A A A

“Kürtlerin sorunları çözülmeden Suriye’nin sorunları çözülmez”

Eklenme : 2016-06-11 18:51

ŞANLIURFA - Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği’nin Şanlıurfa’da düzenlediği kongrede, Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye’yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağı vurgulandı.

“Kürtlerin sorunları çözülmeden Suriye’nin sorunları çözülmez”

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği (Kombenda Kurdên Serbixwe Yên Suryê - KKS) Şanlıurfa’da kongre düzenledi. Kongrede Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye’yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağının altı çizildi.

Kongreye Arap, Kürt ve Êzidileri temsilen katılımlar olurken farklı kesimlerden siyasetçi ve kanaat önderleri de misafir olarak kongreye iştirak etti.

Kongreye katılanlar arasında; ENKS Türkiye Temsilcisi Osman Ahmet Müslüm, Suriye Yezidileri Temsilcisi Mizgin Yusuf, PDK-S Hollanda Temsilcisi Edip Seyfettin ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Muvaffak Nerbiyye de yer aldı.

Kongrede Kürtlerin sorularının aslında tüm Suriye’nin sorunu olduğu bu yüzden de Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye’yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağı vurgulandı.

Kürtlerin siyasi ve sosyal tüm haklarının iade edilmesi gerektiğinin ifade edildiği kongrede, Suriye’de yaşayan Kürtlerin ve Arapların İslam’ın bölgeye hâkim olmasıyla birlikte komşu olduklarını hatta birçoğunun akraba bile olduğu ve şu an yaşanan olayların bu birlikteliği ortadan kaldırmaya yönelik rejimin bir oyunu olduğu belirtildi.

Kongrede; hayata geçirilen bu yeni oluşumun daha önceki Kürt partilerine rakip ya da ek olarak kurulmadığı, ENKS gibi partilere yardımcı olmak için çalışılacağı belirtilirken, kendini Kürtlerin savunucusu gibi söylemler kullanan PYD’nin asla Kürtlerin temsilcisi olamayacağı ifade edildi.

“PYD bugün Rusya ve ABD’nin elindeki bir silaha dönüşmüş”

Kongre hakkında değerlendirmelerde bulunan KKS İdare Meclisi Başkanı Abdulaziz Temo, İLKHA mikrofonlarına şunları söyledi: “Sosyal ve siyasal anlamda halkımızın sesini daha iyi duyurmak için böyle bir girişimde bulunduk. Şu an Suriye’de terör, rejim, savaş, ölüm ve evi yurdu terk etmek var. Kürt bölgesini terk etmeler de rejimin zulmünden değil PYD’nin zulmündendir. PYD Kürtlerin hakları için kurulduğunu söylüyor ama onlar sadece kendi partilerinin ideolojisi için ana partileri PKK’ye hizmet etmek için kurulmuştur. PYD Kürtlerden haraç alıyor, onları gözaltına alıyor. Onları göç ettiriyor, onları öldürüyor. PYD’nin Suriye Kürtleri üzerinde bir hakkı yoktur. Bu gün Kürtlerin Rakka’da, Membiç’te ne işleri var? Binlerce Kürt gencini neden öldürtüyorlar? Bizler Arapların ya da başka bir milletin düşmanı değil rejimin düşmanıyız. PYD bugün Rusya ve ABD’nin elindeki bir silaha dönüşmüş.”

PYD’nin yaklaşık 3 milyon Kürt nüfus içersinde sadece yüzde 2’ye tekabül eden bir temsiliyeti olmasına rağmen rejimin verdiği silahların zoruyla bölgeyi kontrol ettiğini söyleyen Temo, PYD’nin uygulamaları açısından Esed rejiminden bir farkının olmadığını belirtti. (Osman Gülebak-İLKHA)Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği kongresi başladı
Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği kongresi başladı

Suriye’deki belirsizlik devam ederken özellikle Kürt bölgesinde PYD’nin izlediği politikayı benimsemeyen muhalif Kürtlerden oluşan Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği'nin kongresi başladı....

Temo: PYD’yi terör örgütü olarak görüyoruz
Temo: PYD’yi terör örgütü olarak görüyoruz

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği sözcüsü Abdülaziz Temo, PYD’nin kendileri için politik düşman olduğunu ve Kürtlere karşı işledikleri katliamlar nedeniyle de onları terör örgütü olarak gördüklerini söyledi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

2017-06-28 10:55:05

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'a suikast hazırlığı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan PKK'lilerin, asker ve polise yönelik de eylem hazırlığında olduklarını belirtti.

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

2017-06-28 10:26:10

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır'da inşa edilen Ergani Barajı'nda çalışmalar devam ediyor.

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

2017-06-28 09:04:25

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, bu sosyal platformu kullananların sayısının 2 milyara ulaştığını açıkladı.

TÜM HABERLER

Batman halkı bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı, salâvatlar eşliğinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

HÜDA PAR’dan kapsamlı bayram ziyaretleri

HÜDA PAR Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar ve beraberindeki partili heyet tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla kapsamlı ev ziyaretleri gerçekleştirildi.

“Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur”

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Batman İl Başkanlığı binasında partililer ve halkla bir araya gelerek bayramlaştı. Yapıcıoğlu, “Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur" dedi.

HÜDA PAR'dan Midyat'ta bayramlaşma programı

HÜDA PAR Midyat ilçe teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenledi.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.
TÜM HABERLER