A A A

“Tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda”

Eklenme : 2016-05-09 12:40

TRABZON - HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sait Şahin Trabzon’da faaliyet yürüten STK temsilcileriyle bir araya geldi.

“Tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda”

Bir takım temaslarda bulunmak üzere Trabzon’da ziyaretlerde bulunan HÜDA PAR Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Sait Şahin, kentte faaliyet yürüten STK temsilcileriyle bir araya geldi.

STK temsilcileriyle yapılan görüşmelerde son yaşanan gelişmeler ve çatışmasızlık sürecindeki aksaklıklara değinilerek, süreçte yapılan stratejik yanlışlara dikkat çekildi.

Kürt meselesi ile PKK sorununun karıştırılmaması gerektiğini belirten Şahin, hükümetin bu konuda attığı yanlış adımları ise şöyle ifade etti:

“Kürtlerin tek temsilcisi olarak PKK muhatap alındı. PKK ile süreç yürütülmeye çalışıldı ve sırf çözüm süreci zarar görmesin diye bölge PKK’ye teslim edildi. Örgütün pervasızca yaptığı her şeye göz yumuldu. PKK bir taraftan ABD’nin bir taraftan Rusya’nın desteğini alıyor. İki zıt kutuptan destek alan bir yapıdan bahsediyoruz. Herkes barış şarkılarını dillendirirken biz dedik ki ‘Eğer siz böyle devam ederseniz PKK öyle adımlar atacak ki siz küçük dilinizi yutacaksınız.’ Görüldüğü gibi bir yıl önceden söylediklerimiz ne yazık ki gerçekleşti. Hükümetin bunu görmesi lazımdı. Bu mesele sadece PKK’nin silah bırakması meselesi değildir. Bu sorunun çözülmesi için PKK’nin silah bırakması lazım ama siz bu meseleyi iki ayaklı yürütebilirdiniz. Bölgenin iyi niyetli, çözümden yana ve çözümün de adresi olan İslami yapıları muhatap alınmak suretiyle bu sorun çözülebilirdi.”

“Kürtler öyle bir noktada ki tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda”

Batılı güçlerin Kürtler üzerinde büyük hesaplarının olduğunu belirten Şahin, Kürtlerin Ortadoğu’da kilit taşı görevinde olduğunu sözlerine ekledi.

Doğru adımların atılmaması durumunda yaşanan bu olumsuz süreç sonucunda çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınacağından korkulması gerektiğini belirten Şahin, şöyle konuştu:

“PKK merkezli sorun daha da büyür. Biz başından beri bu süreç ile ilgili endişelerimizi dile getirdik. Mesele sadece esas meselesi değil, aynı zamanda usul meselesidir. Çözüm adına niyet ve iradeler ortaya konabilir. Bunun olması gerekiyor. Eğer siz bu niyet ve iradeler adına çözüm ortaya koymazsanız bu mesele, bu coğrafyada eninde sonunda gelir sizi vurur. Kürtler öyle bir noktada ki tüm hesaplar Kürtler üzerine yoğunlaşmış durumda. İran, Türkiye ve Arap coğrafyası üçgeninde kilit taşı durumunda. Bu coğrafyada ümmetin ağırlığının üstüne çökmüş olduğu köprünün kilit taşı Kürtlerdir. Kürtleri oradan alıp köprüyü yıkmak istiyorlar. Kürt meselesi bu açıdan çok büyük önem arz etmektedir.” dedi. (Yusuf Bingöl - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

AK Parti Grup Başkanlığına Başbakan Yıldırım seçildi

AK Parti Grup Başkanlığına Başbakan Yıldırım seçildi

2017-05-24 15:09:09

TBMM'de gerçekleştirilen kapalı grup toplantısının ardından Başbakan Yıldırım, AK Parti TBMM Grup Başkanı seçildi.

HÜDA PAR'dan Silopili acılı aileye ziyaret

HÜDA PAR'dan Silopili acılı aileye ziyaret

2017-05-23 14:46:15

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Şırnak'ın Silopi ilçesinde zırhlı polis aracının ölümüne neden olduğu 2 çocuğun ailesini ziyaret etti.

AK Parti yeni MKYK'sı belli oldu

AK Parti yeni MKYK'sı belli oldu

2017-05-21 19:09:03

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde yeni MKYK üyeleri de belli oldu.

TÜM HABERLER

Kuyumcu soygunu ile ilgili 8 kişi gözaltına alındı

Gaziantep’te eşi ile birlikte av tüfeğiyle bir kuyumcuyu soymaya çalışırken çıkan çatışmada yaralanan kadın soyguncu ile olaya karışmış olabilecekleri değerlendirilen 5’i yabancı uyruklu 8 kişi gözaltına alındı.

"Camilere çocuklarımızla birlikte teravih namazına gidelim"

On bir ayın sultanı Ramazan ayının bugün kılınacağı ilk teravih namazına ilişkin açıklamalarda bulunan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, camilere çocuklarla birlikte gidilmesi gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'da maddi hasarlı trafik kazası

Diyarbakır'da hızını alamayan otomobilin başka bir otomobile çarpmasıyla meydana gelen kazada maddi hasar oluştu.

2017 yılı yaş çay fiyatları açıklandı

2017 yılı yaş çay fiyatı, destekleme bedeli ile beraber 2 lira 13 kuruş olarak belirlendi.

PKK operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi

Mardin’de PKK’ye düzenlenen operasyon kapsamında 16 kilo 650 gram esrar ve 2 bin 591 kök Hint keneviri ele geçirildi.
TÜM HABERLER
Kod Center