Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) PARD fonlarından yararlanan 10 binden fazla kişiye, 2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD-II Programında bazı sektörlere yüzde 100’e varan hibe desteği imkânı sağlıyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) PARD fonlarından yararlanan 10 binden fazla kişiye, yatırımlarının 3,4 milyar lirası hibe olarak ödeneceği ve 2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD-II Programında ise bazı sektörlere yüzde 100'e kadar hibe desteği imkânı sağlıyor.

TKDK, 2007'den bu yana ülke ekonomisine katkılarından dolayı kırsal kalkınmanın yeni odağı olmaya devam ediyor. TKDK Van İl Koordinatörü ise IPARD Programı 2. Dönemi kapsamında yatırım tutarı 72,6 milyon TL ve hibe tutarı 48,4 milyon TL olan 37 adet proje başvurusunu teslim aldı

Konuyla ilgili İLKHA'ya açıklamalarda bulanan TKDK Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, TKDK'nın, 2007 yılından bu yana ülke ekonomisine gözle görülür katkılar sağladığını belirterek, IPARD Programı 2. Dönemi kapsamında 10 Mart 2016 tarihi itibariyle toplam hibe tutarı 48,4 milyon TL olan 37 adet proje başvurusu teslim aldıklarını söyledi.

TKDK kırsal kalkınmanın yeni odağı oldu

TKDK'nın 2007'den bu yana ülke ekonomisine katkılarından dolayı kırsal kalkınmanın yeni odağı olduğunu ifade eden Başak, "Avrupa Birliği (AB) aday ve potansiyel aday ülkelere destek amacıyla 1085/2006 sayılı Konsey Tüzüğü çerçevesinde Katılım öncesi Yardım Aracı oluşturulmuştur. IPA desteği beş bileşeni içermekte olup, Türkiye IPA tüzüğünün EK 1'inde yer alan aday ülke statüsünde bütün bileşenlerden yararlanabilmektedir. IPA'nın beşinci bileşeni Kırsal Kalkınma Avrupa Birliği'nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması ve yönetimi için uyum hazırlıklarını ve bu kapsamda politika geliştirilmesini desteklemektedir. Kamunun genç ve dinamik kurumlarından TKDK, 2007 yılından bu yana ülke ekonomisine gözle görülür katkılar sağlayarak kırsal kalkınmanın yeni odağı olmuştur." dedi.

"10 binden fazla kişiye yatırımlarının 3,4 milyar lirası hibe olarak ödenecektir"

TKDK'nın 4 yıllık süreçte ülke ekonomisine 6,8 milyar liralık yatırım kazandırdığını belirten Başak, PARD fonlarından yararlanan 10 binden fazla kişiye, yatırımlarının 3,4 milyar lirası hibe olarak ödeneceğini aktardı.

Başak, "TKDK, Avrupa Birliği üyelik sürecinde, kırsal kalkınma alanında aday ülkelere politika geliştirme ve mevzuat uyumlaştırma amacıyla sağlanan mali yardımın (IPA) ülkemizdeki elçisidir. AB'den 2011 yılında aldığı mali yetki ile fonların (IPARD) küçük ve orta ölçekli işletmelerle buluşturulmasını sağlayan TKDK, 4 yıllık süreçte ülke ekonomisine 6,8 milyar liralık yatırım kazandırmıştır. IPARD fonlarından yararlanan 10 binden fazla kişiye, yatırımlarının 3,4 milyar lirası hibe olarak ödenecektir. Nisan 2016 itibariyle söz konusu hibe tutarının yaklaşık 2,2 milyar lirası ödenmiş; bu yatırımlar kapsamında 50 bin kişiye istihdam sağlanmıştır." diye konuştu.

TKDK hangi sektörlere destek sağlıyor?

TKDK'nın kırsal ekonomik faaliyetler kapsamında arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ile el sanatları gibi birçok yatırıma destek sağladığına işaret eden Başak, "TKDK, IPARD-I Programı kapsamında, farklı sektörlerden yatırımcılara yüzde 50 ile yüzde 65 oranında hibe sağlamıştır. 42 ilde, süt üretimi ve et besiciliğine (kırmızı ve kanatlı et); işleme ve pazarlama sektöründe et, süt, meyve-sebze ve su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına; küçük çiftçilere yönelik olarak ise kırsal ekonomik faaliyetler kapsamında arıcılık, seracılık, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, yerel ürünler ve el sanatları ile kırsal turizm ve kültür balıkçılığına yönelik yatırımlara destek sağlanıyor." İfadelerini kullandı.

