A A A

"Miraç Allah'ın Hz. Muhammed'e bir ikramıdır"

Eklenme : 2017-04-22 14:52

DİYARBAKIR - İttihad'ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, Allah'ın, en sıkıntılı zamanında Hz. Muhammed'i kendi katına çıkararak, ona ve ümmetine ikramlarda bulunduğunu söyledi.

İttihad'ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, Hz. Muhammed'in bir gece Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya gittiği ve buradan göğe yükseldiği miraç hadisesinin hikmetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Miraç hadisesinin İslam tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Şenlik, hayatında en çok bunaldığı, müşriklerin saldırısına maruz kaldığı bir dönemde Allah'ın Hz. Muhammed'i kendi katına çıkardığını söyledi.

Miracın Allah'ın Hz. Peygamber'e bir ikramı ve müjdesi olduğuna değinen Şenlik, "Miraç aynı zamanda Allah'ın ümmetine bir müjdesi ve ikramıdır. Peygamberimiz, eşi Hz. Hatice ve amcası Ebu Talip'i kaybettikten sonra gece gündüz müşriklerin saldırısına uğradı. Onunla alay edildi, horlandı, ondan dolayı çok üzüldü. Tüm musibetlerin Hz. Muhammed'i bunalttığı bir vakitte Allah'ın yardımı geldi. Allah, onu kendi huzuruna çağırarak bütün dert ve sıkıntıların unutturulması için Mescid-i Aksa'ya, oradan da göklere kendi huzuruna çıkardı." dedi.

"Namaz engelleri ve perdeleri kaldırmaktır"

Bu gecede verilmek istenen mesajlarla ilgili Şenlik, şunları söyledi: "Miraçta verilen en önemli mesaj 5 vakit namazdır. Namaz ümmetin miracıdır. Bu vesileyle bu ümmetin ve Müslümanların her darlık ve sıkıntı zamanında tıpkı Hz. Peygamber'in sıkıntı ve darlık dönemlerinde olduğu, Allah'ın ona miracı ikram ettiği gibi müminlerin de miracın hediyesi olan namazla huzur bulmaları ve huzur aramaları gerekiyor. Çünkü namaz Rabbinin huzurunda durmak, doğrudan kendini ona ifade etmek, doğrudan ona bağlanmak, engelleri ve perdeleri kaldırmaktır."

"Hz. Muhammed'in miraçta huzur bulduğu gibi huzur bulmak gerek"

Cemaatle kılınan namazın önemine dikkat çeken Şenlik, vaktine ve erkânına uygun bir şekilde namazı yaymak, namazla huzur aramak ve huzur bulmak gerektiğini belirtti. Yeni neslin namaz konusunda yeteri kadar bilince sahip olmadığını ifade eden Şenlik, namazdan gafil olanların namazının kendilerine fayda vermeyeceğini dile getirdi.

Namazın bilinçli kılınması gerektiğinin altını çizen Şenlik, Hz. Muhammed'in miraçta huzur bulduğu gibi namazda huzur bulmak gerektiğini söyledi.

"Nitekim İslam tarihinde birçok insan darlık vaktinde namaza durdukları zaman huzur bulurlardı." diyen Şenlik, "Hz. Ali'nin bir acısı olduğu zaman namaza durduğunda o acıyı hissetmezdi. Günümüzde namazdan gafil olunduğu için böyle huzursuzluklara mahkûm olunmuştur. Allah, bize Mescid-i Aksa etrafının mübarek olduğunu anlatıyor. Ama şu an Yahudilerin işgali altında, esirdir. Esir olan Mescid-i Aksa'nın bir an evvel kurtulması için bütün Müslümanların üzerinde bir vecibe vardır. Onlar üzerinde Mescid-i Aksa'nın kurtulması en azından farzı kifayedir. Birileri Mescid-i Aksa'yı o esaretten kurtarmışsa bu mesuliyet bütün insanların üzerinden kalkabilir. Ama hiç kimse bunu yapmamış, hâlâ işgal altındaysa bütün Müslümanlar büyük bir vebal altındadır. Bir farzı ihmal etmişlerdir. Eğer Müslümanlar bugün kendi aralarında bir keşmekeşlik, bunalım yaşıyorlarsa bilsinler ki bunun bir sebebi vardır. Bunun sebeplerinden bir tanesi de Mescid-i Aksa'nın işgal altında olmasıdır." ifadelerini kullandı. (M. Sıddık Bilge/M. Hüseyin Temel-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Ramazan ayı tebliğ için vesiledir"

2017-05-26 16:09:28

Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçe Müftüsü, Ramazan ayının İslam dininin tebliği için vesile olduğunu söyledi.

"Beni hayata bağlayan inancım ve çocuklarım"

2017-05-25 11:39:45

Sempatik ve neşeli davranışlarıyla dikkat çeken bedensel engelli vatandaş, inancı ve ailesinin kendisini hayata bağladığını söyledi.

"HAMAS hiçbir şekilde Filistin topraklarını İsrail'e vermeyecek"

2017-05-23 10:40:10

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır'a gelen HAMAS'ın Dış İlişkiler Sorumlusu Usame Hamdan, hiçbir şekilde topraklarını İsrail'e vermeyeceklerini söyledi.

TÜM HABERLER

Gaziantep’te güneş enerjili içmesuyu projesi

Gaziantep’te küçükbaş hayvanların verimlilik oranın arttırılması amacıyla "Merada Güneş Enerjili Hayvan İçmesuyu Tesisi" projesi başlatıldı.

Köy öğrencilerinden resim sergisi

Bingöl’ün Karlıova ilçesi Kargapazarı Köyü İlköğretim Okulu'nun öğrencileri tarafından resim sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kızıltepe’deki kütüphaneyi telekonferansla açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin Kızıltepe Furkan Doğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin Kütüphanesinin açılışını telekonferansla bağlanarak gerçekleştirdi.

Irak Kürdistan'ında mesaiye Ramazan düzenlemesi

Irak Kürdistanı'nda Ramazan ayı dolayısıyla resmi kurumlarda, mesai bir saat düşürüldü.

Yoğun bakımdaki liseli genç hayatını kaybetti

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde serinlemek için girdiği sudan ağır yaralı olarak çıkarılan liseli genç, hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center