A A A

"Üniversite tercihleri danışman gözetiminde yapılmalı"

Eklenme : 2017-07-17 18:46

DİYARBAKIR - Üniversite adaylarına önemli uyarılarda bulunan eğitim uzmanları, tercihlerin danışman kontrolünde yapılması tavsiyesinde bulunuyor.

2017 ÖSYS tercih işlemleri yarın başlıyor. Yüzbinlerce üniversite adayını büyük bir heyecan sararken birçok aday, tercih noktasında kafa karışıklığı yaşıyor.

Tercih işlemleri konusunda bilgilendirmede bulunan Özel Kayapınar Lisesi Rehber öğretmeni Avni Altın, tercihlerin danışman veya rehber öğretmen gözetiminde yapılmasını öneriyor.

Öğrencilerin tercih dönemlerinde mevcut çevreden dolayı ikilem içinde kalabileceğini söyleyen Altın, "Tercihler süresinde zor bir süreç bizi bekliyor.  Zor olmakla beraber öğrenci kendi tercihi ve ailenin tercihini birlikte değerlendirmek lazım. Öğrenci, acaba kendi tercihine yönelik bir tercihte mi bulunacak,  yoksa toplumda öne çıkan bazı meslek gurupları ya da ailenin ebeveynlerin çocuk üzerinde aktif olarak ya da baskın olarak öne çıkarmış olduğu bir mesleği mi tercih edecek bilinmiyor. Çocuk ister istemez bu ikilemde kalabiliyor." dedi.

Öğrenciler tercih sürecinde sıralamaya dikkat etmeli

Altın, öğrencilerin tercih edeceği bölümün sıralamasına dikkat etmesi gerektiğini belirterek, "Somut bir örnek vermek gerekirse öğrencinin sıralaması MF-3 türünde sıralaması 50 bin ise bu öğrenci, sıralamayı 40, 45 binden itibaren tercihte bulunsun.  65, 70, 80 binlere doğru yönelik olarak o yelpaze ile o arada tercihte bulunması gerekir.  Mümkün oldukça tercih aralığındaki yelpazeyi geniş tutmak lazım. Bununla beraber özellikle bu sene değişen bazı bölümler,  puan türleri var." ifadelerini kullandı.

Altın, "Geçmiş senelerde ilahiyat, okul öncesi öğretmenliği ve özel eğitim öğretmenliği YGS puan türüyle öğrenci alabiliyordu. Bu sene itibariyle TS-1 puan türüyle öğrenci almaya başladı.  Öğrenci arkadaşlarımız bunu yaparken bununla beraber onların TS-1 puan türünden alınacağı için bu sene itibariyle bir başarı sırası söz konusu değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Tercihlerin rehber öğretmen gözetiminde olması gerektiğini belirten Altın, şöyle devam etti:

"Özellikle sözelci arkadaşlarımız bu bölümleri tercih ederken maksimum yüksek bir puandan başlayıp minimum gelebilecek en düşük olan üniversiteyi tercih edip ona göre yelpazeyi mümkün oldukça geniş tutmak lazım.  Bununla beraber öğrenci kardeşlerimizin dikkat etmesi gereken diğer bir husus da özellikle LYS ve YGS puan türünden bazı üniversiteler, aynı meslekten tercih alabiliyor. Örneğin bir hemşirelik, bir FTR dediğimiz bölümler hem YGS-2 puan türünden hem de MF-3 puan türünden öğrenci alabilir. Öğrenci arkadaşlar, bu anlamda tercih yaparken hem YGS-2 sıralamasını göz önünde bulundurup YGS-2 ile üniversiteye öğrenci alan bölümlere dikkat etmesi lazım.  Bununla beraber MF -3 puan türünden öğrenci alan üniversitelerin kendi MF-3 puan türünden ona göre bir sıralamayı göz önünde bulundurması lazım. Öğrenci kardeşlerimiz tercihler yaparken mutlaka bir tercih danışmanı ya da bir rehber öğretmeni gözetiminde tercihlerini yapması gerekmektedir."

Altın, öğrencinin tercih sırasında yeteneğini göz önünde bulundurması gerektiğini ifade ederek, "Öğrencinin, yeteneğini göz önünde bulundurarak kendi yeteneğine uygun olan mesleği ya da bölümü tercih etmesi gerekir. Maalesef özellikle ülkemizde tercihler ele alınırken ekonomik anlamda bir getirisi var mı cihetiyle bakılıyor. Yani öğrencinin yeteneğine göre bir değerlendirme değil de biraz da ekonomik getirisi olan bölümler ön planda olduğu için öğrenci arkadaşlarımız ya da ebeveynler öğrenciden ziyade biraz daha ebeveynlerin bu konuda öğrenci üzerinde ciddi bir psikolojik bir baskı uyguladığını görmekteyiz." şeklinde konuştu.

Altın, son olarak, "Bizim burada ebeveynlerden ricamız çocuğun sevmiş olduğu bir mesleği tercih etmesidir. Belki kendi mesleğinde daha başarılı bir birey olarak hem topluma hem insanlığa faydalı olabilir. Mümkün olduğunca tercihler döneminde bilen birisine danışmak daima faydalıdır." ifadelerini kullandı. (Emrah Deniz- Suat Tink- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Saman yüklü kamyon devrildi

Saman yüklü kamyon devrildi

2017-07-24 16:48:48

Bingöl'ün Genç ilçesinde seyir halindeki bir kamyon, sürücüsünün virajı alamaması nedeniyle devrildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri Şeyh Temim ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar Emiri Şeyh Temim ile görüştü

2017-07-24 16:24:03

Körfez ülkeleri turunun son durağı olan Katar’ın başkenti Doha’da temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile bir araya geldi.

Meteorolojiden kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

2017-07-24 16:22:03

Erzurum Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü, Erzurum'un doğusu, Kars ve Ardahan için kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısında bulundu.

TÜM HABERLER

Çiftçiler: Emeğimizin karşılığını başkaları alıyor

Gün boyu kavurucu sıcakların altında çalışmalarına rağmen emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten Batmanlı çiftçiler, yetkililerden yaşadıkları soruna çözüm bulmalarını istediler.

Bingöl’de 5 odalı sığınak bulundu

Bingöl’ün Kıği ilçesinde PKK’ye yönelik yürütülen operasyonda 5 odalı bir sığınak bulundu. Sığınakta çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Şanlıurfa'da Suriyelilere sağlık eğitimi verilecek

Şanlıurfa Valiliği ve Harran Üniversitesi ortaklığında Suriyeli göçmenlere sağlık alanında eğitim verilecek.

Samsun'da el konulan yılanlar Gaziantep'e getirildi

Samsun'da yasa dışı yollarla Türkiye'ye getirildiğinin belirlenmesi üzerine el konulan piton ve boa yılanı, Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne yerleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Körfez ülkesini kapsayan ziyaretinin son durağı olan Katar'ın başkenti Doha'ya geçti.
TÜM HABERLER