A A A

Erzurum’da ‘’Yargıda Zaman Yönetimi’’ sempozyumu

Eklenme : 2016-03-24 00:01

ERZURUM - Erzurum'da konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dokunulmazlıklarla ilgili dosyalar hakkındaki görüşmelerin ancak iki yılda bitebileceğini ifade etti.

Erzurum’da ‘’Yargıda Zaman Yönetimi’’ sempozyumu

Palandöken Kayak Merkezinde bir otelde Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından dün düzenlenen 'Yargıda Zaman Yönetimi' sempozyumuna Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör , Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve HSYK, Yargıtay ve Danıştay üyeleri katıldı.

Sempozyumda konuşma yapan Adalet Bakan Bekir Bozdağ yargıda zaman yönetimiyle konusuna değinerek sözü Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına getirdi. Bozdağ, Meclis'te 522 dosyanın bulunduğunu belirterek, Meclis'in her dosyayı ayrı ayrı görüşmesi durumunda sürecin ancak 2 yılda tamamlanabileceğini belirtti.

Bakan Bozdağ, "Bu dokunulmazlığı veren kimdir, halktır. Seçimle pek çok aday olmakta ama sadece 550'sini millet , ‘sen bu dokunulmazlık zırhını giyebilirsin' demektedir. Esasında dokunulmazlık cübbesini milletin vekillerinin sırtına sandıkta bizzat millet giydirmektedir. Dolayısıyla yasama dokunulmazlığı bir boyutuyla milletin iradesinin de yasamada dokunulmaz hale gelmesidir. O halde bu dokunulmazlığı taşıyanların milletin verdiği yetkiyi milletin iradesi doğrultusunda suç işlemek için değil, milletin hakkını hukukunu korumak, etkin bir denetim faaliyetinde kullanmalıdır. Sayın Başbakanımız da bu anlamda çağrısını yapmıştır. Umarım siyasi polemiklere konu edilmez"

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör de, davaların ne kadar sürede sonuçlandırılacağının öngörülememesinin, hukuki güvenlik ilkesini zedelediğini söyledi.

Güngör, yargılamanın uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu, bu nedenle uyuşmazlıkların giderilmesinde bazı uyuşmazlıkları yargılama sürecine dahil etmeden çözme yollarının aranması, alternatif çözüm yollarının etkinleştirilmesi ve Danıştay'ın danışma işleminin güçlendirilmesi gerektiğini belirterek, "İdarenin karar alma sürecine ilişkin usul ve kurallarını belirleyen Genel İdari Usul Kanunu'nun ivedilikle yürürlüğe konulmasının acil ihtiyaç olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Zira idari işlemlerin hazırlık safhasına ilişkin düzenlemelerin varlığı ile sağlanacak hukuki belirlilik sayesinde daha fazla uyuşmazlık çıkması engellenmiş olacaktır" ifadelerini kullandı. (Lokman Altun/İsmail Zorlu - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

Bingöl Merhamet Eli “Bingöl Umut Kervanı” olarak devam edecek

2017-08-20 09:55:26

Bingöl’de 6 yıldır muhtaçlara yardım elini uzatan Merhamet Eli Gıda Bankası, isim değişikliğine giderek bundan sonraki süreçte, “Bingöl Umut Kervanı” olarak hizmet verecek.

22 ilin emniyet müdürü değişti

22 ilin emniyet müdürü değişti

2017-08-20 09:11:50

Resmi Gazete'de yayımlanan İçişleri Bakanlığı kararnamesi ile 22 ilin emniyet müdürü değişti.

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

Tarihi Kasimiye Medresesinde namaz etkinliği

2017-08-19 23:55:36

​Mardin'de Peygamber Sevdalıları Platformu üyesi Dost-Der tarafından, Tarihi Kasimiye Medresesinde 'Hayat namaz ile güzeldir' etkinliği düzenlendi.

TÜM HABERLER

"Yargıya güveni artırmanın üzerinde çalışıyoruz"

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yargının daha hızlı karar vermesini sağlayacak reformların hazırlığını sürdürdüklerini, çok yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Erdoğan'dan Almanya Dışişleri Bakanına tepki: Haddini bil

​Denizli'de İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'e tepki göstererek, "Sen kimsin, haddini bil" dedi.

Eski eşini tabancayla vuran kişi balkondan atladı

​Kayseri'de boşandığı eşini tabancayla yaralayan koca dördüncü katın balkonunda atlayarak ağır yaralandı.

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.
TÜM HABERLER