A A A

Kilisliler korku ve endişe içinde yaşıyor

Eklenme : 2016-04-25 14:00

KİLİS - Suriye’deki iç savaşın başladığı günden bu yana birçok kez havan mermileri ve katyuşa füzelerinin hedefi olan Kilis’te, halk büyük bir korku yaşıyor.

Kilisliler korku ve endişe içinde yaşıyor

2011 yılının Mart ayında Suriye'de başlayan iç savaş 6'ıncı yılına girerken, Suriye sınırına komşu olan Kilis'e özellikle Halep kentine bağlı Azez'den atılan roket mermilerinin ölüm ve yaralanmalara neden olması, kentte büyük tedirginliğe neden oluyor.

özellikle son bir hafta içerisinde kente düşen roketlerin sayısındaki artışın ardından kimi vatandaşlar şehri terk ederek ailelerini Gaziantep başta olmak üzere çevre illerdeki akrabalarının yanına yerleştiriyor.

108 bin nüfuslu Kilis'te 110 bin Suriyeli var

Türkiye'nin 10 kentindeki Suriyelilerin sayısı, kentin yerli nüfusuna eşitlenirken, Suriyeli sayısının kent nüfusunu aştığı şehirlerin başında ise Kilis geliyor. 108 bin nüfuslu ilde 110 bin Suriyeli var.

Durum böyle iken Kilisliler, yetkililerin sadece Nobel ödülünü almak için çabaladığını, ancak düşen roketlere yönelik yeterli tedbirler alınmadığını ve yaşanan ciddi sıkıntıların gündeme getirmediğini ifade ediyorlar.

Roketler Kilis hedef alınarak mı atılıyor?

Kilis'in 2016 yılında şu ana kadar 60'a yakın füze ve roketin hedefi olması, Suriye'deki çatışmaların yansımalarından ziyade, şehrin bilinçli olarak hedef seçildiği izlemini güçlendiriyor. özellikle roketlerin Kilis Devlet Hastanesi yakınlarına düşmesi ise akıllardaki soru işaretlerini güçlendiriyor. Roketler çoğu zaman boş arazilere düşse de bazen cami, okul, askeri lojman ve evler de bu roketlerin hedefi oluyor.

Roketlerin Kilis Devlet Hastanesi yakınlarına düşmesini değerlendiren kimi vatandaşlar ise Suriye'de yaralanan muhaliflerin bu hastanede tedavi edilmesi nedeniyle hastanenin hedef alındığını ileri sürüyor.

Birçok aile çocuğunu okula göndermekten çekiniyor

Son zamanlarda korku ve paniğin doruğa çıktığı kentte, halk yetkililerden daha ciddi önlemler almasını bekliyor. Kilis'e düşüne roketlerin kimi zaman okulları hedef alması aileleri ciddi anlamda endişelendiriyor. Birçok aile bu nedenle çocuklarını okula göndermiyor. Dolayısıyla eğitim kurumları da yaşananlardan olumsuz olarak etkileniyor.

Kentte sağlık alanında da sorun yaşanıyor

Eğitim de olduğu gibi sağlık alanında da aksaklıklar yaşanıyor. En son geçen hafta Kilis Devlet Hastanesi yakınlarına düşen roketin ardından bazı doktorların eylem yaparak iş bırakması ise kentte ayrı bir soruna yol açtı. Bununla beraber, çocuklar başta olmak üzere birçok vatandaş psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Her an evlerine roket düşecekmiş korkusu ile yaşayan Kilisliler, çoğu zaman sokağa çıkamadığı gibi her an ölüm ile burun buruna yaşıyorlar.

Kilis halkının yetkililere en büyük tepkisi ise savaşın ve kaosun ortasında unutulmak. Bununla birlikte güvenlik, sağlık, eğitim, göç, sosyal sorunlar, ekonomi, iş ve istihdam alanlarında savaşa bağlı yaşanan problemlere el atılmadığı yönünde tepkiler de var. Kilis'te hali hazırda devam eden sorunlar, sosyal ve psikolojik travmalar halkı endişelendirirken, mevcut roket saldırılarının sürmesi veya daha büyük saldırıların yaşanması halinde sorunların daha ciddi boyutlarda ulaşabileceğinden korkuluyor.

Acil eylem planları devreye sokulmalı

Tüm bu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle 5 yıldır kan ağladıklarını ifade eden Kilisliler, acil eylem planının devreye sokulmasını istiyor. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

ÖSYM Başkanı Demir istifa etti

ÖSYM Başkanı Demir istifa etti

2017-08-21 18:43:53

​ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

"Tarihi eserler çarpık kentleşme nedeniyle gömülmüş durumda"

2017-08-21 18:36:14

Girişimcilerle bir araya gelen Bitlis Valisi, şehirdeki tarihi eserlerin çarpık kentleşme nedeniyle gömülmüş durumda olduğunu belirtti.

"Yanlış politika yüzünden bölge insanı işsiz bırakılmıştır"

2017-08-21 18:23:56

İLKHA Batman İrtibat Bürosunu ziyaret eden Saadet Partisi GİK üyesi ve AGD Genel Başkan Yardımcısı Muammer Bilgiç, uygulanan yanlış tarım, hayvancılık, sanayi politikaları nedeniyle bölge insanının işsiz bırakıldığını söyledi.

TÜM HABERLER

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memurlara yönelik son zam teklifine ilişkin, " Teklif, adaletin kapısını aralıyor, ama kalkınmanın kapısını aralamıyor." dedi.

Minik yürekler namazı öğrenme sevinci ile yürüdü

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında 2 haftalık namaz eğitimini başarıyla tamamlayan çocuklar için Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde program düzenlendi.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.
TÜM HABERLER