A A A

“En iyi çay Mayıs ayındaki çaydır”

Eklenme : 2016-05-15 08:43

RİZE - Doğu Karadeniz'de yaş çay hasadı yapan üreticiler, en iyi çayın Mayıs ayında toplanan çay olduğunu söyledi.

“En iyi çay Mayıs ayındaki çaydır”

Doğu Karadeniz'de yaş çay hasadı yapan üreticiler, en iyi çayın Mayıs ayında toplanan çay olduğunu söyledi.

Rize Ardeşen'de çay hasadı yapan Muhammed Topaloğlu, "Yöremizde çay 3 sefer toplanmakta. Güney tarafında ise 4'e çıkmaktadır. Bunun sebebi çayın güneşlenme süresidir. Çay bitkisi aşırı yağmur da istemektedir." dedi.

Topaloğlu, "Ardeşen kuzey kesinlerinde Mayıs, Temmuz ve Eylül aylarında toplanılıyor. En kaliteli çay Mayıs ayındaki çaydır." diye belirtti.

Geçim kaynaklarının çay olduğunu belirten Topaloğlu, "Nisan ayında gübre atılıyor. Gübre esnasında ise hava şartları önemlidir. Atılan gübre bir sonraki gün yağmurun yağması o gübrenin çay tarafından en iyi şekilde emilimini sağlar. Sisli hava ve gübrenin atıldığı ertesi günü güneşin sıcaklığı, çayda yanmalar meydana getirmektedir. Çay diğer bitkilere oranla fazla çaba gerektirmemektedir. Bu seneki çay geçen yıla oranla daha iyidir. Bu Allah'ın vergisidir." şeklinde konuştu.

Topaloğlu, son olarak şunları söyledi: "Yaş çayları devlete ve özel sektöre satılıyor. Devlette kontenjan olduğundan kontenjan olmadığı gün halk imc usulü çay toplanmakta bir an önce bu kotasını doldurmak istiyor. Yarın ki kotayı doldurmak için ailece çay toplamaktayız." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"En hayırlı kazanç alın teriyle elde edilen kazançtır"

2017-07-25 13:38:07

Gaziantep'te yarım asrı aşkın süredir marangozluk yaparak geçimini sağlamaya çalışan marangoz ustası, helalinden ve alın terinden kazanç elde etmek kadar güzel bir kazancın olmadığını söyledi.

"Arkadaş ortamında uyuşturucu kullanmaya başladık"

2017-07-24 17:22:30

Diyarbakır ÇEMATEM'de tedavi gören gençler, arkadaş ortamında uyuşturucu kullanmaya başladıklarını belirterek, akranlarına uyarılarda bulundular.

Bursa Kamu Hastanelerinde ilk organ nakli gerçekleşti

Bursa Kamu Hastanelerinde ilk organ nakli gerçekleşti

2017-07-24 15:31:20

Bursa Kamu Hastaneler Birliğine bağlı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk organ nakli gerçekleşti.

TÜM HABERLER

Nusaybin’den Suriye’ye uzanan tünel bulundu

​Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’ye uzanan bir tünel daha ortaya çıkarıldı.

Müftülerin nikâh kıyma yetkisi TBMM'ye sunuldu

​Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılan tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Diyanet "Kendi Dilinden FETÖ" çalışmasını yayımlayacak

FETÖ'nün 40 yıllık söylemini inceleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, yarın "Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı" başlıklı çalışmasını yayımlayacak.

"Söz konusu Kudüs olunca Müslümanların tek ses olması gerekiyor"

Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını değerlendiren Molla Bahri Kılıç, bütün Müslümanların, söz konusu Kudüs gibi mukaddes değerler olunca tek ses olması gerektiğini söyledi.

"Kur'an'ı bilen bir gençliğin yetişmesine ihtiyacımız var"

Kanaat önderleri ve müderrislerle bir araya gelen Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Kur'an-ı Kerim'i bilen ve Allah'ı dilinden düşürmeyen bir gençliğin yetişmesine ihtiyaçları olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER