A A A

“Yezidi düşünce 1376 yıl da geçse değişmez”

Eklenme : 2015-10-25 09:07

AKSARAY - Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden AKSA-DER tarafından Aksaray’da ‘Direnişin Simgesi Kerbela’ adıyla düzenlenen etkinlikte üzerinden asırlar da geçse Yezidi düşüncenin değişmediği ve değişmeyeceği vurgulandı.

“Yezidi düşünce 1376 yıl da geçse değişmez”

Aksaray'da Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AKSADER) tarafından ‘Direnişin Simgesi Kerbela' isimli etkinlik düzenlendi. Etkinlikte, çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları ve Siyasi Parti temsilcileri de katıldı.

Aksaray Belediyesi tiyatro salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Aksaray halkı büyük ilgi gösterdi. Salona girebilenlerin birçoğu programı ayakta takip etti. Giremeyenler ise salonun koridorlarında takip etmek zorunda kaldı.

Sunuculuğunu Ayetullah Takak yaptığı program Emrah Altıntaş'ın Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan AKSA-DER başkanı Mustafa Bilgiç, bu zamanın Yezitlerinin de Hüseyinleri şehit ettiklerini belirterek, "Günümüzdeki Yezitleri tanımak zorundayız. Yezitler bu gün de olduğu gibi ne diyorlar? özgürlük diyorlar, büyük insanlık diyorlar. Ama ne yapıyorlar? Hüseyinlerimizi katletmeye devam ediyorlar. İşte bu gün bunları iyi tanımak ve anlamak için bu programı düzenledik. İnşallah, Rabbim Hüseyni davada, Hüseyni yolda, Hüseyni kıyamla yürümeyi Nasip eylesin. Hazreti Hüseyin'in dediği gibi: ‘Hayat, İman Cihat ve Şehadettir'. Rabbim Hüseyni kıyamdan sonra Hüseyni Şehadeti de hepimize nasip eylesin." şeklinde konuştu.

Daha sonra günün anlam ve önemine dair İlahi ve ezgiler seslendirmek üzere özlem Ajans sanatçıları sahneye çıktı. İlahi dinletisinden sonra ‘Direnişin Simgesi Kerbela' konulu konuşmasını yapmak için İlahiyatçı Nezir tunç sahneye çıktı.

"Hak ve batıl mücadelesinin devam edecektir"

Hz. Âdem'den günümüze kadar gelen sürede hak ve batıl mücadelesinin devam ettiğini ve kıyamet gününe kadar da süreceğini dile getiren Tunç, Aşura'nın ne olduğunu ve Müslümanların bu günü neden unutamadıklarına değindi. Tunç, "İnsanlığın yaratılışından bu yana, müstekbir ve Mustazafların mücadelesi süre gelmiştir ve kıyamete kadar da devam edecektir. Kaderin bir cilvesi olsa gerek, bütün ümmetlerde, bütün peygamberlerde Aşura günü Müslümanlar için bir sevinç günü iken, Efendimiz Hz. Muhammed (sav)'in torunu Hz. Hüseyin için matem günü olacaktır. O gün Kerbela çölünde Hz. Hüseyin ve 72 yareni şehit olacaktır. Peki, biz Müslümanlar Kerbela ve Aşura denildiğinde ne anlıyoruz? Aşura denildiğinde aklımıza bir çorba geliyorsa, bir tatlı çeşidi geliyorsa bilelim ki büyük bir hüsrandayız. Bilelim ki, birileri bizim üzerimizde oyunlar oynuyor ve bunda da başarılı oluyorlar." dedi.

Konuşmasının devamında ise Yezit ve Hz. Hüseyin'in arasında geçen olaylara değinen Tunç, Hz Hüseyin'in birçok kişinin gitmemesi yönündeki tavsiyesine rağmen sorumluluk bilinciyle Küfe'ye doğru hareket ettiğini ancak Küfe'ye varmadan Kerbela'da Yezid'in gönderdiği ordu tarafından 72 yareniyle birlikte katledildiğini söyledi.

"Yezidi düşünce 1376 yıl da geçse değişmez, aynıdır"

Yezidi düşüncenin bugün hala devam ettiğinin altını çizen Tunç, 6-7 Ekim'de Diyarbakır'da Yasin Börü ve arkadaşlarına yapılan vahşetin Kerbela'da yapılan vahşetin benzeri olduğunu dile getirerek, "Tarih tekerrürden ibarettir. Bu zihniyet hiç değişmemiştir. Bakın nasıl ki 1376 yıl önce Hz. Hüseyin'in mübarek başı kesilmiş ve mübarek naaşı çiğnenmişse, çok uzaklara gitmeye gerek yok. Malumunuz geçen yıl 6-7 Ekim olayları oldu ve ülkemizde 50'ye yakın Müslüman vahşice katledildi. Medyada çok bahsedildiği için söylüyorum. Bunlardan birkaç tanesi de Yasin Börü ve arkadaşları idi. Hani 6. kattan aşağı atılmış, araba ile üstlerinden geçilmiş, vücutları yakılmış ve her türlü işkence edilmişti. İşte aynı zihniyet, değişmeyen bir zihniyet. Yezidi düşünce 1376 yıl da geçse değişmez, aynıdır." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Program özlem Ajans sanatçılarının seslendirdiği ilahiler ve yapılan Aşura ikramıyla sona erdi. (ömer Yıldırım - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da

Diyarbakır'da "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı

2017-07-13 17:10:35

Diyarbakır'da, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların fotoğraflarının sergilendiği "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı.

"15 Temmuz'u hamasete dönüştürmeden hamdimizi artırmalıyız"

2017-07-12 16:50:22

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz'un hamasete dönüştürülmeden Allah'a olan hamdin ve şükrün arttırılması gerektiğini belirtti.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

TÜM HABERLER

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bin 500 kişi başvurdu

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bu yıl içerisinde yaklaşık bin 521 başvuru yapıldığı bildirildi.

Yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi

Siirt’te kimi mahallelerde devam eden yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi.

İkram çeşmesinden limonata akıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, "İkram Çeşmesi" ile her gün 4 bin 500 kişiye ücretsiz limonata dağıtıyor.

Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, "Ukrayna'nın doğusunda yeni bir devlet kurulduğu" yönündeki ifadelere ilişkin açıklama yaptı.

Erzurum'da 2 şüpheli ölüm vakası

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kendisinden 3 gündür haber alınamayan yaşlı bir adam evinde, bir başka kişi ise yerde ölü halde bulundu.
TÜM HABERLER