A A A

“Kürtlerin sorunları çözülmeden Suriye’nin sorunları çözülmez”

Eklenme : 2016-06-11 18:51

ŞANLIURFA - Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği’nin Şanlıurfa’da düzenlediği kongrede, Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye’yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağı vurgulandı.

“Kürtlerin sorunları çözülmeden Suriye’nin sorunları çözülmez”

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği (Kombenda Kurdên Serbixwe Yên Suryê - KKS) Şanlıurfa'da kongre düzenledi. Kongrede Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye'yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağının altı çizildi.

Kongreye Arap, Kürt ve Êzidileri temsilen katılımlar olurken farklı kesimlerden siyasetçi ve kanaat önderleri de misafir olarak kongreye iştirak etti.

Kongreye katılanlar arasında; ENKS Türkiye Temsilcisi Osman Ahmet Müslüm, Suriye Yezidileri Temsilcisi Mizgin Yusuf, PDK-S Hollanda Temsilcisi Edip Seyfettin ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Muvaffak Nerbiyye de yer aldı.

Kongrede Kürtlerin sorularının aslında tüm Suriye'nin sorunu olduğu bu yüzden de Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye'yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağı vurgulandı.

Kürtlerin siyasi ve sosyal tüm haklarının iade edilmesi gerektiğinin ifade edildiği kongrede, Suriye'de yaşayan Kürtlerin ve Arapların İslam'ın bölgeye hâkim olmasıyla birlikte komşu olduklarını hatta birçoğunun akraba bile olduğu ve şu an yaşanan olayların bu birlikteliği ortadan kaldırmaya yönelik rejimin bir oyunu olduğu belirtildi.

Kongrede; hayata geçirilen bu yeni oluşumun daha önceki Kürt partilerine rakip ya da ek olarak kurulmadığı, ENKS gibi partilere yardımcı olmak için çalışılacağı belirtilirken, kendini Kürtlerin savunucusu gibi söylemler kullanan PYD'nin asla Kürtlerin temsilcisi olamayacağı ifade edildi.

"PYD bugün Rusya ve ABD'nin elindeki bir silaha dönüşmüş"

Kongre hakkında değerlendirmelerde bulunan KKS İdare Meclisi Başkanı Abdulaziz Temo, İLKHA mikrofonlarına şunları söyledi: "Sosyal ve siyasal anlamda halkımızın sesini daha iyi duyurmak için böyle bir girişimde bulunduk. Şu an Suriye'de terör, rejim, savaş, ölüm ve evi yurdu terk etmek var. Kürt bölgesini terk etmeler de rejimin zulmünden değil PYD'nin zulmündendir. PYD Kürtlerin hakları için kurulduğunu söylüyor ama onlar sadece kendi partilerinin ideolojisi için ana partileri PKK'ye hizmet etmek için kurulmuştur. PYD Kürtlerden haraç alıyor, onları gözaltına alıyor. Onları göç ettiriyor, onları öldürüyor. PYD'nin Suriye Kürtleri üzerinde bir hakkı yoktur. Bu gün Kürtlerin Rakka'da, Membiç'te ne işleri var? Binlerce Kürt gencini neden öldürtüyorlar? Bizler Arapların ya da başka bir milletin düşmanı değil rejimin düşmanıyız. PYD bugün Rusya ve ABD'nin elindeki bir silaha dönüşmüş."

PYD'nin yaklaşık 3 milyon Kürt nüfus içersinde sadece yüzde 2'ye tekabül eden bir temsiliyeti olmasına rağmen rejimin verdiği silahların zoruyla bölgeyi kontrol ettiğini söyleyen Temo, PYD'nin uygulamaları açısından Esed rejiminden bir farkının olmadığını belirtti. (Osman Gülebak-İLKHA)Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği kongresi başladı
Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği kongresi başladı

Suriye’deki belirsizlik devam ederken özellikle Kürt bölgesinde PYD’nin izlediği politikayı benimsemeyen muhalif Kürtlerden oluşan Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği'nin kongresi başladı....

Temo: PYD’yi terör örgütü olarak görüyoruz
Temo: PYD’yi terör örgütü olarak görüyoruz

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği sözcüsü Abdülaziz Temo, PYD’nin kendileri için politik düşman olduğunu ve Kürtlere karşı işledikleri katliamlar nedeniyle de onları terör örgütü olarak gördüklerini söyledi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis’te tespit edilen patlayıcı imha edildi

Bitlis’te tespit edilen patlayıcı imha edildi

2017-08-17 22:08:41

​Bitlis’in Tavan ilçesine bağlı Tokaçlı köyü mevkiinde tespit edilen el yapımı patlayıcı kontrollü bir şekilde imha edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 17 Ağustos mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 17 Ağustos mesajı

2017-08-17 21:52:50

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin deprem bölgesinde bulunduğunu bunun bilinciyle hareket edilmesi ve her daim tedbirli olunmasını gerektiğini söyledi.

Kars'ta 5 PKK'li öldürüldü

Kars'ta 5 PKK'li öldürüldü

2017-08-17 21:24:48

​Kars'ın Kağızman ilçesi kırsalında PKK'ye yönelik yapılan operasyonlarda 5 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

TÜM HABERLER

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

Tüketici hakem heyeti bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.

"Sağlık sektöründe Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler gelişiyor"

İran'da düzenlenen Sağlık Turizmi Hizmet Sektöründe Uzmanlar Sempozyumu'na katılan İranlı ve Türkiyeli yetkililer, sağlık sektöründe iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirttiler.

Gaziantep’te işitme engelliler umre ödüllü sınavda ter döktü

Gaziantep’te Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından işitme engellilere yönelik umre ödüllü bilgi yarışması düzenlendi.

"Sorunlarımız belediye tarafından biliniyor ama ilgilenen yok"

Bingöl'ün merkeze bağlı Gözer Mahallesi'nde yaşayanlar, su temini, yol yapımı ve çöplerin toplanması gibi hususlarda sorun yaşadıklarını ancak kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini belirtiyor.
TÜM HABERLER