A A A

Kocaeli Kitap Fuarı 8.kez kapılarını açtı

Eklenme : 2016-05-15 21:00

KOCAELİ - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 8'nci Kitap Fuarı, Uluslararası Fuar Merkezi’nde bugün açıldı. Fuar, 22 Mayıs Pazar günü akşamına kadar devam edecek.

Kocaeli Kitap Fuarı 8.kez kapılarını açtı

Türkiye'nin en büyük kitap fuarı olma unvanını taşıyan 8. Kocaeli Kitap Fuarı, düzenlenen törenle kapılarını açtı.

Türkiye'nin en büyük kitap fuarı olma ünvanını taşıyan 8. Kocaeli Kitap Fuarı, bünyesinde 15 bin yazarın kaleminden çıkan 1 milyon kitap okuyucularla buluşacak. 14-22 Mayıs tarihleri arasında açık kalacak olan 8. Kocaeli Kitap Fuarı'na 270 yazar, 380 yayınevi, 48 sahaf ve 67 STK katılacak.

İçerisinde 3 ayrı salonda 500'ün üzerinde söyleşi, panel ve imza günü gerçekleşecek olan 8. Kocaeli Kitap Fuarı'nın açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, 8. Kocaeli Kitap Fuarı'nın Onur Konukları Prof Dr. Bekir Karlığa ve Dr. Mehmet Genç ile milletvekilleri, belediye başkanları, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"Kitapsız bir medeniyet olamaz
8. Kocaeli Kitap Fuarı'nın onur konuğu Mehmet Genç tarafından açılış konuşmasının yapılmasının ardından kürsüye gelen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu , "Kitap bizim medeniyetimizin anası, medeniyetimizin enerji kaynağıdır. Kitapsız bir medeniyet düşünmek mümkün değil. Kitapsız bir toplumun huzurlu olması da mümkün değil. Onun için daha insanlığın başlangıcında Adem atamıza bile Allah bir kitap vermiş. Tabi biz Müslümanlar için de kitapların anası Kur'an-ı Kerim'dir. önce evlatlarımıza Allah'ın kitabını öğreteceğiz. Ondan sonra tarihini, ulusunu, kalkınmak için tıbbı, mühendisliği, psikolojiyi, bilim adına ne varsa hepsini öğreteceğiz. Onun için daha çok okumaya ihtiyacımız var. Daha çok kitapla haşır neşir olmaya ihtiyacımız var" dedi.

Bu fuar bir bayram gibi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da yaptığı onuşmada, "Açılışını yaptığımız Kocaeli 8'inciKitap Fuarı'nın şehrimiz için, sizler için hayırlı olmasını diliyorum. Kocaeli, birçok alanda olduğu gibi, kültür ve sanat alanında da ülkemizin öncü şehirlerinden biri olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl 664 bin ziyaretçi ağırlayan bu fuar, Türkiye'nin en büyük kitap fuarı olma özelliğini taşıyor. Burada sadece kitaplar sergilenmiyor, 500'ün üzerinde panel, söyleşi ve imza günü de gerçekleştiriliyor. 22 Mayıs'a kadar devam edecek olan bu fuar, inanıyorum ki, kitapseverler için adeta bir bayram havasında geçecek. Hemşerilerimizin yoğun ilgisine bakınca, bu fuarın önümüzdeki yıllarda da gücüne güç katacağına, daha da gelişeceğine tüm kalbimle inanıyorum" diye konuştu.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılmasının önemine dikkat çeken Bakan Işık, "Kitap okumayı bir yana bırakıyorum, bir kitap almak, bir kitap karıştırmak, kitapları incelemek dahi başlı başına büyük bir keyiftir, başlı başına büyük bir eğitim sürecidir. Bu açıdan kitap fuarlarının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu tür etkinlikler, mevcut kitapseverler için büyük bir fırsattır. Ancak bu tür etkinlikler, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere, yeni kitapseverlerin doğmasına da vesile olur. İnşallah burada nice çocuğumuz, nice gencimiz kitap aşkına, okuma sevdasına tutulacaklardır. Zaten kitap aşkına bir kere tutulduğunuz zaman, o aşk, kalbinizden ve ruhunuzdan hiçbir zaman silinmez. Bu kitap fuarında, yeni kitaplarla tanışacaksınız ancak, çok daha önemlisi, yeni insanlarla, yeni kitapseverlerle, yeni dostlarla da tanışacaksınız. İki kitap dostu insanın birbiriyle olan dostluğunun lezzeti tarifsizdir. Bazen çok yanlış bir şekilde, kitap okumanın insanı yalnızlaştırdığı iddia edilir. Ancak ben tam aksini düşünüyorum: Kitaplar, insanların birbiriyle yakınlaşması, kaynaşması, fikir alış verişinde bulunması için de çok değerli birer vesiledir" dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

78 metrelik künefe ilgi gördü

78 metrelik künefe ilgi gördü

2017-07-23 23:17:08

Hatay'da gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri için hazırlanan 78 metre uzunluğundaki künefe ilgi gördü.

Mardin'de içme suyu şebekesi patladı

Mardin'de içme suyu şebekesi patladı

2017-07-23 22:45:46

Mardin'in Nusaybin ilçesinden merkez Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine verilen içme suyu şebekesi patladı.

Akdeniz'de 3,9 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de 3,9 büyüklüğünde deprem

2017-07-23 22:27:37

Akdeniz'e bağlı Gökova Körfezi'nde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

TÜM HABERLER

Silopi'de 4 PKK'li teslim oldu

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 4 PKK'linin teslim olduğunu bildirdi.

YÖK Başkanı Saraç'tan taziye mesajı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas için taziye mesajı yayımladı.

Siirt'te 320 FETÖ şüphelisi hâkim karşısına çıkacak

15 Temmuz'da Siirt Valiliğini abluka altına almaya çalışan 320 eski askerin yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Veliaht Prensi Muhammed'i kabul etti

Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ı kapsayan Körfez ziyaretinin ilk durağı olan Cidde’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı kabul etti.

İngiliz büyükelçi: Gülen darbenin arkasında ama terör örgütü değil

CNN Türk'ten Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'ye ilişkin tutumları hakkında yeni açıklamalar yaptı.
TÜM HABERLER