A A A

Kilisliler korku ve endişe içinde yaşıyor

Eklenme : 2016-04-25 14:00

KİLİS - Suriye’deki iç savaşın başladığı günden bu yana birçok kez havan mermileri ve katyuşa füzelerinin hedefi olan Kilis’te, halk büyük bir korku yaşıyor.

Kilisliler korku ve endişe içinde yaşıyor

2011 yılının Mart ayında Suriye’de başlayan iç savaş 6’ıncı yılına girerken, Suriye sınırına komşu olan Kilis’e özellikle Halep kentine bağlı Azez’den atılan roket mermilerinin ölüm ve yaralanmalara neden olması, kentte büyük tedirginliğe neden oluyor.

Özellikle son bir hafta içerisinde kente düşen roketlerin sayısındaki artışın ardından kimi vatandaşlar şehri terk ederek ailelerini Gaziantep başta olmak üzere çevre illerdeki akrabalarının yanına yerleştiriyor.

108 bin nüfuslu Kilis’te 110 bin Suriyeli var

Türkiye'nin 10 kentindeki Suriyelilerin sayısı, kentin yerli nüfusuna eşitlenirken, Suriyeli sayısının kent nüfusunu aştığı şehirlerin başında ise Kilis geliyor. 108 bin nüfuslu ilde 110 bin Suriyeli var.

Durum böyle iken Kilisliler, yetkililerin sadece Nobel ödülünü almak için çabaladığını, ancak düşen roketlere yönelik yeterli tedbirler alınmadığını ve yaşanan ciddi sıkıntıların gündeme getirmediğini ifade ediyorlar.

Roketler Kilis hedef alınarak mı atılıyor?

Kilis’in 2016 yılında şu ana kadar 60’a yakın füze ve roketin hedefi olması, Suriye’deki çatışmaların yansımalarından ziyade, şehrin bilinçli olarak hedef seçildiği izlemini güçlendiriyor. Özellikle roketlerin Kilis Devlet Hastanesi yakınlarına düşmesi ise akıllardaki soru işaretlerini güçlendiriyor. Roketler çoğu zaman boş arazilere düşse de bazen cami, okul, askeri lojman ve evler de bu roketlerin hedefi oluyor.

Roketlerin Kilis Devlet Hastanesi yakınlarına düşmesini değerlendiren kimi vatandaşlar ise Suriye’de yaralanan muhaliflerin bu hastanede tedavi edilmesi nedeniyle hastanenin hedef alındığını ileri sürüyor.

Birçok aile çocuğunu okula göndermekten çekiniyor

Son zamanlarda korku ve paniğin doruğa çıktığı kentte, halk yetkililerden daha ciddi önlemler almasını bekliyor. Kilis’e düşüne roketlerin kimi zaman okulları hedef alması aileleri ciddi anlamda endişelendiriyor. Birçok aile bu nedenle çocuklarını okula göndermiyor. Dolayısıyla eğitim kurumları da yaşananlardan olumsuz olarak etkileniyor.

Kentte sağlık alanında da sorun yaşanıyor

Eğitim de olduğu gibi sağlık alanında da aksaklıklar yaşanıyor. En son geçen hafta Kilis Devlet Hastanesi yakınlarına düşen roketin ardından bazı doktorların eylem yaparak iş bırakması ise kentte ayrı bir soruna yol açtı. Bununla beraber, çocuklar başta olmak üzere birçok vatandaş psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. Her an evlerine roket düşecekmiş korkusu ile yaşayan Kilisliler, çoğu zaman sokağa çıkamadığı gibi her an ölüm ile burun buruna yaşıyorlar.

Kilis halkının yetkililere en büyük tepkisi ise savaşın ve kaosun ortasında unutulmak. Bununla birlikte güvenlik, sağlık, eğitim, göç, sosyal sorunlar, ekonomi, iş ve istihdam alanlarında savaşa bağlı yaşanan problemlere el atılmadığı yönünde tepkiler de var. Kilis’te hali hazırda devam eden sorunlar, sosyal ve psikolojik travmalar halkı endişelendirirken, mevcut roket saldırılarının sürmesi veya daha büyük saldırıların yaşanması halinde sorunların daha ciddi boyutlarda ulaşabileceğinden korkuluyor.

Acil eylem planları devreye sokulmalı

Tüm bu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle 5 yıldır kan ağladıklarını ifade eden Kilisliler, acil eylem planının devreye sokulmasını istiyor.  (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman “Kardeşlik Turnuvası” sona erdi

Batman “Kardeşlik Turnuvası” sona erdi

2017-05-25 11:10:52

HÜDA PAR Batman Gençlik Kolları tarafından gençler arasında düzenlenen “Kardeşlik Turnuvası” sona erdi.

"Kanalizasyon kokusundan ne kapıları ne camları açabiliyoruz"

2017-05-25 09:47:50

Mardin'in Midyat ilçesinde kanalizasyon kokusundan evlerinin kapı ve camlarını açamadıklarını belirten Seyitler Mahallesi sakinleri, yetkililerden yardım bekliyor.

Merhamet Eli Gıda Bankası Ramazan yardımlarına başladı

Merhamet Eli Gıda Bankası Ramazan yardımlarına başladı

2017-05-25 09:47:26

Bingöl Merhamet Eli Gıda Bankası Ramazan ayı faaliyetleri kapsamında tespit ettiği fakir ve muhtaç ailelere yardımlarını ulaştırmaya başladı.

TÜM HABERLER

AYM CHP milletvekillerinin iptal başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun'un bazı bölümlerinin iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.
TÜM HABERLER
Kod Center