A A A

"İtikâfa girerek nefis muhasebemizi iyi yapmalıyız"

Eklenme : 2017-06-14 14:19

BİTLİS - İtikâf sünnetinin önemini anlatan Bitlis İl Müftüsü, cami ve mescitlerde itikâfa girip, nefis muhasebesi yapılması gerektiğini söyledi.

Ramazan ayının son 10 gününde ihya edilen itikâf sünnetiyle ilgili tavsiyelerde bulunan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, itikâfa girenlerin Kur'an-ı Kerim okuyup, çokça ibadet etmeleri gerektiğini söyledi.

Şehir merkezinde Kalealtı ve Kadiriler camileri ile Fethiye Mescidi'ni itikâfa girecekler için hazır hale getirdiklerini bildiren Geylani, talep olması halinde başka cami ve mescitlerin de açılabileceğini belirtti.

İtikâfın, Hz. Muhammed'in önemli bir sünneti olduğunu dile getiren Geylani, "İtikâf, Ramazan'ın son 10 gününde çok zaruri bir durum olmadıkça özellikle mescitlerde ve camilerde dünya ile tamamen ilişkimizi kesip, Allah'ı zikretmek üzere günahlarımızı, hatalarımızı, kusurlarımızı hatırlayıp, gözyaşını dökerek, tövbe ve istiğfar edilerek yapılan bir sünnettir." dedi.

"İtikâfa girecek Müslümanlar, Kur'an okuyup bolca ibadet etsinler"

İtikâfa gireceklere çokça ibadet etmeleri tavsiyesinde bulunan Geylani, şunları söyledi: "İtikâfa girecek Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz şudur: Bolca Allah'ı zikredelim, çokça Kur'an okuyalım. Nefis muhasebesini güzel bir şekilde yapalım. 'Yarın Allah'ın huzuruna çıktığım zaman durumum nasıl olacak?' diye hesabımızı yapmalıyız. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde 'Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekin, büyük hesap günü için kendinizi donatın. Çünkü kıyamet gününde hesap ancak dünyada iken kendisini hesaba çekenler için kolay olacaktır.' buyuruyor. İtikâfa girdiğimizde nefsimizle baş başa kalıyoruz. Burada nefis muhasebemizi yapmalıyız. Başlangıcı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azat olan bu ayın son 10 gününde cami ve mescitlerde itikâfa girerek nefis muhasebemizi iyi yapmalıyız."

Ramazan'ın son 10 gününde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nin aranması gerektiğini ifade eden Geylani, bu gecenin de en güzel şekilde ihya edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER