A A A

Kumluca’da şehitleri anma etkinliği düzenlendi

Eklenme : 2016-02-29 12:09

ANTALYA - Antalya’nın Kumluca ilçesinde Umut-Der tarafından Şubat ayı münasebetiyle şehitleri anma programı düzenlendi.

Kumluca’da şehitleri anma etkinliği düzenlendi

Antalya’nın Kumluca İlçesinde Umut-Der Kumluca Şubesi tarafından “Şubat ayı şehitlerini anma” programı düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, Umut İlahi grubunun seslendirdiği ilahi ve ezgiler ile devam etti. Molla Cemal Çınar Hocanın Şehitlik ve Şehadet üzerine yaptığı konuşmada duydu dolu anlar yaşandı.

Şehitleri bir binanın kolonlarına benzeten Çınar hoca, “Bir binanın yüksekçe ayakta durabilmesi için kirişlerin olması gerekiyorsa ümmet binasının ayakta durabilmesi ve ihya edilmesi içinde canların feda edilmesi gerekiyor. İşte Şehitlik ve Şehadet budur.” dedi.

Konuşmasının devamında şehitlerin Allah’ın dinine tanıklık edenler olduğunu belirten Çınar, “Allah’ın dinine tahammülü olmayan insanların, Müslüman şahsiyetleri gördüğünde adeta kırmızı gömüş boğa gibi hırçınlaşıp saldırıya geçmişlerdir. Yeryüzünde ümmetin şehit vermediği hiçbir zaman dilimi bulunmamaktadır. Ve bu şehadetlerin büyük bir kısmı ehli küfre İslam’ı davet ettikleri zaman davetlerine silahla karşılık verildiği için meydana gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yasin Börü ve arkadaşlarının Şehadetlerini iyi anlamamız gerektiğini belirten Çınar “Şehitlerin şehadete gitmeleri farklı farklı olabiliyor. Bazen Bedir’de, Uhut’ta, Çanakkale’de yada başka yerlerde Müslümanların kafirlerle cephede karşı karşıya gelerek yapmış oldukları çarpışmalarda olmaktadır. Bazen de inançları yüzünden Müslümanlar şehit edilmektedir. Yasin Börü ve arkadaşlarının şehadeti de böyle olmuştur. Yerden ufak bir çakıl taşı dahi alıp atmayan bu kişiler yaptıkları iş ve taşıdıkları inanca tahammül edilmemeleri sebebiyle şehid olmuşlardır.” diye konuştu.

Program Umut İlahi grubunun seslendirdiği ezgiler ve yapılan şiir dinletisinin ardından yapılan dua ile sona erdi. (Necmi Durmazer- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Şanlıurfa Barosu: Mevcut adliye yetersiz

Şanlıurfa Barosu yetkili makamlara gönderdiği dilekçede, mevcut adliyenin halka hizmet noktasında yetersiz kaldığını belirterek, bu sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

HÜDA PAR'dan Darülaceze'deki yaşlılara ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, Darülaceze'de kalan yaşlılara bayram ziyaretinde bulundu.

Hakkâri'de bir polis hayatını kaybetti

​Hakkâri'nin merkez Oğul köyü kırsalında çıkan çatışmada yaralanan polis hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER