A A A

"Oruç bize verilen büyük bir mükâfattır"

Eklenme : 2017-06-19 11:30

VAN - ​Van Sabır-Der tarafından Ramazan ayı dolayısıyla organize edilen iftar programına katılan İttihadul Ulema Üyesi Molla Abdurrahim Timurtaş, orucun Müslümanlara verilen bir mükâfat olduğunu söyledi.

Van'ın Tuşba ilçesine bağlı İstasyon Mahallesi'nde bulunan Sabır Eğitim ve Dayanışma Derneği (Sabır-Der) tarafından düzenlenen iftara âlimlerin yanı sıra mahalle sakinleri de katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, mevlithanların okuduğu Mevlid-i Şerif ile başlayan programda İttihadul Ulema Üyesi Molla Abdurrahim Timurtaş bir konuşma yaptı.

İftar öncesi konuşma yapan Timurtaş, “Biz bu dünyada sadece yemek içmekle emrolunmadık, görevimiz sadece Allah’a kul olmaktır. Allah’a yapılan ibadetlerden bir madde de oruçtur. Orucun bize verdiği menfaati başka bir şey vermez. Oruç dünyada kötülükten, pislikten uzaklaştırırken, ahirette de ateşten uzaklaştırır. Demek oruç bizim kurtuluşumuz için bize farz kılınmıştır. Oruç bize verilen büyük bir mükâfattır. Orucun bir faydası da sıhhattir. Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisi şerifinde, ‘Oruç tutun ki sağlam olasınız’ şeklinde buyurmuştur. Demek ki oruç midenin istirahatidir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından ezanın okunmasıyla oruçlar açıldı.

Daha sonra iftar programı hakkında konuşan Sabır-Der Sekreteri Yusuf Türk ise programa katılan mahalleliye teşekkür ederek, "Van Sabır Eğitim ve Dayanışma Derneği olarak biz daha iki gün öncesinden hazırlıklarımıza başladık. Daha çok derneğimizin komşularına yönelik yaptığımız bir programdı. Bununla beraber çevreden de katılan kardeşlerimiz vardı. Elhamdülillah programımız çok yoğun ve güzel geçti. Allah'u Teâlâ bütün katılanlardan razı olsun." dedi.

"Eğer biz İslami şiarlara sarılırsak ümmetin vahdeti mümkün olabilir"

Konuşmanın devamında İslami şiarların Müslümanları bir araya getirdiğine dikkat çeken Türk, "Bu iftar programımızı gerçekleştirmemizin sebebi Allah'u Teâlâ’nın bize farz kılmış olduğu Ramazan ibadetinin, Müslüman kardeşlerimizi bir araya toplanmasını vesile kılmaktı. Bu vesileyle bizler etkinliğimizi yaptık ve ciddi bir katılım vardı. Buradan da anladık ki İslami şiarların bizi bir araya getireceğini gördük. Nitekim Ramazan orucunun da Müslümanları bir araya getirmesinde vesile olduğunu gördük. Sadece biz değil bu tür etkinlikleri yapan birçok kurum ve kuruluş var. Bu kurum ve kuruluşların yaptıkları etkinliklerde de görüyoruz ki ciddi bir katılım var. Eğer biz İslami şiarlara sarılırsak ümmetin vahdeti mümkün olabilir. Fakat uzaklaşırsak onları iyi bir şekilde değerlendiremezsek bizim vahdeti bulmamız mümkün olmayacaktır.” şeklinde konuştu. (İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Siverek’te Bayram namazında camiler doldu taştı

Siverek’te Bayram namazında camiler doldu taştı

2017-06-25 10:32:45

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bayram namazında camiler doldu taştı.

Diyarbakır'da Ramazan Bayramı heyecanı

Diyarbakır'da Ramazan Bayramı heyecanı

2017-06-25 08:57:34

​Diyarbakır'da sabah namazından sonra tarihi camileri dolduran halk, Ramazan bayramının İslam ümmetinin vahdetine vesile olmasını diledi.

Van'da Ramazan Bayramı sevinçle karşılandı

Van'da Ramazan Bayramı sevinçle karşılandı

2017-06-25 08:25:06

​VAN - Van’da sabahın erken saatlerinde camileri dolduran vatandaşlar, Ramazan Bayramını büyük bir sevinçle karşıladı.

TÜM HABERLER

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -2

Sadece bir döneme değil, kritik eşiklere tanıklık etmiş olan Hafız Ali, İttihat Terakki zihniyetinin yaşatmış olduğu zulümlere, sonraki yıllarda gerçekleşen darbelere ve Üstad Bediüzzaman ile hayatının kesişmesine dair önemli anekdotlar anlattı.

Batı Akdeniz için fırtına uyarısı

​Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Akdeniz'in batısı için öğle saatlerinden itibaren fırtına uyarısında bulundu.

Çalınan 2'nci motosikletini de kendi çabalarıyla buldu

​Batman'da bir kişi, çalınan 2'nci motosikletini de uzun uğraşlar sonucu kendi çabalarıyla buldu.

Valilikten yanan 27 binaya ilişkin açıklama

​Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde çıkan yangınla ilgili valilikten yapılan açıklamada, 27 binanın tamamen yandığı bildirildi.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa direnişi tüm ümmetin direnişidir"

​İstanbul-Bahçelievler Dayanışma Platformu tarafından Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.
TÜM HABERLER