A A A

''Başbağlar'ı terk etmemizi istediler''

Eklenme : 2015-07-07 13:43

ERZİNCAN - Başbağlar'da katledilen 33 kişinin cenazelerinin belediyenin çöp arabası ile nakledildiğini açıklayan Başbağlar Derneği eski başkanı, o dönemde kendilerinden Başbağlar'ı terk etmelerinin istendiğini söyledi.

''Başbağlar'ı terk etmemizi istediler''

Sivas olaylarının hemen ardından PKK tarafından Başbağlar'da gerçekleştirilen katliamın acısı aradan geçen 22 yıla rağmen tazeliğini korurken, olaydan sonra Başbağlar sakinlerinden köyü terk etmelerinin istendiği ortaya çıktı.

Başbağlar Derneği eski başkanı ve olayda birçok yakınını kaybeden Şerif Gül, katliamın üzerinden 22 yıl geçmiş olmasına rağmen, katliamı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını söyledi. Katledilen 33 kişinin cenazelerinin belediyenin çöp arabası ile nakledildiğini vurgulayan Gül, kendilerinden Başbağları terk etmelerinin istendiğini söyledi.

Şerif Gül, "Üzülmek elimizde değil, planlı programlı yapılan bir katliamdır. Katliamın acısını yaşıyoruz. Bunu yaşamaya da devam edeceğiz. Her ne kadar 22 yıl üzerinden geçmiş olsa da. 22 bin senede üzerinden geçse bunu unutmak mümkün değil unutmayacağız, unutturmayacağız bu böyle bilinsin. Katliamı yapanlar neden niçin yaptılar, vuran kim, bunlar hâlâ faili meçhul bilmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Katliamın sıradan bir şey olmadığını söyleyen Gül, "Başbağlar katliamı sıradan bir olay değil planlı ve programlı yapılan. Türkiye üzerinde oynanan oyunların bir parçasıdır. Tabii ki adını ne koyarsanız koyun 210 hane, 33 can şehit edildi. Biz gururluyuz mutluyuz çünkü ezan için vatan için 33 tane şehit verdik vermeye de devam ederiz." şeklinde konuştu.

“Susuyorlar ve susmaya da devam ediyorlar”

Kendilerinin yalnız bırakıldığını müracaat ve çalışmalarına rağmen bir sonucun elde edilemediğin belirten Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu süreçte devlet ve medya bizi yalnız. Hiç mi şehitlerimizin hatırası yok. Bu durum bizi derinden üzüyor.  Bizi yalnız bıraktılar, sustular ve hala da susuyorlar. Devlet Denetleme Kuruluna gittik bir sonuç çıkmadı, Meclis İnsan Hakları Komisyonu'na gittik bizi çağırdılar bir sonuç çıkmadı.  Bizi kim vurdu neden vurdu.  Oynanan oyunlara alet olmadık ama nereye kadar.  Bu insanlar size ne yaptı. Sivas'ın intikamı denir, ama Sivas'ta ayrı bir olay oynandı. Karanlık güçlerin cirit attığı, dış güçlerin oynadığı oyunların neticesi Biz Müslüman olduğumuz için bunu yaşadık. Sivas'taki olay da suçsuz insanlar idamla yargılanıyor.  Sivas olayına da karşıyım onu yapanları da lanetliyorum ama Sivas'ta gösterilen ilgi alaka neden buraya gösterilmiyor. O dönemin Başbakanı Bülent Ecevit geldi köyümüze ' Neden bize vurdular başbakanım' diye sordum 'Bilmiyorum' dedi.  Müslüman olduğumuz için bunu yaşadık ve failleri bulunmuyor bu durum bizi kahrediyor.  Devletin hiçbir yetkilisine hakkımı helal etmiyorum bulunmadığı sürece de hakkımı helal etmeyeceğim."

“Şehitleri çöp arabaları ile naklettiler”

Şerif Gül, "Ondan sonraki süreç gerçekten bizi tahrip etti. Katliamdan sonra bizim şehitlerimizi belediyenin çöp arabalarına istifleyip buradan naklettiler. Ve bizim buradan gitmemizi söylüyorlardı ne için. Bu soruların cevabını bir türlü alamadık burayı terk edin başka bir yere yerleşin deyip bizi günlerce oyaladılar. Hamdolsun ezanı susturmadık. Toprağımızı terk etmedik." diye konuştu.

Dinini seven insanlar katledildi

Katliamda katledilen 63 yaşındaki İbrahim Çelik’in oğlu Mustafa Çelik ise, dinini seven insanların katledildiğini ifade etti.

Başbağlar'da katledilenlerin eşyalarının sergilendiği Kültür evinde yaşananları anlattığı sırada duygulanan İbrahim Çelik, babasının gömleğini gösterdiği sırada sözler boğazına düğümlendi ve konuşamadı.

İbrahim Çelik, "Burası müze gibi ve şehitlerimizin eşyaları burada sergileniyor. Olay günü çekilen fotoğraflar sergilenir. Dinini vatanını seven insanlar ve bu insanlar öldürüldüler. 33 tane insanımızı, bin civarında hayvanımızı, evlerimizi ve 700 yıllık tarihi birikimimizi yakıp yıktılar.  Bir gece de yaktılar. Köyü yok ettiler. Öyle ki şehitlerimizi bile buraya gömemedik. Onları sadece Allah’a havale ettik. O bizim intikamımızı alacaktır. Bakın burada şehitlerin eşyaları. Bu da babam İbrahim Çelik’in gömleği. Hakkınızı helal edin yine kötü oldum konuşamıyorum." dedi.  (Ömer Adıgüzel - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

2017-05-29 03:27:15

Diyarbakır'ın 4 ilçesine bağlı 59 köyde düzenlenecek operasyonlar nedeniyle 2'nci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

"Dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacağız "

2017-05-28 21:57:40

Şırnak'ta bir dizi temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacaklarını söyledi.

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

2017-05-28 21:11:35

Gaziantep'te psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi, evini ateşe vererek eşi ile 3 çocuğunu bıçaklayarak intihar etmek istedi. Olayda anne ile 2 çocuğu hayatını kaybederken, baba ve oğlu ise yaralandı.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center