A A A

KAŞİP, Ermenek’te acılı ailelerle görüştü

Eklenme : 2014-10-31 14:19

KARAMAN - Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 madencinin yerin 375 metre altında kalmasına yol açan su baskının ardından olay yerine giden KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın, yetkililer ile görüşerek kurtarma çalışmalarını takip etti.

KAŞİP, Ermenek’te acılı ailelerle görüştü

Facianın yaşandığı bölgeye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşen Kamu Şirket Personelleri Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı Hakan Aydın, Türkiye'nin artık maden facialarıyla anılmaması gerektiğini söyledi.

Ermenek'teki facianın hemen ardından ilçeye giderek yaşananlara tanıklık ettiğini söyleyen Aydın, gördüğü manzaranın kendisinde uzun süre psikolojik bir etki bırakacağını belirtti. Yine sağ kurtulan işçilerle yaptıkları görüşmelerden notlar aktaran Aydın, olaylar zincirindeki ihmallere dikkat çekti. Aydın, "KAŞİP olarak Ermenek'teki olayın meydana geldiği ilk gün oraya hemen intikal ettik. Gördüğümüz manzara çok acıklıydı. Karşılaştığımız manzaraya yürek dayanmıyordu. Aile fertlerini kaybetmeleri nedeniyle insanlara merhem olabilecek, onların acılarını hafifletebilecek bir dil bulamıyorduk" diye konuştu.

Geçmişte yaşanan facialardan örnekler sunan Aydın, "Daha yakın bir döneme kadar Soma'da 300'ü aşkın çanımızı ve bir vakit Zonguldak'ta 260 insanımızı kaybettik. Bu acı aslında maden ocağının yaşattığı bir acı değildir. Bu acı ihmalin yaşatmış olduğu bir acıdır. Daha fazla kar etmek isteyen bir sistemin yaşatmış olduğu acıdır. Biz böyle bir acının tekrar yaşanmasını istemiyoruz. Peki, ne yapmalı? Maden ocakları ve diğer iş yerlerinde "önce can güvenliği" ilkesi hayata geçirilmeli. İş güvenliği yasalarının tam uygulanması, 1994 İRO Sözleşmeleri'nde belirtildiği gibi maden ocaklarında yaşam odalarının yapılması, buralarda her şeyden önce çalışan kişinin can güvenliğinin sağlanması gereği yeniden önem kazanmıştır. Bunun dışında bu maden ocaklarında çalışan arkadaşlarımızın örgütlü olarak çalıştırılmaları gerekmektedir. Yani bu çalışanların özlük haklarının tam olarak verilmesi gerekmektedir" dedi.

Yapılan istatistikî çalışmaları da değinen KAŞİP Başkanı Aydın, "Türkiye'de madencilik bugünün mesleği olmamasına rağmen, son zamanlarda yine acı haberlerle gündemde" diye konuştu. 2010 yılında grizu patlaması sonucu Balıkesir'de 17, Zonguldak'ta 30 madenci; Edirne'de ise yangın ve göçük neticesinde 3 madencinin hayatını kaybettiği olaylara da değinen Aydın, "Bir avuç kömür için bir ömür verenlere ifadelerini kullanmaktan ve madencilerin can kayıpları ile gündeme gelmesinden artık bıktık. Yeter. Bu insanlarımızın geride kalan çocukları bize mirastır. Çocuklarımızın babasız kalmalarını artık istemiyoruz. Haykırıyoruz yeter" dedi.YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kadınların gece çalışmasıyla ilgili yönetmenlik Resmi Gazetede

Kadınların gece çalışmasıyla ilgili yönetmenlik Resmi Gazetede

2017-08-19 07:12:12

​Kadınların gece çalışmalarıyla ilgili hazırlanan yönetmenlik Resmi Gazetede yayımlandı.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

TÜM HABERLER

950 yeni hakim ve savcı alınacak

​Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni 950 hakim ve savcı alınacağını, sınavın 24 Aralık'ta yapılacağını duyurdu.

İşitme engelliler için umre ödüllü bilgi yarışması

​Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kayseri İl Müftülüğünde İşitme Engelliler Koordinatörlüğü tarafından "İşitme Engelliler İçin Umre Ödüllü Bilgi Yarışması" düzenlendi.

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.
TÜM HABERLER