A A A

Kadına şiddet acziyetin göstergesidir

Eklenme : 2015-03-26 15:08

TOKAT - Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD) “İslam’da Kadın ve Kadına Şiddet Olgusu” semineri düzenledi. Seminerde kadına şiddet uygulamanın acziyetin göstergesi olduğu vurgusu yapıldı.

Kadına şiddet acziyetin göstergesidir

Tokat’ta faaliyet yürüten Toplumsal Dayanışma Kültür Eğitim Ve Sosyal Araştırmalar Derneği (TOKAD)  haftalık seminerlerinde bu hafta “İslam’da Kadın ve Kadına Şiddet Olgusu” üzerinde durdu.

Seminere konuşmacı olarak katılan Araştırmacı Şinasi Uludoğan, İslam’da kadına verilen değerin İslam dışındaki hiçbir dinde, hiçbir sistemde ve hiçbir ideolojide mevcut olmadığını, Allah katında değerli olanın cinsiyet değil  kulluk ve takva olduğunu  belirtti.

Uludoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İslam, kadını hayatın merkezine yerleştirerek; onu toplumdan dışlayarak sadece çocuk doğuran, ev işlerini yapan, söz verilmeden konuşmayan adeta bir köle gibi gören ataerkil toplumların bu yanlış ve zulüm dolu anlayışını yıkmıştır. Kur’an’da müstakil olarak Meryem ve Nisa surelerinin bulunması başlı başına İslam’ın kadına verdiği değerin zirveye taşındığını göstermekte, onların üzerinde erkeklerde olduğu gibi tek söz sahibinin onları yaratan Allah olduğu vurgulanmaktadır.”

Konuşmasının devamında  “Mümin erkeklerle mümin kadınlar birbirlerinin velileri, yardımcılarıdır. Onlar iyilikleri teşvik edip kötülükleri menederler. Namazı hakkıyla yerine getirir, zekâtı verir, Allah’a ve Resulüne itaat ederler. İşte onları Allah geniş rahmetine mazhar edecektir. Çünkü Allah azîzdir, hakîmdir/ üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibidir.”(Tevbe, 9/71). ayetini okuyan Uludoğan, kadınla erkeğin, yani iki eksik parçanın birbirini tamamlayan iki ana unsur olduklarını vurguladı.

İslam’daki ilk şehit bir kadındır.

Hz.Resulullah’ın hayatında da en başat unsurun erkekle beraber kadın olduğunu ve Resulullah’ın neslinin kızları üzerinden devam ettirilmesinin de buna delalet ettiğini vurgulayan Uluduoğan İslam’da ilk şehitlik mertebesine ulaşanın da bir kadın (Sümeyye Validemiz) olduğunu hatırlattı.

Günümüz İslamcılarının da kadına bakış açılarının sorgulanması ve sahih bir konuma kavuşturulması gerektiğini belirten Uludoğan, ilmin kadın erkek herkese farz olduğunun altını çizdi.

Kadına şiddet meselesinde Hz. Muhammed’in kadına göstermiş olduğu yaklaşımın, son zamanlarda Türkiye’de sıkça görülen kadına şiddet meselesinin çözümünde temel referans olduğunu belirtti.

Kadına şiddet uygulamanın acziyetin göstergesi olduğunu belirten Uludoğan, şiddetin hayatın her alanında ve her kesiminde yok edilebilmesinin yegane yolunun vahyi terbiyeden ve Resullerin örnek yaşantısından geçtiğini ifade etti.

Son olarak günümüzde küfür ve şirk düzenlerinin yani emperyalist ve kapitalist egemen güçlerin, toplumları ifsat için sözde kadına özgürlük adı altında onların cinsiyetlerini vitrine ederek, manevi anlamda onları diri diri gömdüklerini belirten Uludoğan, asıl  hüsranın bu olduğunu belirtti.

Uludoğan sözlerine Ahzab Suresinin 35. ayeti olan  "Müslüman erkekler ve müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, boyun eğen erkekler ve boyun eğen kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazı erkekler ve mütevazı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok anan erkekler ve Allah'ı çok anan kadınlar; işte Allah bunlar için bağış ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır. " ayetini okuyarak son verdi.  (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

2017-05-19 14:50:58

Gaziantep'te kilim dokumacılığının son temsilcilerinden olan bir usta, küçük iş yerinde ürettiği çeşit çeşit kilimleri dünyanın dört bir yanına gönderiyor.

TÜM HABERLER

Akçakale’de diyaliz ünitesi hizmete girdi

Yaklaşık iki yıldan bu yana Akçakale Devlet Hastanesinde açılması planlanan diyaliz ünitesi, uzun uğraşlar sonucu hizmete girdi.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

Şanlıurfa’da zehir tacirlerine operasyon: 3 gözaltı

Şanlıurfa zehir tacirlerine yapılan operasyonda 76 kilo uyuşturucu ele geçirildi.

Meteorolojiden Doğu bölgeleri için kuvvetli yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında görülecek sağanak yağışların ardından meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı uyarılarda bulundu.

Van’da yol genişletme ve kaldırım çalışması

Van Büyükşehir Belediyesi, kentin ulaşımını rahatlatmak amacıyla merkezde bulunan Şerefiye Caddesi'nde bölünmüş yol çalışmasına başladı.
TÜM HABERLER
Kod Center