IPARD-II programında yeni destek alanlarıyla daha çok yatırımcıya ulaşmayı hedeflediğini anlatarak Başak, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"IPARD-I Programı kapsamında maksimum hibe oranı yüzde 65 iken IPARD-II'de bu oran yüzde 70'e hatta bazı sektörlerde bu oran yüzde 100'e kadar çıkabilecektir. Ayrıca IPARD Programı kapsamındaki yatırımlar için katma değer ve gelir vergilerinden muafiyet de söz konusu oluyor. IPARD-II programında yeni destek alanlarıyla daha çok yatırımcıya ulaşmayı hedefleniyor." diye belirtti.

IPARD –II birçok sektörü destekliyor

2020 yılında sonlandırılacak olan IPARD-II'nin birçok sektörü desteklediğini ifade eden Başak, "TKDK, 2020 yılında sonlanacak IPARD-II Programı ile yenilenebilir enerji sektöründe de ülkemize ciddi bir girdi sağlamayı hedefliyor. IPARD-II kapsamında, biyo-yakıt, biyo-gaz, biyo-kütle, konsantre güneş enerjisi, jeotermal, güneş enerjisi, termal güneş enerjisi, rüzgar pompaları, rüzgar türbinleri ve bunların kombinasyonları da destekleniyor. Mevcut Programda olduğu gibi, IPARD-II Programı kapsamında da, gıda, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyette bulunan üreticiler veya bu sektörlerde yatırım yapmak isteyen girişimciler ile kırsal alanda belirli yerel ürünlerin üretimi, kırsal turizm, kültür balıkçılığı gibi çeşitli alanlarda yatırım yapmak isteyen vatandaşlarımızın yatırımları için değişen oranlarda hibe desteği veriliyor. Yeni dönem programı ile kırsal alanlarda yerel eylem girişimleri ve çevre dostu tedbirler de desteklenecek. IPARD-II Programında, besicilik destekleri kapsamında, manda sütü üretimi, mevcut işletmelerde yumurta tavukçuluğu ve kaz yetiştiriciliği de destekleniyor. Besicilik ve işleme ve pazarlama sektörlerinde atık yönetimi yatırımı yapan yatırımcılara yüzde 10 daha fazla hibe sağlanıyor. Kırsal ekonomik faaliyetlerin desteklenmesi kapsamında, yenilenebilir enerjinin yanı sıra makine parkları ve mantar yetiştiriciliği de destek kapsamında." diye konuştu.

IPARD II Lansman toplantısından sonra yaptıkları ilk çağrı başvurusundan itibaren yoğun bir ilginin olduğunu anımsatan Başak, son olarak şunları söyledi:

"Van İl Koordinatörlüğü olarak, 5 Ocak 2016 tarihinde düzenlediğimiz IPARD II Lansman toplantımızdan sonra; başarılarımızı taçlandırmak üzere çalışmalarımıza olabildiğince hız verdik. TKDK olarak 2014-2020 IPARD Programı II. Dönemi kapsamında 18 Aralık 2015 tarihinde birinci başvuru çağrı ilanına çıkmıştır. Bu çağrı ilanı kapsamında 101 Tedbiri (Tarımsal İşletmelerin Fiziki Yapılarına Yönelik Yatırımlar) başlığında son proje teslim tarihi olan 10 Mart 2016 tarihi itibariyle İl Koordinatörlüğümüze toplam yatırım tutarı 72,6 milyon TL, toplam hibe tutarı 48,4 milyon TL olan 37 adet proje başvurusu teslim alınmıştır. Alınan bu projelerin inceleme ve değerlendirme süreçleri İl Koordinatörlüğümüzde devam etmektedir. Birinci çağrı ilanı çerçevesinde 22 Nisan 2016 tarihine kadar 302 Tedbiri (Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi Ve İş Geliştirme) başlığında tahmini proje tutarı 50-60 milyon TL arasında olan yaklaşık 240-250 adet proje başvurusunun yapılacağı beklenmektedir. Kırsal alanlarda yaşam kalitesinin ve istihdam olanaklarının artırılarak tarım ve gıda sektörlerinin sürdürülebilir modernizasyonunu ve AB standartlarına yükseltilmesini amaçlayan TKDK Van İl Koordinatörlüğü, IPARD II ile yeni sektörlere verdiği desteklerle kalkınmanın öncü kurumlarından biri olmayı hedeflemektedir." (Yılmaz Sönmez-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler