A A A

Madde bağımlılığını bırakanlara Umre ödülü

Eklenme : 2014-11-13 07:56

SİNOP - Sivas İl Müftülüğü klinik tedavilerini başarıyla tamamlayan madde bağımlılarını yeniden topluma kazandırma amacıyla “Maddeden Manaya” sloganıyla başlattığı proje kapsamında, madde bağımlılığından kurtulanlara yönelik ‘Manevi danışmanlık’hizmeti için kolları sıvadı.

Madde bağımlılığını bırakanlara Umre ödülü

Sivas İl Müftülüğü bir ilke imza atarak madde bağımlılarını topluma kazandırma projesi başlattı. "Maddeden Manaya" sloganıyla başlatılan projedeki amacın, Sivas'ta madde bağımlısı vatandaşların tespitini yaparak, tedavi ettirmek ve tedavi sonrası din görevlilerinin rehberliğinde madde bağımlısı vatandaşları manevi eğitimlerle donatmak olduğu belirtildi.

Madde bağımlılığını tamamen bırakanlar Umre ödülü

Tedavi ve rehabilitasyon süreciyle birlikte yaklaşık 1,5 yıl sürecek kampanyanın sonunda, madde bağımlılığını tamamen bırakan kişiler, Sivas Müftülüğü tarafından Umre ile ödüllendirilecek.

Başlatılan kampanya ile ilgili bilgi veren İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan "Madde bağımlılığı önemli bir halk sağlığı sorunudur. Türkiye'de diğer Avrupa ülkelerinde olduğu kadar yaygın görülmemekle birlikte, hiç te küçümsenmeyecek oranda, ülkemizde de madde bağımlısı birçok vatandaşımız bulunmakta ve bu oran gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu projenin ilkini Gebze ilçesinde gerçekleştirdik. Sivas ilinde de gördük ki, madde bağımlısı birçok gencimiz var. Bizler de bu kapsamda Sivas'ta böyle bir proje başlattık." dedi.

"Gerçekleştirilen kampanyada gönüllülük esası ilk şartımızdır" diyen İl Müftüsü Balkan, " Başlatmış olduğumuz kampanya, gönüllük esasına göredir. Kişinin kendisinin bu illeti bırakmak istemesi ilk şartımızdır. Şuan itibariyle 8 kişi müftülüğümüze başvurarak tedavi olmak istediklerini bize bildirdiler. Aslında daha çok kardeşimiz var ama, onların da öğrendiğimiz kadarıyla bazı çekingenlikleri var. İnşallah onlarla da birebir görüşerek, bu sürece dahil edeceğiz" diye konuştu.

"önce tedavi, sonrasında danışmanlık"

Tedavi olmak isteyenleri her hafta Tokat'ta bulunan tedavi merkezine götürdüklerini aktaran Müftü Balkan konuşmasına şöyle devam etti: "Sivas'ta AMATEM kliniği bulunmadığı için, hastalarımızı her hafta Tokat'ta bulunan kliniğe, iki din görevlimizin rehberliğinde götürüyoruz. Burada uzman doktorlarımızdan bilgi alarak tedavi sürecinde neler yapmamız gerektiği, bağımlılığın derecesi ve tedavi motivasyonlarını arttıracak programlar alıyoruz. Bu süreç tamamlandıktan sonra, projemizin en önemli ayağı olan iyileştirme ve rehberlik süreci başlıyor. Madde bağımlılarının tıbbi tedavisi sonrasında rehabilite ve topluma yeniden kazandırılması sürecinde, her bir kardeşimizi bir din görevlimize emanet edeceğiz. Bu bağlamda madde bağımlısı kardeşlerimizin toplumla yeniden bütünleşmesinde inanç faktörü çok büyük önem arz etmektedir. İnançların sağlam olması bu hastalığı yenmede büyük etkendir."

Bağımlı bireylerin topluma yeniden uyum aşamasında karşılaştıkları en önemli sorunlardan ilki, kendilerini yalnız hissetmeleri olduğunu aktaran Balkan; "Bizler de bu süreçte her bir madde bağımlısı kardeşimizi, bir din görevlimize emanet ederek, tabiri caizse günün tamamını bu kardeşlerimizle geçirmesini ve bu sürecin başarılı bir şekilde atlatılmasını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

Madde bağımlılığını bırakanları Umreye götürmekle birlikte iş bulma imkanı da sağlayacaklarını belirten Müftü Balkan, Sivas halkından da bu kampanyaya destek vermelerini istedi.YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Sağlık sektöründe Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler gelişiyor"

2017-08-17 18:53:18

İran'da düzenlenen Sağlık Turizmi Hizmet Sektöründe Uzmanlar Sempozyumu'na katılan İranlı ve Türkiyeli yetkililer, sağlık sektöründe iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirttiler.

Van’da hasta ve yaşlılara evde bakım hizmeti

Van’da hasta ve yaşlılara evde bakım hizmeti

2017-08-17 11:04:06

​Van Büyükşehir Belediyesi tarafından yardıma muhtaç, hasta ve yaşlılara evde bakım hizmeti veriliyor.

Umut Kervanı Siirt'te “kurban” çağrısında bulundu

Umut Kervanı Siirt'te “kurban” çağrısında bulundu

2017-08-16 14:52:21

Umut Kervanının Siirt'teki yetkilileri, Kurban Bayramı'nda ihtiyaç sahiplerine umut olma çağrısında bulunuyor.

TÜM HABERLER

Trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Diyarbakır’da trafoya giren genç elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde elektrik faturalarını ödemek isteyenler, elektrik şirketine bağlı kurumda kimsenin olmaması nedeniyle saatlerce bekledikleri halde faturalarını ödeyemediler.

Diyarbakır’da yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak

​Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesinde yıkım tehlikesi olan 3 apartman yıkılacak.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Van’da

​Bazı tesislerin temelini atmak amacıyla Van'a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Van’ı dünyanın gözdesi bir il yapacakları söyledi.
TÜM HABERLER