A A A

Aksaray Valiliğinden 'Kutlu Doğum'un meydanda yapılmasına engel

Eklenme : 2016-05-07 14:58

AKSARAY - Aksa-Der tarafından yarın Hükümet Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan ve daha önce gerekli izinleri alınan Kutlu Doğum etkinliği, "Terör Olayları" gerekçe gösterilerek Aksaray Valiliği tarafından iptal edildi.

Aksaray Valiliğinden 'Kutlu Doğum'un meydanda yapılmasına engel

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Aksa-Der) tarafından 8 Mayıs 2016 Pazar günü (yarın) saat 14.00'de Aksaray Hükümet Meydanı’nda düzenlenmesi planlanan “Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz Muhammed” temalı Kutlu Doğum etkinliği, yurt genelinde meydana gelen "terör olayları" gerekçe gösterilerek Aksaray Valiliği tarafından Hükümet Meydanı’nda yapılması iptal edildi.

Etkinliğin meydanda yapılmasına yönelik gerekli izinleri daha önce aldıklarını ve buna göre hazırlık yaptıklarını belirten dernek yetkilileri, etkinliğin kapalı alanda yapılması hususunda kendilerine Valilik tarafından yazı geldiğini söyledi.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan dernek yetkilileri, “Aksaray ilinde Hz. Muhammed’in Kutlu Doğum Mevlit programını Hükümet Meydanı’nda yapmak üzere İl Dernekler Müdürlüğüne gerekli müracaatlarımızı yaptık. 21 Nisan 2016 tarihinde Hukuk İşleri Müdürlüğünden almış olduğumuz alındı belgesiyle 8 Mayıs 2016 tarihinde Dernekler Müdürlüğü tarafından Hükümet Meydanında etkinliğimizi yapabileceğimiz tarafımıza iletildi. Almış olduğumuz alındı belgesine binaen etkinlik için gerekli hazırlıklarımızı tamamlayıp şehrin değişik yerlerine branda ve afişlerimizi asmaya başladık.” diye belirtti.

Hazırlıklarının tamamlanmasına yakın bir zaman kala kendilerine Aksaray Valiliği tarafından resmi bir yazı gönderildiğine değinen yetkililer, gönderilen yazıda etkinliğin "Terör olayları nedeniyle, kamu düzeni ve güvenliği ile asayişin korunması açısından sakıncalı olabileceği değerlendirildiğinden kapalı yerde yapılması uygun görülmüştür." şeklinde bir yanıt aldıklarını ifade ettiler.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Türkiye’nin farklı noktalarında düzenlenen ‘Kutlu Doğum’ etkinliklerine yüzbinlerce insanın iştirak ettiğine dikkat çeken dernek yetkilileri, “Platformumuz tarafından Türkiye’nin yaklaşık olarak 350 noktasında gerçekleştirilen Kutlu doğum etkinliklerinin toplumsal barışı tesis ettiğine birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun güçlenmesine büyük katkılar sunduğunu düşünüyoruz. Bu gibi etkinliklerin önünün kesilmesini değil, aksine yapılması için desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Dernek yetkilileri daha sonra şu ifadeleri kullandı: “Kutlu doğum etkinliğimizin açık alan yerine kapalı alana alınmasının, bu ümmetin Peygamberinin dört duvar arasına sıkıştırılmaya çalışılma gayretlerinden başka bir şey olmadığını ve bu tür girişimlere bir anlam veremediğimizi ve bu tür girişimleri kınadığımızı belirtmek istiyoruz.”

Son olarak ta resmi makamlara müracaatta bulunup Aksaray Valisi ile bir görüşme talebinde bulunduklarını söyleyen yetkililer, görüşme taleplerinin Vali tarafından reddedildiğini ifade ettiler. (Ömer Yıldırım-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

2017-06-26 09:45:42

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi yakınlarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

2017-06-26 00:05:17

​Diyarbakır'da akşam saatlerinde küçük bir kız çocuğuna bir okulda cinsel istismarda bulunulduğu iddiası halkı ayaklandırdı.

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

2017-06-25 22:26:14

​Adana'nın Aladağ ilçesinde foseptik çukuruna düşen 4 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER