A A A

Kütahya’da ‘Bilginin İslamileştirilmesi’ konferansı

Eklenme : 2015-11-27 07:50

KÜTAHYA - Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rehber Öğrenci Topluluğu ‘Bilginin İslamileştirilmesi’ konulu bir konferans düzenledi.

Kütahya’da ‘Bilginin İslamileştirilmesi’ konferansı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rehber öğrenci Topluluğu ‘Bilginin İslamileştirilmesi' konuiubir konferans düzenledi.

Programa konuşmacı olarak ve Stratejik Düşünce ve Araştırma Merkezi (SDAM) Başkanı Araştırmacı Yazar Abdülkadir Turan ve Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı Yrd.Doç. Selami Erdoğan katıldı.

Hasan Yazgılı'nın sunumuyla gerçekleşen program, Mesut Biçim Hoca'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Rehber öğrenci Topluluğu hakkında verilen kısa bilginin ardından araştırmacı yazar ve Stratejik Düşünce Ve Araştırma Merkezi (SDAM) Başkanı Abdülkadir Turan'ın konuşmasıyla program devam etti.

Toplum âlimlerin hocaların değil, Amerikalı bilim adamlarının sözlerine ilgi duyuyor

Konuşmasında âlimlerin konuşmalarının artık eskisi kadar toplum üzerinde etki etmediğini belirten Turan, " ‘Bir Amerikalı bilim adamı şöyle demişti' dendi mi, hepimizin kulakları açılıyor, tertibimizi düzenimizi alıyoruz. Hep beraber cami kürsüsündeki vaizi keyifle dinlemeye başlıyoruz. Çünkü artık muteber bir bilgi var karşımızda, ne de olsa bunu söyleyen Amerikalı bilim adamı, bu iş burada bitmiş deyip dinliyoruz. Aslında o saatten itibaren dinlediğimiz hocamız değil, dinlediğimiz Amerikalı bilim adamı olmuş oluyor."dedi.

Batının filozofik bilgisine karşın bizde Peygamberi bilgi var

"Resulullah'ı (sav) methederken bile Prens Bismark'tan bahsetmeden veya ona benzer bir batılı şairden şahit getirmeden bahsedemiyoruz" diyen Turan, "Bizim bilgiyle ilişkimiz batının bilgiyle ilişkisinden çok farklı, malum batının bilgisi filozofik bilgidir. Filozof söyler ama söylediğinden mesul değil, söylediğini yaşamak zorunda değildir. Oysa bizdeki bilgi ise Peygamberî bilgidir. Bizde kişi bilgisini eylemiyle doğrulamak zorundadır. Kişinin eylemi, onun bilgisinin doğru olduğuna tanık olma durumundadır."ifadelerini kullandı.

"Hakikat ile realite aynı şeyler değillerdir"

Daha sonra söz alan Dumlupınar Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı Yrd.Doç. Selami Erdoğan ise, hakikat ile İngilizcede bulunan realite arasındaki farkı anlattı. Hak kelimesini anlatan Erdoğan, "Hakika Arapçada Hak kelimesinden gelir ve kesinlikle İngilizcedeki karşılığı realite değildir. Çünkü real 5 duyu organıyla algılanabilen somut maddelere indirgenmiş realdir. Realite ise bizdeki hakikat değildir. Hakikat hak kelimesinden gelir, Hakkın esmalarından esmadır ve o zuhur etme biçiminden bir tanesidir.Dolaysıyla kelimelerimize kadar yansıyan bir meselede bir örnek olarak vermek istedim."ifadelerini kullandı.

Program yapılan konuşmaların ardından, konuşmacılara verilen teşekkür plaketlerinin ardından son buldu. (Zeki Aras –İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kadınların gece çalışmasıyla ilgili yönetmenlik Resmi Gazetede

Kadınların gece çalışmasıyla ilgili yönetmenlik Resmi Gazetede

2017-08-19 07:12:12

​Kadınların gece çalışmalarıyla ilgili hazırlanan yönetmenlik Resmi Gazetede yayımlandı.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

TÜM HABERLER

950 yeni hakim ve savcı alınacak

​Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni 950 hakim ve savcı alınacağını, sınavın 24 Aralık'ta yapılacağını duyurdu.

İşitme engelliler için umre ödüllü bilgi yarışması

​Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kayseri İl Müftülüğünde İşitme Engelliler Koordinatörlüğü tarafından "İşitme Engelliler İçin Umre Ödüllü Bilgi Yarışması" düzenlendi.

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.
TÜM HABERLER