A A A

Tatvan'da tarihi Ayasofya cami restore edildi

Eklenme : 2015-11-10 14:00

BİTLİS - Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece (Şahmiran) köyünde bulunan ve kiliseden camiye çevrilen 1515 yıllık tarihi Ayasofya cami restore edildi.

Tatvan'da tarihi Ayasofya cami restore edildi

Tatvan'a bağlı Çekmece (Şahmiran) köyünde bulunan 1515 yıllık tarihi Ayasofya cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarıldı. Daha önce kilise olarak kullanıldığı bilinen Ayasofya, köy halkı tarafından camiye çevrilerek ibadete açılmış.

Tarihi hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte M.S. 500 yıllarında yapıldığı belirtilen caminin içinde bulunan bir taşın üzerinde yazılan (M.S. 500) tarihinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ise bilinmiyor. Daha önce kilise olarak kullanılan tarihi yapı yaklaşık 50 yıl önce köy halkı tarafından camiye çevrilmiş.

Cami içindeki duvar ve direklerde birçok haç işaretleri ve Hıristiyan inancına göre doğan çocukların vaftiz edildiği "Vaftizhane" bulunuyor.

Yapılan restorasyon hakkında bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Sait Sancar, tarihi dokusunun bozulmaması ve camiyi korumaya alınması için gerekli tüm restorasyon çalışmalarını bitirme aşamasına getirdiklerini belirtti.

Ayasofya'nın tarihi hakkında bilgi veren 15 yıllık köy imamı Kıyasettin Erişkin, Ayasofya caminin kilise olarak yapıldığını belirterek yapının camiye çevrilerek ayakta kalmasının sağlandığını söyledi.

Ayasofya'nın inşa yapılma tarihinin tam olarak bilinmediğini belirten Erişkin, "Yaklaşık olarak 50 yıldır köylüler tarafından camiye çevrilmiş. Eğer bu kilise camiye çevrilmeseydi şuan yok olmuş bir yapı olacaktı. Yaklaşık 3 yıldır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu devam ediyordu. Şimdi restorasyon çalışması tamamlanarak ibadete açıldı. Sadece biraz çevre düzenlenmesi ve ufak tefek işler kaldı." diye konuştu. (Şükrü Tontaş - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Şifa kaynağı dut pekmezi

2017-07-23 16:11:49

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

Sülük Göletine 15 bin adet yavru sazan bırakıldı

2017-07-20 18:39:33

Hakkari Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından Sülük Göletine yaklaşık 15 bin adet yavru sazan bırakıldı.

Piknik yaparken kenelere dikkat!

Piknik yaparken kenelere dikkat!

2017-07-19 09:42:28

Türkiye’de son birkaç yılın sıcak yazı yaşanırken, uzmanlar mesire ve kırsal kesimlerde piknik yapan vatandaşları kene ısırmalarına karşı uyardı.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Kalp krizi geçiren ŞÜ Rektörü Nas hayatını kaybetti

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER