A A A

Bayburt’ta 'Siyer-İ Nebi' yarışması yapılacak

Eklenme : 2015-03-24 11:48

BAYBURT - Bayburt’ta İmam Hatip öğrencileri arasında siyer-i nebi yarışması düzenlenecek.

Bayburt’ta 'Siyer-İ Nebi' yarışması yapılacak

Bayburt Hayırseverler İmam Hatip Ortaokulunda, Nisan ayının 2’inci haftasında Siyer-İ Nebi yarışması düzenleneceği ve sınava 800 öğrencinin katılacağı bildirildi.

Günümüzde okuma alışkanlığının olması gereken bir düzeyde olmadığına dikkate çeken Okul Müdürü Ali Aktaş, bu yarışma ile öğrencilerde okuma alışkanlığını geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Aktaş, “Okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olmayı amaçlıyoruz. Bu yıl konusu ile de çağımızın, günümüzün en acı tecrübelere maruz kalarak uzaklaştığı, sevgili Peygamberimizin hayatı, ahlakı ve rehberliğini toplumun tüm kesimlerine ve tüm dünyaya yeniden hatırlatmayı önemsiyoruz. O’nun hayatını okumak, anlamak, düşünmek ve yaşamak bizler için en büyük kazanım olacaktır.” dedi.

Hz. Resulullah’ın hayatını öğrencilere tam olarak benimsetmeyi hedeflediklerini belirten Müdür yardımcısı Adil Kacır ise şunları ifade etti: “Bizler amaç olarak, Hz. Muhammed’in hayatının okunmasını, anlaşılmasını ve yaşanmasını hedefliyoruz. Öğrencilerimiz bu yarışma ile İslam Peygamberinin doğumundan vefatına kadar, hayatını genel hatlarıyla öğrenecekler. O’nun ahlakını, inanç, duygu dünyasını tanıyarak sorunlarla baş etmenin ve doğru bir hayat yaşamanın yollarını edinecekler. Hz Muhammed’in pek çok özelliğini, yaşanabilir hayatını, heyecan verici bir tarzda tanıma fırsatı bulacaklar. Ayrıca sıkıntılarla baş etmeyi, sevinçlerinde ölçülü olmayı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı, sevmeyi, sevilmeyi, dostluk ve kardeşliği, dengeli bir hayat yaşamanın yollarını ve daha pek çok şeyi onun rehberliğinde kazanacaklar.”

15 Nisan Çarşamba günü saat 14.00’te yapılacak sınavda  dereceye girecek öğrencilere çeşitli ödüllerin verileceği belirtildi. Başarı sıralamasında ilk 5’e girecek öğrenciler tablet ile ödüllendirilecek.

Sınavda sorulacak soruların, Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı “Peygamberim” kitabından çıkacağı belirtilirken, Ayrıntılı bilgi için http://www.hayirseverler.meb.k12.tr  internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Peygamber sevdalıları Konya'da bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Konya Koordinatörlüğü, üye ve gönüllüleriyle salâvatlar eşliğinde bayramlaştı.

Araçlar aşırı sıcaktan yandı

Mardin'de biri park halinde olan 3 araç, aşırı sıcaklar nedeniyle yandı.

Mardin'de zincirleme kaza: 12 yaralı

Mardin'de 3 otomobilin karıştığı trafik kazasında aralarında bebek ve çocuklarının da bulunduğu 12 kişi yaralandı.

Milletvekiline suikast hazırlığı yapan 4 kişi yakalandı

Şanlıurfa'da bir milletvekili ve ağabeyine suikast hazırlığında olduğu belirtilen 4 şüpheli yakalandı.

Mayın şehitleri mezarları başında anıldı

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Tepeköy'de PKK'nin yola döşediği mayının patlaması sonucu katledilenler, mezarları başında anıldılar.
TÜM HABERLER