A A A

Kadına şiddet acziyetin göstergesidir

Eklenme : 2015-03-26 15:08

TOKAT - Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) “İslam’da Kadın ve Kadına Şiddet Olgusu” semineri düzenledi. Seminerde kadına şiddet uygulamanın acziyetin göstergesi olduğu vurgusu yapıldı.

Kadına şiddet acziyetin göstergesidir

Tokat’ta faaliyet yürüten Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim Ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD)  haftalık seminerlerinde bu hafta “İslam’da Kadın ve Kadına Şiddet Olgusu” üzerinde durdu.

Seminere konuşmacı olarak katılan Araştırmacı Şinasi Uludoğan, İslam’da kadına verilen değerin İslam dışındaki hiçbir dinde, hiçbir sistemde ve hiçbir ideolojide mevcut olmadığını, Allah katında değerli olanın cinsiyet değil  kulluk ve takva olduğunu  belirtti.

Uludoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İslam, kadını hayatın merkezine yerleştirerek; onu toplumdan dışlayarak sadece çocuk doğuran, ev işlerini yapan, söz verilmeden konuşmayan adeta bir köle gibi gören ataerkil toplumların bu yanlış ve zulüm dolu anlayışını yıkmıştır. Kur’an’da müstakil olarak Meryem ve Nisa surelerinin bulunması başlı başına İslam’ın kadına verdiği değerin zirveye taşındığını göstermekte, onların üzerinde erkeklerde olduğu gibi tek söz sahibinin onları yaratan Allah olduğu vurgulanmaktadır.”

Konuşmasının devamında  “Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin velileri, yardımcılarıdır. Onlar iyilikleri teşvik edip kötülükleri menederler. Namazı hakkıyla yerine getirir, zekâtı verir, Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte onları Allah geniş rahmetine mazhar edecektir. Çünkü Allah azîzdir, hakîmdir/ üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibidir.”(Tevbe, 9/71). ayetini okuyan Uludoğan, kadınla erkeğin, yani iki eksik parçanın birbirini tamamlayan iki ana unsur olduklarını vurguladı.

İslam’daki ilk şehit bir kadındır.

Hz.Resulullah’ın hayatında da en başat unsurun erkekle beraber kadın olduğunu ve Resulullah’ın neslinin kızları üzerinden devam ettirilmesinin de buna delalet ettiğini vurgulayan Uluduoğan İslam’da ilk şehitlik mertebesine ulaşanın da bir kadın (Sümeyye Validemiz) olduğunu hatırlattı.

Günümüz İslamcılarının da kadına bakış açılarının sorgulanması ve sahih bir konuma kavuşturulması gerektiğini belirten Uludoğan, ilmin kadın erkek herkese farz olduğunun altını çizdi.

Kadına şiddet meselesinde Hz. Muhammed’in kadına göstermiş olduğu yaklaşımın, son zamanlarda Türkiye’de sıkça görülen kadına şiddet meselesinin çözümünde temel referans olduğunu belirtti.

Kadına şiddet uygulamanın acziyetin göstergesi olduğunu belirten Uludoğan, şiddetin hayatın her alanında ve her kesiminde yok edilebilmesinin yegane yolunun vahyi terbiyeden ve Resullerin örnek yaşantısından geçtiğini ifade etti.

Son olarak günümüzde küfür ve şirk düzenlerinin yani emperyalist ve kapitalist egemen güçlerin, toplumları ifsat için sözde kadına özgürlük adı altında onların cinsiyetlerini vitrine ederek, manevi anlamda onları diri diri gömdüklerini belirten Uludoğan, asıl  hüsranın bu olduğunu belirtti.

Uludoğan sözlerine Ahzab Suresinin 35. ayeti olan  "Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, boyun eğen erkekler ve boyun eğen kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazı erkekler ve mütevazı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok anan erkekler ve Allah'ı çok anan kadınlar; işte Allah bunlar için bağış ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır. " ayetini okuyarak son verdi.  (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Bayramda kabirler de unutulmadı

​Kılınan bayram namazının ardından Batmanlılar, ilk olarak vefat eden yakınlarını ziyaret etmek için mezarlıklara gitti.

Siverek’te Bayram namazında camiler doldu taştı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bayram namazında camiler doldu taştı.

Batman’daki saldırılarla ilgili 9 kişi tutuklandı

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir öğretmen ve iki askerin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili gözaltına alınan 36 kişiden 9’u tutuklandı.

Başbakan Yıldırım doğduğu köyde bayramı karşıladı

​Başbakan Yıldırım, bayram namazını, doğup büyüdüğü Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı köyünde köy sakinleri ve komşularıyla kıldı.

Batı Karadeniz'de bayramlaşma geleneği devam ediyor

Batı Karadeniz'de halk, yıllardır bayramlaşma geleneğini devam ettiriyor.
TÜM HABERLER