A A A

Üniversite öğrencileri Mursi'ye idam kararını kınadı

Eklenme : 2015-05-25 09:00

GİRESUN - Giresun Üniversitesi öğrencileri, düzenledikleri basın açıklamasıyla Mısır'da halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezalarını kınadı.

Üniversite öğrencileri Mursi'ye idam kararını kınadı

Giresun Üniversitesi öğrencileri, Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezalarını kınamak için basın açıklaması yaptı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan protestoda basın açıklaması öğrenciler adına Hamza Ayhan okudu.

Mısır'da onurlu insanların özgürlüğü için hayatlarını ortaya koyan ve büyük bedeller ödeyen Müslümanları selamlamak ve onları idama mahkum edenleri lanetlemek için toplandıklarını belirten Ayhan, "70 yıllık diktatörlüğe ses çıkarmayanlar ülkenin ilk ve tek seçilmiş devlet başkanına ve Mısır halkına barışı, selameti, huzuru çok gördüler. Susturmak istediler. Şehadet nişanına, bir kurşunu şahit tutan Esma’ları bu yüzden katlettiler. Yok etmek istediler. Bu yüzden Rabiatul Adeviye’nin kahraman erlerine kan, kin, kurşun kustular." dedi.

Bütün bu olan bitenlerden Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği'nin sorumlu olduğunu belirten Ayhan, ayrıca bu zulme ve haksızlığa karşı duyarsız kalan, ses vermeyen, çığlık olmayan, görmezlikten gelen tüm insanlığın da bundan sorumlu olduğunu söyledi.

İnsanım diyen herkesi Mısır'daki zulme sessiz kalmamaya ve bu zulüm karşısında duyarlı olmaya davet ettiklerini söyleyen Ayhan, "Biz biliyoruz ki; Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. İbrahim’i ateşe atanlar, Musa’nın canına kast edenler şimdi Muhammed Mursi, Muhammed Bedii ve Yusuf El Karadavi gibi İslam önderlerinin de aralarında olduğu 106 kişi hakkında idam kararı verdiler. Verilen İdam kararı 106 kişiye değil, tüm Mısır halkına ve tüm İslam ümmetine karşı verilmiş bir karardır. Kararı verenler ise Mısır’ın gerçek sahipleri değil küfür ile işbirliği içinde olan Sisi ve yandaşlarıdır." ifadelerini kullandı.

Özgürlük ve adaletin bütün insanlığın hakkı olduğunu belirten Ayhan, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve her ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, Mısır’daki 106 masum insanın idam kararını veren ve destek olan tüm darbecileri lanetliyoruz." dedi.  (Hakkı Yavuz - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

Ege'de 4,1 büyüklüğünde deprem

2017-06-26 09:45:42

Ege Denizi'nde İzmir'in Karaburun ilçesi yakınlarında 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

Küçük çocuğun cinsel istismara uğradığı iddiası halkı ayaklandırdı

2017-06-26 00:05:17

​Diyarbakır'da akşam saatlerinde küçük bir kız çocuğuna bir okulda cinsel istismarda bulunulduğu iddiası halkı ayaklandırdı.

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

Foseptik çukuruna düşen 4 kişi öldü

2017-06-25 22:26:14

​Adana'nın Aladağ ilçesinde foseptik çukuruna düşen 4 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

Dışişlerinden Pakistan'daki tanker kazası açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği tanker kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.
TÜM HABERLER