A A A

"Zenginler zekâtını verse fakirler aç kalmaz"

Eklenme : 2017-06-13 13:42

DİYARBAKIR - Zekâtın İslam dininde büyük öneme sahip olduğunu belirten İttihadul Ulema üyelerinden Abdurrahman İçlek, zenginlerin bu noktada görevlerini yapmaları durumunda ihtiyaç sahiplerinin aç kalmayacağını söyledi.

Zekâtın İslam'ın bir rüknü olduğunu belirten İttihadul Ulema üyelerinden Abdurrahman İçlek, zekâtın aynı zamanda Allah tarafından insanlar üzerine yazılan farz bir ibadet olduğunu söyleyerek, herkesin bu konuda görevini yapması halinde ihtiyaç sahiplerinin aç kalmayacağını ifade etti.

Zekâtın inkârının insanı küfre götürdüğünü dile getiren İçlek, bunun terkinin ise büyük günahlardan olduğu bilgisini verdi.

Akli baliğ kişilerin üzerine zekâtın farz olduğunu belirten İçlek, "Yani nisaba bağlıdır. Para değerinden söylersek 80 gram altını varsa o kişiye zekât düşer. Eğer üzerinden bir sene geçerse artık zekât o kişiye farz oluyor. Zekâtın İslam'da mühim bir yeri vardır. Cenabı Allah Kur'a-ı Kerim'de 'Ey Muhammed! Onların mallarından sadaka (zekât) al; bununla onları (günahlardan) temizlersin, onları arıtıp yüceltirsin.' buyuruyor. Eğer insan zekât verirse günahlardan temizlenecek." dedi.

Allah'a ve Peygamber'e inanıp, mallarını Allah yolunda harcayanlara büyük mükâfatlar olduğunu söyleyen İçlek, insanların, sahip oldukları nimetlere vekil olduklarını dile getirdi.

"Müslümanların zekâtlarını verdiği asırlarda hiçbir fakir kalmamıştır"

Zekâtın mutlaka verilmesi gerektiğinin altını çizen İçlek, şunları söyledi: "Mutlaka bu maldan verilmesi gerekir. Mesela İslam tarihine bakıyoruz. Müslümanların zekâtlarını verdiği asırlarda hiçbir fakir kalmamıştır. Bir gün Hz. Peygamber Efendimiz Muaz bin Cebel'i Yemen'e gönderiyor. Ona Yemen'de zekât toplamasını ve toplanan zekâtı fakirlere dağıtmasını emrediyor. Muaz bin Cebel bu vazifeyi yerine getiriyor. Hz. ömer devrinde Muaz bin Cebel, bir miktar zekât parası Hz. ömer'e gönderiyor. Hz. ömer çok kızarak, 'Biz seni vergi toplayasın diye Yemen'e göndermedik. Zenginlerden zekâtı alıp, fakirlere dağıtasın diye gönderdik.' deyince Muaz bin Cebel de 'Ey ömer, Yemen'de fakir kalmadığı için o zekât paralarını Medine'ye gönderdim.' diye cevap veriyor."

ömer bin Abdülaziz döneminden misaller veren İçlek, "Zekât memurları ömer bin Abdülaziz'e 'Fazla kalan zekâtı ne yapalım?' diye sorduklarında o, 'Gücü olmayıp, evlenemeyen bekâr gençleri evlendirin. Yetmezse zanaatkârlara dükkân açın ve malzeme alın, sanat yapsınlar. Yetmezse kör olanlara hizmetçi tutun, onlara maaş bağlayın. Yetmezse hasta hayvanları bir yerde toplayın, onlara veteriner getirin ve veterinerleri maaşa bağlayın.' diye cevap verir." ifadelerini kullandı.

"Zenginler zekâtlarını verseler fakirler aç kalmazlar"

Son olarak İçlek, "Cenabı Allah, fakirler aç kalmayacak kadar zenginlerin mallarından zekâtı farz kılmıştır. Eğer gerçekten zenginler zekâtlarını verseler fakirler aç kalmazlar. Ancak zenginler vazifelerini yapmazlarsa fakirler aç kalırlar. Eğer herkes zekât görevini hakkıyla yerine getirirse hiçbir fakir kalmaz. Yani zekât çok mühimdir." şeklinde konuştu. (M. Sıddık Bilge, M. Hüseyin Temel - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

'Sason İsyanı'nın 122 yaşındaki tanığı o günleri anlattı

2017-08-17 16:52:59

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Geçitaltı köyünde yaşayan 122 yaşındaki Hacı Mehmet Reşit Ak, 1925'ten 1937'ye kadar devam eden 'Sason İsyanı'nı ve o günkü zulüm dolu süreci İLKHA'ya anlattı.

"Kurban ve hac bir iyilik sevap yoludur"

2017-08-12 17:20:53

Kurban ve hac ibadetiyle ilgili âlimler, gücü yeten bütün Müslümanların bu ibadetleri yerine getirmesi gerektiğini belirtiyor.

"Kurban teslimiyetin sembolüdür"

2017-08-11 18:13:52

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kurban ibadetinin önemini anlatan âlimler, kurbanla verilmek istenen mesajın evrensel olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER