A A A

‘Ekonomik krizlerin sebebi ekonomik ahlaksızlıklardır’

Eklenme : 2015-10-21 20:08

SAKARYA - Sakarya Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta konuşan Dünya Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ali Karadaği, dünyada ekonomik krizlerin yaşanmasının sebebinin ekonomik ahlaksızlıklar olduğunu söyleyerek İslam’daki zekât mefhumunun önemine değindi.

‘Ekonomik krizlerin sebebi ekonomik ahlaksızlıklardır’

Sakarya Üniversitesi'nde düzenlenen Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finans Konferansı'nda konuşan Dünya Alimer Birliği Başkanı Prof. Dr. Ali Karadaği, dünya Müslümanlarının toplam zekatının 400 milyar dolara yakın olduğunu söyleyerek, zekatların İslam ülkelerinde yatırım ve kalkınmaya kullanılması halinde yoksulluğun kalmayacağını belirtti.

Sakarya Üniversitesi'nde düzenlenen konferansa yurt içi ve yurt dışından çok sayıda akademisyen katıldı.

Konferansta konuşan Katar Üniversitesi'nde görevli ve Dünya Alimler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ali Karadaği, insanın yaratılışında bir dengenin mevcut olduğunu bu yüzden ekonomide de bir dengenin olması gerektiğinin vurguladı.

"Ekonomik krizlerin sebebi ekonomik ahlaksızlıklardır"

İnsanın tek başına yaratılış dengesini tutturmasının mümkün olmadığını söyleyen Prof. Karadaği, "Son yıllarda İslam'ın ekonomiye yöneldiğini görüyoruz. Dünya ekonomisi gereği, dünyanın üçüncü bir ekonomik sisteme ihtiyacı vardır. Bu ekonomik ihtiyaç, ahlaki değerlere sahip bir ekonomi olmalıdır. Dünyada ekonomik krizlerin çıkmasının sebebi, ekonomilerin ahlaki olmamasındandır. Eğitim kurumlarımızın, bankalarımızın bu İslami ekonomiye yani ahlaki değerlere yönelmesi gerekir. İslam ekonomisinde mal mülkiyetine önem verilir ve mal sahibine bakılır. Oysa komünist ekonomilerde mal mülkiyetine bakılmıyor." dedi.

"Mülkiyetle alakalı batının kullandığı bazı kanunlar İslam'dan alınan kanunlardır"

Karadaği, "İslam dinine baktığımızda evrensel bir okuma vardır. Dolayısıyla insana odaklanma vardır. İslam devletlerinde çiftçileri, üreticileri ve insanı koruyan bir sistem mevcuttur. özellikle ürünleri ve çalışmaların verimliliğini nasıl arttırabiliriz, bunu da tartışmamız lazım. Mülkiyetle alakalı batının kullandığı bazı kanunlar İslam'dan alınan kanunlardır, bunları almamızda hiçbir sakınca yoktur. Çünkü özümüze dönmüş olacağız. Bu noktada mülkiyetle alakalı konulara iyice odaklanılmasını istiyorum. Toplumun orta düzey gelir düzeyine getirilmesine ağırlık vermeliyiz ki yoksulluk azalsın. Peygamberimize (sav) baktığımızda Medine'ye gittiğinde yaptığı ilk işlerden birisi de Müslümanlara ait bir tarımsal endüstri pazarı kuruyor. Yani fakir ile zengin arasında bir denge kurulması lazım. Üretim ve tüketim arasında bir denge kurulması lazımdır. Bu demek değildir ki tüketim olmayacak. Tüketim tabi ki de olacak ama israftan kaçınılması lazım." diye konuştu.

"Faiz sadece kişiye değil, topluma da zarar verir"

Faizin kişisel bir zarar olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen Prof. Ali Karadaği, faizin toplumsal zararlarının da olduğuna dikkat çekti. Faizin, yoksulluğun artmasına neden olduğu için haram kılındığını söyleyen Karadaği, "Faiz karşı tarafı tamamen mağdur ediyor. Bakınız faizin yayılması sadece 100 yılı geçti ama dünya ekonomisini alt üst etti. Yapılan araştırmalara göre dünya gelirinin yüzde 50'si sadece 20 şirketin elindedir. Faizin haram kılınmasının diğer bir sebebi de faizde fırsatçılık vardır. Karşı tarafı tamamen sömürme vardır. Türkiye faizle ilgili düzenleme yapsın. Biz İslami bankalar veya katılım bankaları bunun hukuki düzenlemelerini yapmalıyız. Yani hukuki alt yapısını iyi düzeltmeliyiz." şeklinde konuştu.

Karadaği son olarak, "Dünya Müslümanlarının zekâtı toplam 300-400 milyar doları buluyor. Eğer bu zekât İslam ülkelerinde yatırım ve kalkınmaya kullanılsa fakir kalmayacak. Bu anlamda zekâtı küçümsememek gerekir. Bu anlamda İslam devlet, birey ve pazar arasında bir denge kurulmasına imkân sağlıyor." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tüketici güven endeksi ağustosta azaldı

Tüketici güven endeksi ağustosta azaldı

2017-08-23 10:36:56

TÜİK, tüketici güven endeks verilerini açıkladı. Buna göre endeks ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 oranında azalarak 71,1 oldu.

Yıl boyunca yetiştirdiği develeri bayramda satışa çıkarıyor

Yıl boyunca yetiştirdiği develeri bayramda satışa çıkarıyor

2017-08-23 10:27:47

​Gaziantep’te 14 yıl önce bir müşterisinin talebi üzerine kurbanlık deve getiren kasap, her geçen bayram develere ilginin artması üzerine yıl boyunca yetiştirdiği develeri Kurban Bayramı’nda satışa çıkarıyor.

Kurban satıcıları hareketlilikten memnun

Kurban satıcıları hareketlilikten memnun

2017-08-23 09:45:52

​Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla beraber kurbanlıklarını piyasaya çıkaran Batmanlı hayvan satıcıları, piyasanın hareketli olmasından duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

TÜM HABERLER

Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor

Kurban Bayramı tatili 10 güne çıkarılmasına rağmen Diyarbakır otogarında tek taraflı hareketlilik yaşanıyor.

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

Yarın zilhicce ayının birinci günü

​Kameri ayların 12’ncisi olan Zilhicce ayı, İslam’ın beş esasından biri olan hac farizasının ifa edildiği umumi af ayıdır.

Türkiye’nin ilk uzay merkezinin temeli atıldı

​Avrupa’da en iyi, dünyada ise ilk 5 uzay ve havacılık merkezinden birisi olması planlanan Gökmen Uzay Havacılık ve Eğitim Merkezi’nin temeli Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla Bursa’da atıldı.
TÜM HABERLER