A A A

“Tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda”

Eklenme : 2016-05-09 12:40

TRABZON - HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sait Şahin Trabzon’da faaliyet yürüten STK temsilcileriyle bir araya geldi.

“Tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda”

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Trabzon'da ziyaretlerde bulunan HÜDA PAR Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sait Şahin, kentte faaliyet yürüten STK temsilcileriyle bir araya geldi.

STK temsilcileriyle yapılan görüşmelerde son yaşanan gelişmeler ve çatışmasızlık sürecindeki aksaklıklara değinilerek, süreçte yapılan stratejik yanlışlara dikkat çekildi.

Kürt meselesi ile PKK sorununun karıştırılmaması gerektiğini belirten Şahin, hükümetin bu konuda attığı yanlış adımları ise şöyle ifade etti:

"Kürtlerin tek temsilcisi olarak PKK muhatap alındı. PKK ile süreç yürütülmeye çalışıldı ve sırf çözüm süreci zarar görmesin diye bölge PKK'ye teslim edildi. örgütün pervasızca yaptığı her şeye göz yumuldu. PKK bir taraftan ABD'nin bir taraftan Rusya'nın desteğini alıyor. İki zıt kutuptan destek alan bir yapıdan bahsediyoruz. Herkes barış şarkılarını dillendirirken biz dedik ki ‘Eğer siz böyle devam ederseniz PKK öyle adımlar atacak ki siz küçük dilinizi yutacaksınız.' Görüldüğü gibi bir yıl önceden söylediklerimiz ne yazık ki gerçekleşti. Hükümetin bunu görmesi lazımdı. Bu mesele sadece PKK'nin silah bırakması meselesi değildir. Bu sorunun çözülmesi için PKK'nin silah bırakması lazım ama siz bu meseleyi iki ayaklı yürütebilirdiniz. Bölgenin iyi niyetli, çözümden yana ve çözümün de adresi olan İslami yapıları muhatap alınmak suretiyle bu sorun çözülebilirdi."

"Kürtler öyle bir noktada ki tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda"

Batılı güçlerin Kürtler üzerinde büyük hesaplarının olduğunu belirten Şahin, Kürtlerin Ortadoğu'da kilit taşı görevinde olduğunu sözlerine ekledi.

Doğru adımların atılmaması durumunda yaşanan bu olumsuz süreç sonucunda çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınacağından korkulması gerektiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

"PKK merkezli sorun daha da büyür. Biz başından beri bu süreç ile ilgili endişelerimizi dile getirdik. Mesele sadece esas meselesi değil, aynı zamanda usul meselesidir. Çözüm adına niyet ve iradeler ortaya konabilir. Bunun olması gerekiyor. Eğer siz bu niyet ve iradeler adına çözüm ortaya koymazsanız bu mesele, bu coğrafyada eninde sonunda gelir sizi vurur. Kürtler öyle bir noktada ki tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda. İran, Türkiye ve Arap coğrafyası üçgeninde kilit taşı durumunda. Bu coğrafyada ümmetin ağırlığının üstüne çökmüş olduğu köprünün kilit taşı Kürtlerdir. Kürtleri oradan alıp köprüyü yıkmak istiyorlar. Kürt meselesi bu açıdan çok büyük önem arz etmektedir." dedi. (Yusuf Bingöl - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

HÜDA PAR'dan İslam ümmetine birlik çağrısı

HÜDA PAR'dan İslam ümmetine birlik çağrısı

2017-07-20 11:43:47

Bitlis'e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Bahattin Temel, İslam ümmetine; aralarında bulunan manasız, asılsız, temelsiz ihtilafları bırakarak, asıl hedeflerine kitlenmeleri çağrısında bulundu.

"Bütün darbe planları ABD elçiliklerinde yapılıyor"

2017-07-14 16:30:04

15 Temmuz'un yıl dönümü dolayısıyla açıklama yapan Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, bütün darbelerin planının ABD elçiliklerinde yapıldığını söyledi.

“15 Temmuz unutulmayacak, unutturulmayacak”

“15 Temmuz unutulmayacak, unutturulmayacak”

2017-07-12 15:53:16

Başbakan Binali Yıldırım, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfında (SETA) düzenlenen Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu'nun açılışında konuştu. Yıldırım konuşmasında, “15 Temmuz unutulmayacak, unutturulmayacak” dedi.

TÜM HABERLER

Bursa'daki dolu yağışından bin 350 çiftçi zarar gördü

Bursa Valisi İzzettin Küçük, kentte etkili olan dolu nedeniyle bin 350 çiftçinin 95 bin dönüm arazisinin zarar gördüğünü açıkladı.

HDP Milletvekili Irgat gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, gözaltına alındı.

"İsrail işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırmaktadır"

Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılıp, Müslümanların İsrail tarafından katledilmesine tepki gösteren Malatya Ortak Değerler Platformu, terör rejiminin, işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırdığını belirtti.

Elazığ’da zincirleme trafik kazası

Elazığ’da 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında maddi hasar oluştu.

"Ümmetin Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanı geldi ve geçiyor"

Siyonist terör rejiminin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını kınayan Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı, Müslümanların Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanının gelip geçtiğini söyledi.
TÜM HABERLER