A A A

Çarşamba’da Kutlu Doğum programı düzenlendi

Eklenme : 2016-05-01 12:39

SAMSUN - Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Samsun’un Çarşamba ilçesinde Kutlu Doğum programı düzenlendi.

Çarşamba’da Kutlu Doğum programı düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Samsun’un Çarşamba ilçesinde Kutlu Doğum programı düzenlendi. Platformun ilçede düzenlediği ilk Kutlu Doğum etkinliğinde konuşan Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, Hz. Muhammed’in, çocukları diri diri toprağa gömme zulmünü ortadan kaldırdığına dikkat çekti.

“Vahdet ve Kardeşlik Rehberi Hz. Muhammed” temasıyla düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan mevlidin ardından Ebuzer Bayram ve Mahfuz Aktekin birbirinden güzel ilahiler seslendirerek katılımcılara güzel anlar yaşattı.

Mustafa Gökan’ın açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, cahiliye dönemi adetlerini anlattı.

Cahiliye döneminde kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğünü hatırlatan Göktaş, “Hepimizin bildiği gibi kız çocukları diri diri gömülüyordu. Kız çocukları yüz karasıydı, kızı olan bir adama müjdeyi verdiklerinde dünyası başına yıkılıyordu adeta, yüzü mahkeme duvarı gibi oluyordu. Küçücük bir kız çocuğu babasının ellerini sımsıkı tuttuğunda, ‘babam beni pikniğe ya da çarşı pazara götürüyor’ derdi Oysaki babasının ona tuzak kurduğundan onu diri diri gömeceğinden haberi yoktu. Babaları onları gömdüklerinde bile oyun zannediyorlardı. İşte, Peygamberin gelişiyle onlar bu zihniyetten kurtuldu. Kız çocukları diri diri gömülmekten kurtuldu ve kızlarını bağırlarına bastılar artık. O Peygamber yıllar sonra Medine'ye geldiğinde, bütün putların yerle bir olduğu zamanda o masum kız çocuklarının hikayelerini dinlediğinde gözleri yaşlarla dolardı. İşte o peygamber onları bu zulümden kurtardı." dedi.

Göktaş, “O zamanlarda şu anki tefeciler gibi zorba, güçlü, paraları ile halkın kanını emen zalimler vardı. Bu insanlar ticari alışverişlerde borç verecekleri vakit borçlunun, mal varlığı ile beraber onların kız evlatlarının durumuna da bakarlardı. Bir nevi teminat gözüyle kız çocuklarına bakarlardı ve alacağın tahsil edilmediği durumlarda o kız çocuklarını alır onlarla zina ederlerdi.” diye belirtti.

Program yapılan dua ile sona erdi. (Fatih Gültekin- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Bayramda kabirler de unutulmadı

​Kılınan bayram namazının ardından Batmanlılar, ilk olarak vefat eden yakınlarını ziyaret etmek için mezarlıklara gitti.

Siverek’te Bayram namazında camiler doldu taştı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bayram namazında camiler doldu taştı.

Batman’daki saldırılarla ilgili 9 kişi tutuklandı

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir öğretmen ve iki askerin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili gözaltına alınan 36 kişiden 9’u tutuklandı.

Başbakan Yıldırım doğduğu köyde bayramı karşıladı

​Başbakan Yıldırım, bayram namazını, doğup büyüdüğü Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı köyünde köy sakinleri ve komşularıyla kıldı.

Batı Karadeniz'de bayramlaşma geleneği devam ediyor

Batı Karadeniz'de halk, yıllardır bayramlaşma geleneğini devam ettiriyor.
TÜM HABERLER