A A A

Tatvan'da tarihi Ayasofya cami restore edildi

Eklenme : 2015-11-10 14:00

BİTLİS - Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece (Şahmiran) köyünde bulunan ve kiliseden camiye çevrilen 1515 yıllık tarihi Ayasofya cami restore edildi.

Tatvan'da tarihi Ayasofya cami restore edildi

 Tatvan'a bağlı Çekmece (Şahmiran) köyünde bulunan 1515 yıllık tarihi Ayasofya cami, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarıldı. Daha önce kilise olarak kullanıldığı bilinen Ayasofya, köy halkı tarafından camiye çevrilerek ibadete açılmış.

Tarihi hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte M.S. 500 yıllarında yapıldığı belirtilen caminin içinde bulunan bir taşın üzerinde yazılan (M.S. 500) tarihinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ise bilinmiyor. Daha önce kilise olarak kullanılan tarihi yapı yaklaşık 50 yıl önce köy halkı tarafından camiye çevrilmiş.

Cami içindeki duvar ve direklerde birçok haç işaretleri ve Hıristiyan inancına göre doğan çocukların vaftiz edildiği “Vaftizhane” bulunuyor.

Yapılan restorasyon hakkında bilgi veren Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Sait Sancar, tarihi dokusunun bozulmaması ve camiyi korumaya alınması için gerekli tüm restorasyon çalışmalarını bitirme aşamasına getirdiklerini belirtti.

Ayasofya’nın tarihi hakkında bilgi veren 15 yıllık köy imamı Kıyasettin Erişkin, Ayasofya caminin kilise olarak yapıldığını belirterek yapının camiye çevrilerek ayakta kalmasının sağlandığını söyledi.

Ayasofya'nın inşa yapılma tarihinin tam olarak bilinmediğini belirten Erişkin, "Yaklaşık olarak 50 yıldır köylüler tarafından camiye çevrilmiş. Eğer bu kilise camiye çevrilmeseydi şuan yok olmuş bir yapı olacaktı. Yaklaşık 3 yıldır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu devam ediyordu. Şimdi restorasyon çalışması tamamlanarak ibadete açıldı. Sadece biraz çevre düzenlenmesi ve ufak tefek işler kaldı.” diye konuştu.   (Şükrü Tontaş - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kornea nakliyle tekrar görmeye başladılar

Kornea nakliyle tekrar görmeye başladılar

2017-06-22 13:56:18

Van'da görme yetisini kaybeden 2 hasta, yapılan kornea nakliyle tekrar görmeye başladı.

Bayram öncesi denetimler arttırıldı

Bayram öncesi denetimler arttırıldı

2017-06-21 21:49:11

​Gaziantep’te Ramazan Bayramı öncesi gıda sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerine yönelik denetimler sıklaştırıldı.

Şanlıurfa'dan Suriye'ye 12 yardım TIR'ı gönderildi

Şanlıurfa'dan Suriye'ye 12 yardım TIR'ı gönderildi

2017-06-21 15:24:01

Şanlıurfa İnsani Yardım Platformuna bağlı STK'lar, 12 yardım TIR'ını Suriye'ye göndermek üzere uğurladılar.

TÜM HABERLER

Diyarbakır'da "Dünya Kudüs Günü" etkinliğine davet

Siyonist İsrail'in işgali altında bulunan Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın durumuna dikkat çekmek amacıyla yarın Diyarbakır'da iftar etkinliği düzenlenecek.

"Ümmet coğrafyasında sınır diye bir şey yoktur"

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde iftar programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, ümmet coğrafyasında sınır diye bir şeyin olmadığını belirtti.

Midyat’ta halk Kadir Gecesi’nde camilere akın etti

Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi, Mardin’in Midyat ilçesinde yediden yetmişe halkın yoğun katılımıyla dualarla ihya edildi.

"Suriyeli kardeşlerimiz dinlerini kaybetme ile karşı karşıya"

​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye'deki savaş sonucunda Avrupa'ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı." dedi.

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçları açıklandı

Hanehalkı işgücü araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, AB üyesi 28 ülkede ortalama işgücüne katılma oranı 15-64 yaş nüfusta yüzde 72,9 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye'de yüzde 56,9 oldu.
TÜM HABERLER