A A A

Başbağlar şehitleri törenle anıldı

Eklenme : 2015-07-05 22:42

ERZİNCAN - Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993'te hunharca katledilen 33 mütedeyyin insan, düzenlenen törenle anıldı.

Başbağlar şehitleri törenle anıldı

Kent merkezine 223 kilometre uzaklıkta bulunan köyün meydanında düzenlenen anma törenine, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Syasi parti temsilcileri, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çok sayıda milletvekili, Erzincan Belediye Başkanı Cemallettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, bazı daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Kahraman, burada yaptığı konuşmada, "Aradan 22 yıl geçmesine rağmen, kaybettiğimiz canları yad etmeniz, Başbağlar katliamını gür sesle haykırmanız beni çok duygulandırdı. Acılarımız paylaşıldıkça azalır. Rabbim bize bir daha böyle acılar yaşatmasın" dedi.

Tarihten ders almayan milletlerin ızdıraplara mahkum olacağını söyleyen Vali Kahraman, iç ve dış şer odakların yıllarca ülkedeki kardeşliği bozmaya çalıştığını, ancak  sayısız saldırılara rağmen amaçlarına ulaşamadıklarını, bundan sonra da ulaşamayacaklarını söyledi.

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş da  5 Temmuz 1993'te Başbağlar'da PKK’nın gerçekleştirdiği katliamı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtti.

Camide namaz kılanları kurşuna dizip evleri ateşe verenleri lanetlediğini söyleyen Muş, "Bugün yaşadığımız acıyı anlatmaya kelimeler yetersiz, cümleler kifayetsiz kalır. Başbağlar dillerin tutulduğu, gözlerin yaşardığı, kelimelerin boğazımıza düğümlendiği yerdir. Başbağlar milletimizin ortak acısının, ortak yasının adıdır. Başbağlar denildiği zaman Türkiye'nin her yanında boyunlar bükülmekte, gözyaşları akmakta, yürekler sızlamaktadır.  22 yıl değil 100 yıl geçse de bu acıyı ve acıyı yaşatanları asla unutmayacağız. Başbağlar asla karalar bağlamadı, bağlamayacak. Başbağlar metanetini hep korudu." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise "Canınız canımızdır, acınız acımızdır. 22 yıldır ağlayan gözlerinize, kanayan yüreğinize tüm Türkiye tanıklık etti ama katliam bir türlü aydınlatılamadı. Bir insan olarak hüzünlenmemek mümkün değil. Siyasetçilerin Başbağlar'a bir borcu var. Bu katliam aydınlatılmalıdır. Sizlerin huzurunda söz veriyorum, katliama dair gerçeklerin ortaya çıkması için elimizden geleni yapacağız. Arkadaşlarımızla Meclis'te bir kez daha araştırma komisyonu kurulması için önergemizi yarın vereceğiz. Bu olayın aydınlatılmasını takip edeceğimizi, Başbağlar'ın ve buradakilerin bilmesini istiyorum. Adalet mücadelesinde sizlerin yanında olacağımızı biliniz. Başbağlar katliamının failleri  yargı karşısına çıkarılmalı, bu insanlık suçunun hesabı mutlaka verilmelidir."  dedi.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da 2 Temmuz günü Sivas'ta, üç gün sonra 5 Temmuz'da da Başbağlar'da terörün kalleş yüzünü gösterdiğini, her iki yerde de 33 vatandaşın hunharca katledildiğini söyledi.

Sivas'ta ve Başbağlar'da yapılanın kardeşi kardeşe kırdırma provası olduğunu dile getiren Yıldırım, "Ancak bu millet oyuna gelmedi. Ne Sivas'ta ne Başbağlar'da milletimiz ferasetinden, basiretinden metanetinden asla ve asla ödün vermedi. Acılarımızı hep ortak kabul edeceğiz" şeklinde konuştu.

Köy muhtarı Ali Akarpınar ise konuşmasında, katliamı gerçekleştiren katillerden hesap sorulmasını sabırla beklediklerini söyledi.

Katliamda yakınlarını kaybedenler, gözyaşları içerisinde olayın aydınlatılmasını istedi.

Anma programının ardından, Başbağlar Müzesi gezilip ardından Başbağlar Şehitlik Anıtı ziyaret edildi ve olayda hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Daha sonra 25 kilometre uzaklıkta bulunan Başpınar köyüne geçilerek Erzincan İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan Başbağlar Şehitliği'nin açılışı gerçekleştirildi. (Ömer Adıgüzel - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

2017-05-29 03:27:15

Diyarbakır'ın 4 ilçesine bağlı 59 köyde düzenlenecek operasyonlar nedeniyle 2'nci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

"Dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacağız "

2017-05-28 21:57:40

Şırnak'ta bir dizi temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacaklarını söyledi.

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

2017-05-28 21:11:35

Gaziantep'te psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi, evini ateşe vererek eşi ile 3 çocuğunu bıçaklayarak intihar etmek istedi. Olayda anne ile 2 çocuğu hayatını kaybederken, baba ve oğlu ise yaralandı.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center