A A A

“Kürtlerin sorunları çözülmeden Suriye’nin sorunları çözülmez”

Eklenme : 2016-06-11 18:51

ŞANLIURFA - Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği’nin Şanlıurfa’da düzenlediği kongrede, Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye’yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağı vurgulandı.

“Kürtlerin sorunları çözülmeden Suriye’nin sorunları çözülmez”

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği (Kombenda Kurdên Serbixwe Yên Suryê - KKS) Şanlıurfa’da kongre düzenledi. Kongrede Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye’yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağının altı çizildi.

Kongreye Arap, Kürt ve Êzidileri temsilen katılımlar olurken farklı kesimlerden siyasetçi ve kanaat önderleri de misafir olarak kongreye iştirak etti.

Kongreye katılanlar arasında; ENKS Türkiye Temsilcisi Osman Ahmet Müslüm, Suriye Yezidileri Temsilcisi Mizgin Yusuf, PDK-S Hollanda Temsilcisi Edip Seyfettin ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkan Yardımcısı Muvaffak Nerbiyye de yer aldı.

Kongrede Kürtlerin sorularının aslında tüm Suriye’nin sorunu olduğu bu yüzden de Kürtlerin sorunları çözülmeden tüm Suriye’yi ilgilendiren sorunların çözülmesinin mümkün olamayacağı vurgulandı.

Kürtlerin siyasi ve sosyal tüm haklarının iade edilmesi gerektiğinin ifade edildiği kongrede, Suriye’de yaşayan Kürtlerin ve Arapların İslam’ın bölgeye hâkim olmasıyla birlikte komşu olduklarını hatta birçoğunun akraba bile olduğu ve şu an yaşanan olayların bu birlikteliği ortadan kaldırmaya yönelik rejimin bir oyunu olduğu belirtildi.

Kongrede; hayata geçirilen bu yeni oluşumun daha önceki Kürt partilerine rakip ya da ek olarak kurulmadığı, ENKS gibi partilere yardımcı olmak için çalışılacağı belirtilirken, kendini Kürtlerin savunucusu gibi söylemler kullanan PYD’nin asla Kürtlerin temsilcisi olamayacağı ifade edildi.

“PYD bugün Rusya ve ABD’nin elindeki bir silaha dönüşmüş”

Kongre hakkında değerlendirmelerde bulunan KKS İdare Meclisi Başkanı Abdulaziz Temo, İLKHA mikrofonlarına şunları söyledi: “Sosyal ve siyasal anlamda halkımızın sesini daha iyi duyurmak için böyle bir girişimde bulunduk. Şu an Suriye’de terör, rejim, savaş, ölüm ve evi yurdu terk etmek var. Kürt bölgesini terk etmeler de rejimin zulmünden değil PYD’nin zulmündendir. PYD Kürtlerin hakları için kurulduğunu söylüyor ama onlar sadece kendi partilerinin ideolojisi için ana partileri PKK’ye hizmet etmek için kurulmuştur. PYD Kürtlerden haraç alıyor, onları gözaltına alıyor. Onları göç ettiriyor, onları öldürüyor. PYD’nin Suriye Kürtleri üzerinde bir hakkı yoktur. Bu gün Kürtlerin Rakka’da, Membiç’te ne işleri var? Binlerce Kürt gencini neden öldürtüyorlar? Bizler Arapların ya da başka bir milletin düşmanı değil rejimin düşmanıyız. PYD bugün Rusya ve ABD’nin elindeki bir silaha dönüşmüş.”

PYD’nin yaklaşık 3 milyon Kürt nüfus içersinde sadece yüzde 2’ye tekabül eden bir temsiliyeti olmasına rağmen rejimin verdiği silahların zoruyla bölgeyi kontrol ettiğini söyleyen Temo, PYD’nin uygulamaları açısından Esed rejiminden bir farkının olmadığını belirtti. (Osman Gülebak-İLKHA)Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği kongresi başladı
Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği kongresi başladı

Suriye’deki belirsizlik devam ederken özellikle Kürt bölgesinde PYD’nin izlediği politikayı benimsemeyen muhalif Kürtlerden oluşan Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği'nin kongresi başladı....

Temo: PYD’yi terör örgütü olarak görüyoruz
Temo: PYD’yi terör örgütü olarak görüyoruz

Bağımsız Suriye Kürtleri Derneği sözcüsü Abdülaziz Temo, PYD’nin kendileri için politik düşman olduğunu ve Kürtlere karşı işledikleri katliamlar nedeniyle de onları terör örgütü olarak gördüklerini söyledi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Van'da 4 büyüklüğünde deprem

Van'da 4 büyüklüğünde deprem

2017-05-01 08:22:32

Van'ın merkeze bağlı Akçaören köyünde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hava durumu nasıl olacak?

Hava durumu nasıl olacak?

2017-05-01 07:54:40

İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunun kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Denizli'de motosiklet kazası: Bir ölü 3 yaralı

Denizli'de motosiklet kazası: Bir ölü 3 yaralı

2017-04-30 23:48:15

Denizli'de karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir anne ve bebek arabasına çarpan motosikletin kontrolden çıkması sonucu meydana gelen kazada motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti, 3 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

"Peygambersiz hayatın peşinde adalet arayanlar girdaba düştü"

Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Başkanı Adnan Akgönül, Hz. Muhammed'in içinde olmayan bir hayatın peşinde hak ve adalet arayanların ne tür bir girdaba düştüklerine tarihin tanıklık ettiğini söyledi.

"Eğer dünyaya adalet götüreceksek mutlaka güçlü olmalıyız"

Peygamber Sevdalıları Platformu Van Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde dünyaya hak ve adaletin tahsis edilmesi için güçlü olmanın önemine vurgu yapıldı.

Âlimlerden Kutlu Doğum etkinliği değerlendirmesi

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren âlimler, bu tür etkinliklerin vahdete zemin hazırladığını ifade ederek, İttihad’ın Hz Muhammed'in aşkı etrafında toplanmakla olacağını belirttiler.

"Kutlu Doğum her sene bir irfan ziyafetine dönüşmektedir"

Batman'da Şeyh Muhammed El Haznevi Camii Erkek Kur'an Kursu tarafından gerçekleştirilen Kutlu Doğum programında, Kutlu Doğum etkinliklerinin her yıl bir irfan ziyaretine dönüştüğü belirtildi.

"Beklentimiz Selahattin’in torunlarının tekrar buradan çıkmasıdır"

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren Lübnan İslami Tevhit Hareketi Lideri Şeyh Bilal, beklentilerinin tekrardan Selahattin’in torunlarının bu topraklardan çıkması olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER
Kod Center