A A A

İslam şehitleri Antalya’da yâd edildi

Eklenme : 2016-02-28 02:15

ANTALYA - Antalya Umut-Der tarafından düzenlenen “Şehadet” konulu programla İslam şehitleri yâd edildi.

İslam şehitleri Antalya’da yâd edildi

Yeni Mahalle temsilciliğinde dün saat 19.30 Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Umut İlahi grubu tarafından seslendirilen şehadet konulu ezgi ve ilahilerle devam etti.

Programa konuşmacı olarak katılan Molla Cemal Çınar Hoca   Şehadetin Allah’u Teâlâ tarafından Müslümanlara has kılınan ve Müslümanların vasfı olarak belirlendiği bir makam olduğunu vurguladı.

Çınar konuşmasında, “Şehadet Kur’an-ı Kerim’de Allah’u Teâla tarafından müminlere has kılınmıştır. Allah’ın dinine hizmet edenlerin en üst seviyedeki performansları olan Şehadet, bugün bakkaldan alınan sakız gibi ağızlarda çiğnenmekte ve istismar edilmektedir. Allah’ın muttakiler için tahsis ettiği bu yüce makamı bugün Rusya, İsrail ve Allah’ın dinine bilumum savaş açmış kâfirler kendi ölüleri için Şehit ve Şehadet kavramını kullanıp bunu istismar etmektedirler. Bundan dolayı Şehadet ayı bizim için çok önemlidir. Dünyanın her tarafında olduğu gibi ülkemizin dört bir köşesinde Müslümanlar olarak konferans konferans dolaşıp Şehitlik ve Şehadet kavramlarını anlatmaya .” dedi.

Şehit, Şehadet ve Şahit kelimeleri aynı kökten geldiğini belirten Çınar, “ Bundan dolayı İmanımızın anahtarı Şehadettir. Teslimiyetimizin mührünün de Şehitlik ile olması lazımdır. Kelime-i Şehadeti kabul edenlerin ve bu kelime uğruna öldürülenlerin ölümü Şehadettir. Bunun dışında kişi kimin silahı ile nerede, nasıl ve hangi vakitte öldürülürse hiç önemli değildir. Önemli olan ise hayatını bu kelime ile yaşayan ve hayatı da bu kelimeye şahitlik ediyorsa ve bu kelimenin yüceltilmesi için öldürülüyorsa o zaman bu kişi şehittir. Şeklinde konuştu.

Şehitlerin Allah katında çok önemli bir yeri olduğunu, Şehitlerin de derecelerinin olduğunu ve Allah katında derecesi en düşük olan bir Şehidin kendi ailesinden, kendi sevenlerinden ve akrabalarından en az 70 kişiye şefaat edeceğini belirten  Çınar, “Allah Resulü şöyle buyurmuştur:  ‘Osman kıyamet günü 70 bin kişiye şefaat edecektir. Ve Osman cennet köşklerinden başka bir köşke intikal ettiğinde bir münadi, Ey Cennet ehli dikkat edin gözlerinizi kapatın. İşte hayâ ve edep timsali olan bu mümtaz şahsiyete Allah tarafından verilen bu nimetlerle beraber, Hz Osman 70 bin kişiye şefaat edecektir.’ Diye buyurmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından sergilenen İskilipli Atıf Hoca’nın şehadetini konu alan  tiyatro,   salonda duygu dolu anlar yaşanmasına  neden olurken, program yapılan dua ile son buldu. (Necmi Durmazer- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

2017-06-27 21:46:13

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

2017-06-27 21:19:51

Şırnak'ın Uludere ilçesinde üs bölgesine yemek götüren askeri araca PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetti.

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacak

2017-06-27 21:01:08

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, 20 bin öğretmenin mülakatını yaparak atamalarını gerçekleştirdiklerini, 20 bin öğretmenin de mülakatını tamamladıklarını atamalarının önümüzdeki ay yapılacağını söyledi.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR'dan Bitlis'te bayramlaşma programı

HÜDA PAR Bitlis İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.

Saman yüklü TIR yandı

Mardin'de saman yüklü TIR, seyir halindeyken elektrik tellerine çarpması sonucu yandı.

Bingöl'de 11 PKK'li öldürüldü

Bingöl'de PKK'ye yönelik devam eden operasyonda 11 PKK'li öldürüldü.

Bitlis Valisi Çınar için veda programı

Valiler kararnamesiyle Zonguldak'a atanan Bitlis Valisi Ahmet Çınar için veda programı düzenlendi.

HÜDA PAR'dan Elazığ'da bayramlaşma programı

HÜDA PAR Elazığ il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla üye ve gönüllüleriyle bayramlaştı.
TÜM HABERLER