A A A

“En iyi çay Mayıs ayındaki çaydır”

Eklenme : 2016-05-15 08:43

RİZE - Doğu Karadeniz'de yaş çay hasadı yapan üreticiler, en iyi çayın Mayıs ayında toplanan çay olduğunu söyledi.

“En iyi çay Mayıs ayındaki çaydır”

Doğu Karadeniz'de yaş çay hasadı yapan üreticiler, en iyi çayın Mayıs ayında toplanan çay olduğunu söyledi.

Rize Ardeşen’de çay hasadı yapan Muhammed Topaloğlu, “Yöremizde çay 3 sefer toplanmakta. Güney tarafında ise 4'e çıkmaktadır. Bunun sebebi çayın güneşlenme süresidir. Çay bitkisi aşırı yağmur da istemektedir.” dedi.

Topaloğlu, “Ardeşen kuzey kesinlerinde Mayıs, Temmuz ve Eylül aylarında toplanılıyor. En kaliteli çay Mayıs ayındaki çaydır." diye belirtti.

Geçim kaynaklarının çay olduğunu belirten Topaloğlu, “Nisan ayında gübre atılıyor. Gübre esnasında ise hava şartları önemlidir. Atılan gübre bir sonraki gün yağmurun yağması o gübrenin çay tarafından en iyi şekilde emilimini sağlar. Sisli hava ve gübrenin atıldığı ertesi günü güneşin sıcaklığı, çayda yanmalar meydana getirmektedir. Çay diğer bitkilere oranla fazla çaba gerektirmemektedir. Bu seneki çay geçen yıla oranla daha iyidir. Bu Allah'ın vergisidir." şeklinde konuştu.

Topaloğlu, son olarak şunları söyledi: “Yaş çayları devlete ve özel sektöre satılıyor. Devlette kontenjan olduğundan kontenjan olmadığı gün halk imc usulü çay toplanmakta bir an önce bu kotasını doldurmak istiyor. Yarın ki kotayı doldurmak için ailece çay toplamaktayız.” (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"21 bin 664 kişi böbrek nakli bekliyor"

2017-05-28 12:24:26

Mayıs ayı itibariyle 21 bin 664 kişinin böbrek nakli beklediğini belirten uzmanlar, genel olarak yaklaşık 25 bin insanın organ nakli beklediğini, bu konuda toplumun bilinçlenmesi adına daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Çatal yutan genç kız ameliyata alındı

Çatal yutan genç kız ameliyata alındı

2017-05-27 23:39:51

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde ikamet eden bir genç kız çatal yuttu.

Stajyer hemşirenin vurduğu iğne hayatını kararttı

Stajyer hemşirenin vurduğu iğne hayatını kararttı

2017-05-27 17:02:28

Mardin'de grip şikâyetiyle gittiği hastanede stajyer hemşirenin vurduğu iğneden sonra sağ ayağının tutmadığını savunan genç, hayatının karartıldığını söyledi.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center