A A A

Mültecilerin Sarayiçi’nde bekleyişleri devam ediyor

Eklenme : 2015-09-22 19:20

EDİRNE - Avrupa ülkelerine gitme umuduyla Edirne'ye gelerek Sarayiçi'nde bekleyen yaklaşık bin 500 kadar mülteci Sarayiçi’ni terk etmelerini isteyen Edirne valisine tepki göstererek valiyi sloganlarla protesto etti.

Mültecilerin Sarayiçi’nde bekleyişleri devam ediyor

Avrupa ülkelerine gitme umuduyla yaklaşık bir haftadır Edirne'ye gelerek Kırkpınar yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'nde kalan yaklaşık bin 500 kadar Suriyeli ve Iraklı mültecilere Sarayiçi'ni terk etmeleri için verilen süre bugün dolarken sığınmacılar, kendilerini ikna etmek için alana gelerek bir konuşma yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'i sloganlarla protesto etti.

Konuşmasında; şu ana kadar hiçbir Avrupa ülkesinden mülteciler kabul etmeye yönelik bir talep gelmediği belirtilen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, bu süre zarfında Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını güçlendirdiği bilgisi de paylaşıldı.

Sarayiçi'nde bekleyen sığınmacıların bölgede çıkarılması yönünde talimat verdiği belirtilen Edirne Valisi Şahin bu gün mültecilere yaptığı ziyarette, kendilerine; şu ana kadar hiçbir Avrupa ülkesinden mültecileri kabul etmeye yönelik bir talebin gelmediğini, aksine Yunanistan ve Bulgaristan'ın mültecilerin geçişlerini engellemeye yönelik sınırlarını güçlendirdiğini belirtti.

Vali Şahin, "Gelin, kendinize acımıyorsanız çocuklarınıza acıyın. Dünden bu yana bin 500 sığınmacıyı istedikleri kente gönderdik. Gitmek isteyenlerden evi olanı evlerine kadar götüreceğiz, evi olmayanları da geçici olarak otellere yerleştireceğiz. Avrupa ülkelerinden talep gelsin ilk sizi göndereceğiz." dedi.

Valinin konuşmasına mukabil sık sık Arapça " Gitmek istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz" sloganları atması ise dikkatlerde kaçmadı.

Alanda ayrıca İngilizce, "Hepimiz Aylanız, Denizde ölmek istemiyoruz, AB bizi kabul et" pankartları taşındı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Edirne Belediyesi AFAD, UMKE ve diğer kurumlarla müşterek çalışmaları ile Sarayiçi spor tesislerinde bekletilen mülteciler kendilerine günübirlik bazı gıda malzemeleri verildiğini ve kendilerine battaniye verildiğini belirterek, ancak kendilerinin Avrupa'ya gitmeleri için gerekli duyarlılığın sağlanmasını istediler.

Mültecilerin bulunduğu alanda ve Türkiye – Yunanistan arasında geçişin sağlandığı köprübaşında polisler gerekli güvenlik önlemlerini alırken, sınırı geçmeye çalışarak yürüyüş yapan gruplar ise polis tarafından engellenmeye devam ediyor.

Yaşadıkları ile ilgili olarak İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) konuşan Suriye Hasekeli Muhammed Nur isimli Kürd mülteci geri dönmek istemediklerini, bundan dolayı oturma eylemi yaptıklarını ve Avrupa'ya gidene kadar da bu alandan ayrılamayacaklarını söyledi.

Nur, "Biz buradan geri dönmeyeceğiz. Ya Avrupa'ya gideceğiz, ya da burada öleceğiz." şeklinde konuştu.

Taleplerinin kabul edilene kadar oturma eylemlerini devam ettireceklerini belirterek, Edirne valisinin kendilerini zorla geri göndermesi talebine sert tepki gösteren Nur, "2 yıl önce Suriye'den kaçarak Adana'ya geldim. 2 yıldır Adana'dayım ve çok büyük sıkıntılar içerisinde yaşıyoruz. Bizlerde insanca yaşamak istiyoruz. Kimseden bir şey beklemiyoruz. Benim de ailemden 2 kişi katledildi ve bizler canımızı kurtarmak için gidiyoruz. Bize yardım etsinler ve yolumuzu açsınlar." talebinde bulundu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER