Tuşba İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tuşba Belediyesi arasında ‘Beyaz Bayrak’ işbirliği protokolü imzalandı.

Tuşba İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tuşba Belediyesi arasında ‘Beyaz Bayrak' projesi kapsamında denetlenen İş yerleriyle okullarda sağlık, hijyen ve temizliğe özen gösteren yerlere beyaz bayrak verileceği belirtildi.

Tuşba İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürlüğü arasında imzalanan Beyaz Bayrak Protokolü kapsamında, belirlenen kriterlere göre denetlenen iş yerlerinden ve okullardan, denetim sonucunda 100 puan üzerinden, 90 ve üzeri puan alan işyerleri, işletmeler ile okul kantinlerine, iki yıl için geçerli olan ve düzenli olarak denetlenen bu yerlerin, sağlık, hijyen ve temizliği simgeleyen sertifika ile Beyaz Bayrak verilecek ve beyaz bayrak kriterleri devam ettikçe beyaz bayrak kalıcılığı devam edecektir.

Tuşba Belediyesinde düzenlenen protokol törenine Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi özgökçe, Tuşba İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü M. Salih Şirazi, Tuşba Belediyesi Zabıta Müdürü Osman Sevinç ile sahada bu işlemleri düzenli takip edecek mühendisler ve zabıta elemanları katıldı.

Düzenlenen törende konuşan, Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi özgökçe; "İnsan sağlığının her şeyden önce geldiğini ve günümüzde hastalıkların ekserisinin sağlıksız ve hijyen kurallarına ve standartlarına uymadan üretilen ve satılan gıdalardan meydana geldiğini" söyledi.

özgökçe devamla, "Beyaz, görülebilir dalga boylarındaki tüm renkleri kapsayan akromatik bir renktir. Türkiye'de ve diğer pek çok toplumda Çin ve Hint hariç beyaz saflığın, temizliğin, iyiliğin, güzelliğin simgesidir. Gelinliklerin ve kefenin de bu yüzden beyaz olarak seçildiği bilinmektedir. Ayrıca siyahın tam karşıtı kabul edilen beyaz, aydınlığın da simgesidir. Beyaz bayrak iyi niyetin, beyaz bir sayfa da yeni başlangıçların ifadesidir. Beyaz bayrak ile istikrarı, devamlılığı da simgelerken beyaz renk aynı zamanda temizlik, dürüstlük çağrışımlarını yapmaktadır. İmzalanan protokol dahilinde teknik ve hijyenik yönden gıda mevzuatında belirtilen koşullara özenle uyan işyerlerini belgelendirerek ödüllendirmek, halka duyurmak ve böylece sektördeki diğer işyerlerini de daha iyi koşulları sağlamaya teşvik etmektir. Bunu yaparken Tuşba Belediyesi Zabıta ekipleri belirlenen koşulların sağlanıp sağlanmadığının tespiti ve gerektiğinde yasal yaptırımlarla ve önlemlerle bu koşulların karşılanmasını sağlayarak tüketicinin güvenilir gıdaya ulaşması amaçlamaktadır. Kriterleri özenle uygulayan ve sürdürülebilir hale getirerek gıda güvenliğine üst düzey önem veren işletmelerin, ödüllendirmesi Beyaz Bayrak vererek sağlanacaktır" diye konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler