A A A

Diyarbakır kırsalında operasyonlar devam ediyor

Eklenme : 2017-06-19 11:06

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da 6 ilçe, 104 köy ve mezralarında PKK'ye yönelik devam eden operasyonlarda çeşitli suçlardan aranan 4 şüpheli gözaltına alınırken çok sayıda uyuşturucu malzemelerinin ele geçirildiği bildirildi.

Diyarbakır kırsalında operasyonlar devam ediyor

Diyarbakır Valiliğinden PKK’ye yönelik yürütülen kapsamlı operasyonla ilgili açıklama yapıldı. Dün yapılan operasyonların bilançosunun belirtildiği açıklamada,

“İl Emniyet Müdürlüğü personeliyle müşterek oluşturulan 33 Yol Kontrol Noktasında yapılan kontrol neticesinde; 59 araç ve 731 şahsın sorgulaması yapılmış, yapılan sorgulamalar sonucu yoklama kaçağı olduğu tespit edilen 6 şüpheli yakalanarak, 1111 Sayılı Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılmasını müteakip serbest bırakılmış.” denildi.

Patlayıcı ve silah malzemelerinin de ele geçirildiği bildirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Adli makamlardan alınan kararlara istinaden 25 köy ve 4 mezrada toplam 142 ev ve eklentilerinde adli arama faaliyeti icra edilmiş, bu kapsamda 2’si “Kasten Adam Öldürme Tehdit ve Hakaret”, biri “Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı”, biri “2313 Sayılı Kanuna Muhalefet” olmak üzere aranma kaydı bulunan toplam 4 şüpheli gözaltına alınmış, 1 adet CZ 75 marka tabanca, 1 adet tabanca şarjörü, 17 adet 9 mm tabanca fişeği ele geçirilmiş,

BTÖ mensuplarına ait 4 mağara içinde ve çevresinde yapılan detaylı aramada; 6 adet 12 kg’lık mutfak tüpü, 2 adet 2 kg’lık piknik tüpü, 16 adet büyük pil, bir adet vantilatör, bir adet koli bandı ele geçirilmiş, Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince tespit edilen mağaralar kullanılmaz hale getirilmiş, bulunan yaşam malzemeleri yerinde imha edilmiş,

Lice İlçesi, Ortaç Köyü mülki sınırları içerisinde karayolu kenarına; 2 adet 12 kg’lık tüp içerisine yaklaşık 100 kg Amonyum Nitrat ve Alüminyüm tozu ile güçlendirilerek hazırlanmayı müteakip uzaktan komutalı olarak yerleştirilmiş olan bir adet EYP düzeneği, mayın/EYP arama faaliyeti sırasında tespit edilmesi sonrasında Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından yerinden çıkarılarak, emniyetli bir bölgede tahrip edilmiştir.”   

Yüklü miktarda uyuşturucu malzemelerinin ele geçirildiği bildirilen açıklamada son olarak,

“128 kliogram kubar, 1057 kilogram toz olmak üzere toplam bin 185 kilogram uyuşturucu maddesi ile 669.115 kök kenevir bitkisi ele geçirilmiş olup, kenevir bitkileri numune alınmasını müteakip, Cumhuriyet Savcılığının talimatı gereğince yerinde imha edilmiş, söz konusu uyuşturucu maddesi muhafaza altına, bir şahıs ise gözaltına alınmıştır.” sözlerine yer verildi.(İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: Bir yaralı

Kontrolden çıkan otomobil takla attı: Bir yaralı

2017-06-28 23:54:13

​Diyarbakır-Viranşehir Karayolu'nda kontrolden çıkan otomobil takla attı, kazada bir kişi yaralandı.

Vali Aksoy'dan veda yemeği

Vali Aksoy'dan veda yemeği

2017-06-28 23:43:20

​Kocaeli Valiliğine atanan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy veda yemeği verdi.

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

Diyarbakır’da TOMA’ya bombalı saldırı

2017-06-28 22:48:28

​Diyarbakır’da TOMA’ya yapılan ses bombalı saldırıda bir kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER