A A A

Ahmet Yaşar Hocaefendi hayatını kaybetti

Eklenme : 2016-03-08 15:21

TRABZON - Nakşibendi şeyhlerinden ve Türkiye'nin önde gelen ilim adamlarından Ahmet Yaşar Hocaefendi bir suredir tedavi gördüğü Trabzon Ahi Evren Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybetti.

Ahmet Yaşar Hocaefendi hayatını kaybetti

Bir suredir Trabzon Ahi Evren Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören Nakşibendi şeyhlerinden ve Türkiye'nin önde gelen ilim adamlarından Ahmet Yaşar Hocaefendi hayatını kaybetti.

Merhum Ahmet Yaşar Hocaefendi'nin cenazesi 9 Mart Çarşamba günü Trabzon İskender Paşa Camii'nde öğle namazindan sonra kılınacak cenaze namazını müteakip Of Ballıca köyündeki aile kabristanına defnedileceği öğrenildi.

Bilindiği üzere Ahmet Yaşar Hocaefendi'nin eşi Hatice Yaşar ise 6 Mart tarihinde vefat etmiş, dün öğle namazını müteakip Arsin İlçesi Yeşilyalı (Falkoz) Beldesi'nde kılınan cenaze namazından sonra Of Ballıca Beldesindeki aile kabristanına defnedilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon'un yetiştirdiği önemli âlimlerden biri olan Ahmet Yaşar'ın vefatı dolayısıyla taziyede bulunduğu da öğrenildi.

Hayatı

1934 yılında Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya gelen Ahmet Yaşar Hocaefendi küçük yaşlarda ilim tahsiline başlamış ve icazet aldığı 1959 yılından itibaren birçok talebe ve ilim adamının yetişmesine vesile olmuştur. "Mesuliyetimiz Rasûlullah Efendimizin mirasını kökleştirmektir." düsturuyla, Kuran ve İslam davasını Türkiye'nin her köşesinde anlatmak için bir ömür her türlü çileye ve meşakkate katlanmıştır.

1960 yılında Nakşibendi meşayıhından Gümüşhanevi dergâhına mensup Hacı Abdurrahman Beşikçi Efendi ile tanışan Ahmet Yaşar Hocaefendi, hocasının vefatı olan 1972 yılından itibaren aynı vazifeyi devam ettirmiştir.

Merhum Ahmet Yaşar Hocaefendi eserlerinden bazıları şöyle:

-Akâid Sohbetleri

-ölümde Gömülü Hayat

-Çam Kozalağındaki Sır

-Siyah Ayna

-İlim Nuruyla Kemale Ermek

-Varlık Dairesinin Kalbi

-Hulasatu'l Âbidin (ömer Adıgüzel - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER