A A A

Kahramanmaraş’ta kar hayatı olumsuz etkiledi

Eklenme : 2016-01-05 21:43

K.MARAŞ - ​Tüm Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı Kahramanmaraş’ta da etkisini gösterdi. Gece saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, kent merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı.

Kahramanmaraş’ta kar hayatı olumsuz etkiledi

Kahramanmaraş’ta iki gündür süren kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Dün geceden bu yana aralıksız yağan yağış hayatın birçok alanını etkiledi. Yoğun kar yağışıyla birlikte kent beyaza büründü.

Kahramanmaraş merkezde kar kalınlığının 10 santimetreyi bulurken, dağ köylerinde ise kar kalınlığı 30 santimetreyi buldu. Kar yağışı ile birlikte seferber olan belediye ekipleri ise, ana arterler başta olmak üzere tüm yollarda ve kaldırımlarda temizlik çalışmalarında bulundular.

Kahramanmaraş genelinde başlatılan çalışmalarda kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak yürütülen çalışmalarda ana arteller başta olmak üzere caddelerde ve sokaklarda kar temizliği ve buzlanma olan bölgelerde tuzlama çalışmaları devam ediyor.

Sabah saatlerinden itibaren başlayan karla mücadele çalışmaları buzlanma olan bölgelerde tuzlama kar yoğunluğu olan bölgelerde ise kar küreme işlemi sabaha kadar devam etti.

AKOM tarafından yapılan açıklamada dün akşam saatlerinde şehir merkezinde yaşanan tıkanlığın kar yağışı veya buzlanma ile ilgili olmadığı ifade edilirken, vatandaşların yol tedbirsiz çıkmasından dolayı kar lastiği olmayan veya zincir takılmayan araçların oluşturduğu yoğunluktan kaynaklandığı belirtildi.

Yağışlı havalarda vatandaşların mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını kullanmaları gerektiği konusuna dikkat çeken AKOM, zaruri olmadıkça vatandaşların özel araçlarına binmemeleri, eğer binmeleri gerekiyorsa da kar lastiği veya zincir takmaları hususuna dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Kar yağışı ile birlikte trafikte yaşanan kazaların önüne geçmek adına seferber olan trafik ekipleri ise, şehirlerarası yollarda zincirsiz araçların geçişine ve yola çıkmasına izin vermiyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle bazı araçlar yolda kalırken, kara saplanan araçlar ise çekici ile kurtarıldı. Yol boyunca tuzlama ve kar küreme işlemleri sık sık yapılırken, yetkililer araçların yolda kalmaması için uyarılarda bulunuldu.

Toplu ulaşım araçları vatandaşları mahallelerden ilçe merkezine taşımak için yoğun çaba gösterirken,  otobüs durakları ise araç bekleyen vatandaşlarla doldu.

Güzel manzaraların ortaya çıktığı kentte vatandaşlar, kar yağışının keyfini sokaklarda gezerek çıkardı. Kahramanmaraş’ın dört minareli Abdülhamid Han Camisi’nin avlusunda kartopu oynamanın keyfini yaşadı.  (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

2017-06-26 19:11:10

Mardin'de tek odası bulunan harabe evde yaşam mücadelesi veren İli ailesine Artuklu Kaymakamlığı tarafından yardım yapıldı.

Mardin'de yetim ailelere yardım

Mardin'de yetim ailelere yardım

2017-06-24 10:04:36

Mardin'in Midyat ilçesinde 30 yetim aileye Avrupa Yetim-Der tarafından nakit ve gıda yardımında bulunuldu.

Umut Kervanı Batman'da 600 aileye yardımda bulundu

Umut Kervanı Batman'da 600 aileye yardımda bulundu

2017-06-23 14:14:57

Umut Kervanı tarafından Batman'da ihtiyaç sahibi 600 aileye giyim ve gıda yardımında bulunuldu.

TÜM HABERLER

Peygamber sevdalıları Diyarbakır'da bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

HÜDA PAR Mardin'de halkla bayramlaştı

HÜDA PAR Mardin il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla parti üyeleri ve halkla bayramlaştı.

"Müslümanlar Ramazan'dan sonra da ibadetlerine devam etmelidir"

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde gerçekleştirilen bayramlaşma programında, Müslümanların Ramazan ayından sonra da ibadetlerine devam etmeleri gerektiği belirtildi.

"Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur"

Mardin'de düzenlenen bayramlaşma programına katılan HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, geçmişi Ramazan olanın geleceğinin bayram olacağını söyledi.

Peygamber sevdalıları Cizre'de bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Cizre Koordinatörlüğü, üye ve gönüllüleriyle salâvatlar eşliğinde bayramlaştı.
TÜM HABERLER