölünün özellikle ayaklar için şifa kaynağı olduğu söyleniyordu. Bugün kısmet oldu girdik. İnşallah faydasını göreceğiz. İlk bastığımda bana çok garip ve değişik geldi. Ama sonradan ayaklarda bir rahatlık hissettim.” dedi.

Taha Karaalp ise “İlk defa Tuz Gölüne geldim. Böyle güzel olacağını tahmin etmemiştim. Şifa niyetiyle gelip girdik. İnşallah faydasını göreceğiz diye umuyorum.” şeklinde konuştu. (Mehmet Aslan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Mardin'de yetim ailelere yardım

Mardin'de yetim ailelere yardım

2017-06-24 10:04:36

Mardin'in Midyat ilçesinde 30 yetim aileye Avrupa Yetim-Der tarafından nakit ve gıda yardımında bulunuldu.

Umut Kervanı Batman'da 600 aileye yardımda bulundu

Umut Kervanı Batman'da 600 aileye yardımda bulundu

2017-06-23 14:14:57

Umut Kervanı tarafından Batman'da ihtiyaç sahibi 600 aileye giyim ve gıda yardımında bulunuldu.

"Alın teriyle 6 çocuğumu okutmanın gururunu yaşıyorum"

2017-06-23 11:05:48

​Mardin’de 38 yıldır değirmen işleterek helal rızık ve alın teriyle 6 çocuğuna üniversite okuttuğunu söyleyen 63 yaşındaki Mehmet Tekin, bunun gururunu yaşadığını belirtti.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER