A A A

Köylüler camilerini geri istiyor

Eklenme : 2015-07-08 13:52

KÜTAHYA - Kütahya'nın Simav ilçesinde yaşanan depremde hasar gören Ortaca Köyü Camii, tarihi eser olarak tescillendiği için bir daha ibadete açılmadı. Köy halkı caminin onarılarak yeniden ibadete açılması için imza kampanyası başlattı.

Köylüler camilerini geri istiyor

Kütahya'nın Simav ilçesinde bulunan Ortaca köyünün tek camisi olan Ortaca Köyü Camii, 2011 yılında meydana gelen Simav depreminden sonra hasar gördüğü için ibadete kapatıldı.

1968 yılında yapımı tamamlanan cami, Kütahya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından ahşap ve el yapımı işlemeli tavanından dolayı tarihi eser olarak tescillendi.

Köy halkı caminin yeniden yapılandırılması için çalışma başlatsa da tarihi eser olarak tescillenen cami için bir şey yapamadı.

Köylüler, yaklaşık 2 yıldan beri cemaat olarak namazlarını köy odasının mutfak bölümünde kılıyor. Köy halkı cemaat olarak namaz kılarken çok sıkıntı çektiklerini dile getirdi ve yetkili kuruluşlardan tarihi eser tescilinin kaldırılmasını istiyor. Konuyla ilgili ‘change.org’ sitesinde imza kampanyası başlatan cami cemaati, vatandaşlardan imza kampanyasına destek vermelerini istiyor. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları bayramlaşma programı

Peygamber Sevdalıları bayramlaşma programı

2017-06-24 18:17:13

​Peygamber Sevdalıları Platformunun, farklı illerde düzenleyeceği bazı bayramlaşma programlarının yer ve zamanı belirlendi.

Hizbullah Rehberi Gümüş’ten Ramazan Bayramı mesajı

Hizbullah Rehberi Gümüş’ten Ramazan Bayramı mesajı

2017-06-24 18:07:02

​Hizbullah Cemaati Rehberi Edip Gümüş, Ramazan Bayramı vesilesiyle yayımladığı mesajda Müslümanlar arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine, ittihad ve vahdetin Müslümanlar için tek çare olduğuna vurgu yaptı.

Gaziantepli ihracatçılar rotayı Katar'a çevirdi

Gaziantepli ihracatçılar rotayı Katar'a çevirdi

2017-06-24 18:00:55

GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bazı Arap ülkelerinin ticari ve diplomatik ilişkilerini sonlandırdığı Katar’a ihracatı artırmak için çalıştıklarını söyledi.

TÜM HABERLER

Hatay Valiliği: 5 canlı bomba yakalandı

Hatay Valiliği, Suriye’den Türkiye'ye canlı bomba eylemi yapmak üzere gönderilen 5 kişinin yakalandığını açıkladı.

Kuaförlerde bayram yoğunluğu

Batman'da Ramazan Bayramı arifesinde müşteri yoğunluğu yaşayan kuaförler, gece geç saatlere kadar mesai yapıp, bayram bereketinin sevincini yaşıyor.

Hollanda’daki iş adamlarından hayra teşvik

Dünyanın dört bir yanındaki yardım faaliyetlerini sürdüren Hollanda merkezli Uluslararası Yardım Kuruluşu IHO-Ebrar, Ramazan’da Hollanda’daki gurbetçi iş adamlarıyla daha büyük projelere imza attı.

"Bayrama ulaşmanın buruk sevincini yaşıyoruz"

Ramazan Bayramı'nın İslam âleminin kurtuluşuna vesile olmasını dileyen Gaziantep’teki siyasi parti, STK ve kurum temsilcileri, Ramazan ayının ardından bayrama ulaştıklarını ancak buruk bir sevinç yaşadıklarını söylediler.

Gaziantep’te arefe günü mezarlıklar ziyaret edildi

Her bayram öncesinde olduğu gibi Ramazan Bayramı arefesinde Gaziantep’te vatandaşlar kabir ziyareti yaparak vefat eden yakınlarına dua etti.
TÜM HABERLER