A A A

Çavuşoğlu İran Dışişleri Bakanı Zarif ile bir araya geldi

Eklenme : 2017-08-01 12:58

HABER MERKEZİ - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul'da İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif ile görüştü.

Çavuşoğlu İran Dışişleri Bakanı Zarif ile bir araya geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısı marjında, mevkidaşı İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif ile başta Mescid-i Aksa olmak üzere güncel konulara dair bir görüşme yaptı.

Çavuşoğu, görüşmeye dair sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda güncel konuları değerlendirdiklerini belirtirken, İran haber kaynaklarında geçen bilgilere göre ise görüşmede Çavuşoğlu ile Zarif, "Siyonistlerin Kudüs başta olmak üzere, işgal edilmiş topraklardaki şiddet ve cinayetlerini önleme yollarını" masaya yatırdıkları kaydedildi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İstanbul Havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada, Siyonist işgalcilerin İslam dünyası için esas tehlike olduğunu belirterek, Türkiye'de Kudüs ve Filistin gündemiyle düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) olağanüstü toplantısının, İslam ülkelerinin yerinde ve koordineli bir girişimi olarak değerlendirdi.

Filistin ve Kudüs gündemiyle düzenlenen İİT toplantısına katılmak üzere İstanbul'a gelen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Siyonistlerin işgal politikalarının devamında işgal topraklarının doku ve kimliğini değiştirmeye ve bu bölgeleri yahudileştirmeye çalıştığına işaretle, Siyonist işgalcilerin, İslam ülkelerin başka konular ve gereksiz hedefler peşinde oldukları için bu politikayı izlediğini vurguladı.

Zarif, Siyonist işgalciler tarafından Filistin halkının haklarına yönelik saldırganlıklar ve işgal politikalarının sürmesinin önlenmesini, İran'ın esas hedeflerinden olduğunu ifade ederek, İslam ve bölge ülkelerinin Siyonist işgalcilerin politikaları konusunda uyanık olup, bu sahte rejimin İslam dünyasının dikkatini esas tehlikeden uzak tutmasına müsaade etmemeleri gerektiğini kaydetti.

İşgal topraklarındaki son durumun incelenmesi için İİT olağanüstü toplantısı bugün İstanbul’da düzenleniyor. Toplantının esas amacı son haftalarda Kudüs ve Mescidi Aksa’da Siyonistler tarafından yapılan engellemeler ve Filistinli Müslümanlara yönelik baskılar olduğu belirtildi.

İİT üyesi bakanlar, toplantıda işgal altındaki topraklardaki son durumu inceliyorlar. Oturumun sonunda katılımcı ülkeler tarafından bir bildiri yayınlanacağı beklenirken, İİT dönem başkanı ve İcra Komitesini yürüten Türkiye, Siyonist işgalcilerin Filistin’de engellemelerinin ve saldırıların artması sonucu bu toplantının yapılması önerisini verdi.  (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

Viranşehir'de trafik kazası: Bir ölü 4 yaralı

2017-08-22 23:43:13

​Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti, 4 kişide yaralandı.

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

Kızılay 33 ülkede kurban kesimi yapacak

2017-08-22 23:20:55

​Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu Üyesi ve Muş Şube Başkanı Cengiz Koç, bu yıl 33 farklı ülkede Kızılay olarak kurban kesimleri yapacaklarını ifade etti.

TÜM HABERLER

Van'da 40 göçmen yakalandı

​Van’ın Başkale ilçesinde Türkiye'ye yasadışı yollarla girdiği belirtilen 40 göçmen yakalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan muhtarlar toplantısında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39. Muhtarlar Toplantısı’nda, Türkiye’nin 16 ilinden gelen mahalle ve köy muhtarıyla bir araya geldi.

Üzüm bağına yıldırım düştü: 6 yaralı

​Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde yıldırımın düşmesi sonucu 6 işçinin yaralandığı belirtildi.

Van'da "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin ev sahipliğinde 13 ülkeden 400 bilim insanının katıldığı "2. Kafkas Matematik Konferansı" başladı.

Mardin'de ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı

Mardin'den kutsal topraklara gidecek ikinci hacı kafilesi dualarla uğurlandı.
TÜM HABERLER