A A A

Aksa-Der’den ‘Dünya Kudüs Günü’ etkinliği

Eklenme : 2015-07-11 20:55

AKSARAY - Aksaray’da faaliyet gösteren Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Aksa-Der) tarafından teravih namazı çıkışında Ulu Cami önünde ‘’Dünya Kudüs Günü’’ etkinliği düzenlendi.

Aksa-Der’den ‘Dünya Kudüs Günü’ etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformuna üye derneklerden olan ve Aksaray’da faaliyet gösteren Aksaray İlim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Aksa-Der) tarafından Teravih namazı çıkışında Ulu Cami önünde ‘’Dünya Kudüs Günü’’ etkinliği düzenlendi.

Program Kur’an tilavetiyle başlayıp basın açıklaması ile devam etti. Basın açıklamasından önce Aksa-Der gönüllülerinden İlahiyatçı Nezir Tunç, günün anlam ve önemine yönelik kısa bir konuşma yaptı. 

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın İslam ümmetinin barometresi olduğunu belirten Tunç; “ Ne zaman Kudüs özgür ise Ümmet rahat yüzü görmüştür, Kudüs’ün zulüm gördüğü günlerde ise ümmet kan ağlamıştır. Eğer bugün Kudüs kan ağlıyorsa, Siyonizmin pençesi altında inliyorsa, İslam ümmeti de ağlıyor. Ümmetin bütün coğrafyalarında Müslümanlar kan ağlıyor. Bizler Kudüs için üzülüyoruz ama, bilmemiz gerekir ki belki Kudüs bize ağlıyor. Bir sonraki Ramazan’da özgür Kudüs müjdesinde buluşmayı temenni ediyoruz.’’ dedi.

Nezir Tunç’un yaptığı konuşmanın ardından Aksa-Der  adına basın açıklamasını Enes Soylu okudu. Soylu yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“ Aksaray’ın değerli Peygamber Sevdalısı halkı, 1979'da ilan edilen Dünya Kudüs Günü, dünya Müslümanları tarafından İslam ümmetini Kudüs davası etrafında birleştiren en önemli günlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Bizler bu ülkede yaşayan Müslümanlar olarak şu hakikati çok iyi biliyoruz ki, Kudüs özgür olmadan özgürlük hayallerinin hepsi boştur. Merkezinde Kudüs olmayan bir hareketin kökleri son derece zayıf ve dayanıksızdır. Gençliğine Kudüs bilincini vermeyen toplumların sonu hüsrandır, özünden kopmaktır ve düşmana yem olmaktır.

Bu gün Kudüs’ün esaret altında olmasının sebebi olan Katil İsrail, Büyük Şeytan Amerika, İngiltere ve tüm Avrupa ülkeleri hiçbir zaman bizlerin iyiliğini istemezler, onlardan asla ve asla bir fayda ve dostluk gelmez, çünkü  kâfirler tek millettir, onlar ancak bir birlerinin dostlarıdır. Bu şeytanların ittifakına karşı Müslümanlarında bir tek ümmet olmaları elzemdir. Müslümanların Kudüs’e olan özlemi ve feryatlarına karşı, Kudüs’ten bize dönen tek yankı, ‘Vahdet’ten başka bir şey değildir. Vahdet ise cesaret, basiret ve tevazuuyla gerçekleştirilecek yüce bir idealdir. Fasıkların yalan haberlerine aldananlar, Müslüman kardeşleri hakkında hüsnü zan sahibi olamayanlar, şer şebekelerinin tehditlerinden çekinenler, korkanlar, bedel ödemeyi göze alamayanlar Kudüs için yapacakları bir şey yoktur. Kudüs, tarihlerinde mücadele, cihad ve şahadetleri yaşamamış olanların eliyle özgürleşecek sıradan bir belde değildir. Bunu çok iyi bilen Kudüs şahitlerine, Kudüs’ün muhafızı konumunda bulunan Filistin İslami Direniş hareketlerine Aksaray’dan bin selam göndererek Özgür Kudüs için çalışmak, yorulmak ve bedel ödemek dileğiyle, hepinizi Allaha emanet ediyoruz.” 

Şehit yoklamasının da yapıldığı programda, kalabalık tarafından sık sık tekbirler getirilerek İsrail ve Amerika’ya lanet sloganları atıldı. (Ömer Yıldırım-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

TSK YPG kontrolündeki Afrin’i bombalıyor

TSK YPG kontrolündeki Afrin’i bombalıyor

2017-06-28 01:10:34

Türkiye’nin obüs toplarıyla Suriye’nin Afrin kenti kırsalındaki YPG mevzilerini bombadığı, YPG’nin de karşılık verdiği iddia edildi.

HÜDA PAR’dan şehit ailelerine ziyaret

HÜDA PAR’dan şehit ailelerine ziyaret

2017-06-28 00:39:59

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Erdal Elibüyük beraberindeki heyet ile 15 Temmuz darbe girişiminde katledilen şehitlerin yakınları ile PKK tarafından katledilen Şehit Öğretmen İbrahim Kızmaz’ın ailesini ziyaret etti.

Batman halkı bayramlaştı

Batman halkı bayramlaştı

2017-06-28 00:13:27

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı, salâvatlar eşliğinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

TÜM HABERLER

Peygamber sevdalıları Diyarbakır'da bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

HÜDA PAR Mardin'de halkla bayramlaştı

HÜDA PAR Mardin il teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla parti üyeleri ve halkla bayramlaştı.

"Müslümanlar Ramazan'dan sonra da ibadetlerine devam etmelidir"

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde gerçekleştirilen bayramlaşma programında, Müslümanların Ramazan ayından sonra da ibadetlerine devam etmeleri gerektiği belirtildi.

"Geçmişi Ramazan olanın geleceği bayram olur"

Mardin'de düzenlenen bayramlaşma programına katılan HÜDA PAR GİK üyesi Mahmut Kılınç, geçmişi Ramazan olanın geleceğinin bayram olacağını söyledi.

Peygamber sevdalıları Cizre'de bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Cizre Koordinatörlüğü, üye ve gönüllüleriyle salâvatlar eşliğinde bayramlaştı.
TÜM HABERLER