A A A

İslam şehitleri Antalya’da yâd edildi

Eklenme : 2016-02-28 02:15

ANTALYA - Antalya Umut-Der tarafından düzenlenen “Şehadet” konulu programla İslam şehitleri yâd edildi.

İslam şehitleri Antalya’da yâd edildi

Yeni Mahalle temsilciliğinde dün saat 19.30 Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Umut İlahi grubu tarafından seslendirilen şehadet konulu ezgi ve ilahilerle devam etti.

Programa konuşmacı olarak katılan Molla Cemal Çınar Hoca Şehadetin Allah'u Teâlâ tarafından Müslümanlara has kılınan ve Müslümanların vasfı olarak belirlendiği bir makam olduğunu vurguladı.

Çınar konuşmasında, "Şehadet Kur'an-ı Kerim'de Allah'u Teâla tarafından müminlere has kılınmıştır. Allah'ın dinine hizmet edenlerin en üst seviyedeki performansları olan Şehadet, bugün bakkaldan alınan sakız gibi ağızlarda çiğnenmekte ve istismar edilmektedir. Allah'ın muttakiler için tahsis ettiği bu yüce makamı bugün Rusya, İsrail ve Allah'ın dinine bilumum savaş açmış kâfirler kendi ölüleri için Şehit ve Şehadet kavramını kullanıp bunu istismar etmektedirler. Bundan dolayı Şehadet ayı bizim için çok önemlidir. Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizin dört bir köşesinde Müslümanlar olarak konferans konferans dolaşıp Şehitlik ve Şehadet kavramlarını anlatmaya ." dedi.

Şehit, Şehadet ve Şahit kelimeleri aynı kökten geldiğini belirten Çınar, " Bundan dolayı İmanımızın anahtarı Şehadettir. Teslimiyetimizin mührünün de Şehitlik ile olması lazımdır. Kelime-i Şehadeti kabul edenlerin ve bu kelime uğruna öldürülenlerin ölümü Şehadettir. Bunun dışında kişi kimin silahı ile nerede, nasıl ve hangi vakitte öldürülürse hiç önemli değildir. önemli olan ise hayatını bu kelime ile yaşayan ve hayatı da bu kelimeye şahitlik ediyorsa ve bu kelimenin yüceltilmesi için öldürülüyorsa o zaman bu kişi şehittir. Şeklinde konuştu.

Şehitlerin Allah katında çok önemli bir yeri olduğunu, Şehitlerin de derecelerinin olduğunu ve Allah katında derecesi en düşük olan bir Şehidin kendi ailesinden, kendi sevenlerinden ve akrabalarından en az 70 kişiye şefaat edeceğini belirten Çınar, "Allah Resulü şöyle buyurmuştur: ‘Osman kıyamet günü 70 bin kişiye şefaat edecektir. Ve Osman cennet köşklerinden başka bir köşke intikal ettiğinde bir münadi, Ey Cennet ehli dikkat edin gözlerinizi kapatın. İşte hayâ ve edep timsali olan bu mümtaz şahsiyete Allah tarafından verilen bu nimetlerle beraber, Hz Osman 70 bin kişiye şefaat edecektir.' Diye buyurmaktadır." ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından sergilenen İskilipli Atıf Hoca'nın şehadetini konu alan tiyatro, salonda duygu dolu anlar yaşanmasına neden olurken, program yapılan dua ile son buldu. (Necmi Durmazer- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

2017-08-20 18:11:19

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

2017-08-20 17:33:47

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

2017-08-20 16:50:26

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu’ndan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ziyaret

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla’yı makamında ziyaret etti.

“Devlete 7 milyar dolar katkımız oldu”

Türkiye Petrolleri (TP) Batman Bölge Müdürü Mustafa Demir, devlete son 10 yıl içerisinde 7 milyar dolar katkılarının olduğunu söyledi.

Mazıdağı’nda minikler namaz için yürüdü

Namaz ve ibadet farkındalığı için Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çocuklar yürüyüş yaptı.

Şırnak’ta çok sayıda el yapımı patlayıcı imha edildi

Şırnak’ın Beytüşşebap ve Silopi ilçelerinde PKK’ye yönelik devam eden operasyonlarda çok sayıda el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

"Alternatif Ürün Projesi"nde yüksek verim

Mardin’in Midyat İlçesinde Ziraat Odası tarafından ‘Alternatif Ürün Projesi' kapsamında ekilen ve yüksek verim elde edilen çeşitli sebzeler, "Tarla Günü" programında tanıtıldı.
TÜM HABERLER