A A A

Üniversite öğrencileri Mursi'ye idam kararını kınadı

Eklenme : 2015-05-25 09:00

GİRESUN - Giresun Üniversitesi öğrencileri, düzenledikleri basın açıklamasıyla Mısır'da halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezalarını kınadı.

Üniversite öğrencileri Mursi'ye idam kararını kınadı

Giresun Üniversitesi öğrencileri, Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezalarını kınamak için basın açıklaması yaptı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan protestoda basın açıklaması öğrenciler adına Hamza Ayhan okudu.

Mısır'da onurlu insanların özgürlüğü için hayatlarını ortaya koyan ve büyük bedeller ödeyen Müslümanları selamlamak ve onları idama mahkum edenleri lanetlemek için toplandıklarını belirten Ayhan, "70 yıllık diktatörlüğe ses çıkarmayanlar ülkenin ilk ve tek seçilmiş devlet başkanına ve Mısır halkına barışı, selameti, huzuru çok gördüler. Susturmak istediler. Şehadet nişanına, bir kurşunu şahit tutan Esma'ları bu yüzden katlettiler. Yok etmek istediler. Bu yüzden Rabiatul Adeviye'nin kahraman erlerine kan, kin, kurşun kustular." dedi.

Bütün bu olan bitenlerden Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, ABD, Rusya ve Avrupa Birliği'nin sorumlu olduğunu belirten Ayhan, ayrıca bu zulme ve haksızlığa karşı duyarsız kalan, ses vermeyen, çığlık olmayan, görmezlikten gelen tüm insanlığın da bundan sorumlu olduğunu söyledi.

İnsanım diyen herkesi Mısır'daki zulme sessiz kalmamaya ve bu zulüm karşısında duyarlı olmaya davet ettiklerini söyleyen Ayhan, "Biz biliyoruz ki; Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. İbrahim'i ateşe atanlar, Musa'nın canına kast edenler şimdi Muhammed Mursi, Muhammed Bedii ve Yusuf El Karadavi gibi İslam önderlerinin de aralarında olduğu 106 kişi hakkında idam kararı verdiler. Verilen İdam kararı 106 kişiye değil, tüm Mısır halkına ve tüm İslam ümmetine karşı verilmiş bir karardır. Kararı verenler ise Mısır'ın gerçek sahipleri değil küfür ile işbirliği içinde olan Sisi ve yandaşlarıdır." ifadelerini kullandı.

özgürlük ve adaletin bütün insanlığın hakkı olduğunu belirten Ayhan, "Dünyanın neresinde olursa olsun, her dinden ve her ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, Mısır'daki 106 masum insanın idam kararını veren ve destek olan tüm darbecileri lanetliyoruz." dedi. (Hakkı Yavuz - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

Bitlis'te FETÖ operasyonu: 10 gözaltı

2017-08-18 23:42:35

​Bitlis merkez ve Mardin ilinde FETÖ yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonda 10 kişinin gözaltına alındığı ve çok sayıda doküman ele geçirildiği bildirildi.

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

Namaz eğitimini tamamlayan çocuklar camide buluştu

2017-08-18 23:26:45

Kur'an Nesli Platformu tarafından "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında, namaz eğitimi alan çocuklar camide buluştu.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

TÜM HABERLER

Yakalanan PKK'li saklanan malzemelerin yerini gösterdi

​Mardin'in Savur ilçesi kırsalında daha önce yakalanan PKK'linin yer göstermesi sonucu çok sayıda malzeme ele geçirtildi.

Şanlıurfa’da FETÖ davaları devam ediyor

​Şanlıurfa’da 5. Ağır Ceza Mahkemesinde mahkeme heyetinin karşısına çıkarılan 104 FETÖ üyesinin yargılandığı davada 10 kişi için tahliye kararı çıkarken diğerlerinin yargılanmaları devam edecek.

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.
TÜM HABERLER