A A A

Kahramanmaraş ‘Su Ve Atık Su Projesi’ anlatıldı

Eklenme : 2015-09-07 20:39

K.MARAŞ - Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Avrupa Birliği desteğiyle yapacağı Kahramanmaraş Su ve Atık su Arıtma Projesi’nin başlangıç toplantısı yapıldı.

Kahramanmaraş ‘Su Ve Atık Su Projesi’ anlatıldı

Kahramanmaraş Su ve Atık su Arıtma Projesinin tanıtım toplantısında, projenin IPA kapsamında yapılacağını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımı sürecinde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan karşılıklı proje anlaşması çerçevesince finansmanının yüzde 85’nin Avrupa Birliği tarafından yüzde 15’nin de milli kaynaklardan karşılanacağını söyledi.

Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız, KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altınok, KASKİ Genel Müdür Yardımcısı Murat Kayıoğlu, Kanalizasyon ve Atık Su Dairesi Başkanı Çetin Hurşitoğlu ile müteahhit ve müşavir firma temsilcileri ile diğer ilgililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmaları bölümünde ilk olarak kürsüye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız,  “Böylesine önemli bir projenin hayata geçinceye kadar izlenmesi, takip edilmesi bizim için çok önemliydi. Bu görevi de Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi üstlendi.”ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Su ve Atık su Projesinin toplam maliyetinin 49 milyon avro olduğunu belirten Parmaksız, “Proje kapsamında yeni atık su arıtma tesisi inşaatı tamamlanacak, içme suyu şebekesindeki kaçakların önlenmesi ve içme suyuna karışan kirleticilerin engellenmesi sağlanacaktır. Bu sayede halk sağlığını tehdit eden su ve atık su şebekelerinden kaynaklı unsurlar asgari düzeye indirilecektir.”dedi.

Parmaksız, projenin istenilen niteliklerde ve zamanında gerçekleşebilmesi için tüm paydaşların görev ve sorumluluklarını hatasız bir şekilde ve zamanında yerine getirmesinin beklendiğini ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımlar Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürü Mustafa Altunok ise Kahramanmaraş Su ve Atık su Arıtma Tesisinin yerine ilişkin bilgiler aktardı.

Altunok , “Bugün başlangıç toplantısını düzenlediğimiz Kahramanmaraş Su ve Atık su Projesi kapsamında, Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerimizin atıksu arıtma tesisi yapım süreci başlamış bulunmaktadır. Kahramanmaraş atıksu arıtma tesisi, Onikişubat İlçesi Pınarbaşı Mahallesi Gayberli mevkiinde yaklaşık 243 dönümlük alan üzerinde yapılması planlanmıştır. Proje alanı, Kahramanmaraş-Kayseri çevre yoluna 600 metre Aksu çayına ise bin 200 metre mesafededir.”şeklinde konuştu.

Daha önce 11 ilçesi bulunan Kahramanmaraş’ın hiçbir ilçesinde, atık su arıtma tesisinin olmadığını ifade eden Altunok, “Bugün itibarı ile Afşin, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerimizdeki atıksu arıtma tesislerinin yapımı tamamlanmıştır. Elbistan ilçesi atık su arıtma tesisi İPA kapsamında fizibilite çalışmaları devam etmekte, Göksun, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü ve Nurhak ilçelerimizin atıksu arıtma tesisleri, fizibilite ve proje aşamasında çalışmalar devam etmektedir.”diyerek ilçelerdeki son durum hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra müşavirlik ve müteahhitlik firmaları hazırladıkları sunumlarla katılımcıları bilgilendirirken soru-cevap bölümü ile toplantı sonlandırıldı.

Ayrıca,  Proje çalışmaları kapsamında, İçme suyu Sistemlerinin Modernizasyonu ve Tasarımı ile Malzeme Tedariklerine yönelik, ihalenin hazırlıklarına başlandığı belirtildi.   (İLKHA)

 

 YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

Dışişleri Bakanlığı Venezuela’daki saldırıları kınadı

2017-06-28 16:28:10

Venezuela'da Anayasa Mahkemesi ile İçişleri, Adalet ve Barış Bakanlığı binalarına yapılan saldırılara ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı saldırıları kınadı.

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

Saman yüklü traktör devrildi: Bir ölü

2017-06-28 15:45:32

Batman'da saman yüklü traktörün devrilmesi sonucu bir kişi hayatını kaybetti.

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

Şehadetinin 92’nci yıldönümünde Şeyh Said

2017-06-28 15:42:13

Şeyh Said ve 46 arkadaşı, Şark İstiklal Mahkemeleri tarafından şehit edilişlerinin 92’nci yıldönümünde rahmetle anılıyorlar.

TÜM HABERLER

Şanlıurfa Barosu: Mevcut adliye yetersiz

Şanlıurfa Barosu yetkili makamlara gönderdiği dilekçede, mevcut adliyenin halka hizmet noktasında yetersiz kaldığını belirterek, bu sorunun giderilmesi gerektiğini kaydetti.

"Ömrümüz bitmeden çocuklarımızla bir bayram kutlayalım"

​FETÖ/PDY’nin yargı ayağı tarafından cezaevine konulan İslamî kimlikli mahkûmların anneleri, bu bayramda da çocuklarının hüznünü yaşadıklarını ve ömürleri bitmeden çocuklarına kavuşmak istediklerini söylediler.

HÜDA PAR'dan Darülaceze'deki yaşlılara ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük, Darülaceze'de kalan yaşlılara bayram ziyaretinde bulundu.

Hakkâri'de bir polis hayatını kaybetti

​Hakkâri'nin merkez Oğul köyü kırsalında çıkan çatışmada yaralanan polis hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Kuzey Afrika sıcakları geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kuzey Afrika üzerinden yeni bir sıcak hava dalgasının beklendiğini açıkladı.
TÜM HABERLER