A A A

Muhammed Ali kimdi?

Eklenme : 2016-06-04 16:03

HABER MRK - 74 yıllık ömrü büyük mücadelelerle geçmiş ünlü boksör Muhammed Ali, bugün gözlerini hayata yumdu.

Muhammed Ali kimdi?

Cassius Marcellus Clay Jr. ismini Müslüman olduktan sonra Muhammed Ali olarak değiştiren Amerikalı ünlü boksör, bugün hayata gözlerini yumdu. 74 yılık ömrü boyunca birçok sıkıntıyla karşılaşan Muhammed Ali, özellikle Vietnam Savaşına katılmayı reddettiği için hapis ve para cezası almış, ardından tüm lisansları da iptal edilmişti.

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli olan Muhammed Ali, 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi.

1960'ta Roma'da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige dönen Muhammed Ali, 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

Sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince madalyasını nehre attı

İyi bir boksör olmanın yanında iyi bir kişiliğe de sahip olan Muhammed Ali, 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra gittiği lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atıyor. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.

ABD dışındaki ilk kez Londra'da maça çıkan Muhammed Ali, İngiliz Kraliçesi Elizabeth Cooper'in rakibi ile görüşüp kendisi ile görüşmemesine tepki göstermiş ve maçtan önce "Boksörlerin kralı olacağım" demişti.

"İlk kez bir beyaz bana sarıldı"

Londra'dayken karşılaştığı Türkiyeli birinin kendisine sarılmasını anlatan Muhammed Ali, "İlk kez bir beyaz bana sarıldı" diyerek yaşadığı duyguları ifade etti. Daha sonra İstanbul'a gelip Sultanahmet'te Cuma Namazını kılan Muhammed Ali, Erbakan Hoca ile beraber Sultanahmet'i dolduran on binlerce kişiye seslendi.

İslam'ı seçti

22 yaşına girdiği 1964 yılında S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini, İslam'a geçtiğini açıklayarak Muhammed Ali ismini aldı ve boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı.

"Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım"

Vietnam savaşına asker olarak çağrıldığında "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım" diyerek savaşa katılmayı reddeden Muhammed Ali, bu nedenle 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve bireysel çabalarıyla geçimini sağladı.

Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu

Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet'i anlatan ve hayırlı işlerle uğraşan Muhammed Ali’nin, Malcolm X’le de yakın ilişkileri oldu.

1970'te temyiz davasını kazanıp boksa tekrar dönen Muhammed Ali, 1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali'nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşündeydi. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini zannetti. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri teker teker yendi ve Ken Norton'i yenip rövanşı aldı.

Dünya şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu

1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu. Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt'la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1974'te Foreman'ın favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson'den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978'de L. Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. O zamanlar sadece 2 Dünya Boks Federasyonu olması değerini daha da farklı kılıyordu. 2008 yılı itibari ile 8 Dünya Boks Federasyonu bulunuyordu. Muhammad Ali'nin etkin döneminde en iyi boksörler, unvanı elde edebilmek için, mutlaka karşı karşıya gelirlerdi. George Foreman'in 1994 yılında 20 sene aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu olması ve unvanını çok kez savunması, o dönemin boksunun birçok ülkede neden "Altın 70'li yıllar" diye anıldığını bize anlatıyor.

1978'de boksu Şampiyon olarak bırakan Muhammed Ali, sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi.

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur.

ABD'li efsanevi Müslüman boksör Muhammed Ali, solunum rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede bugün hayatını kaybetti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

Emniyetten milletvekiline suikast girişimi açıklaması

2017-06-28 10:55:05

Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, Milletvekili İbrahim Halil Yıldız'a suikast hazırlığı yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan PKK'lilerin, asker ve polise yönelik de eylem hazırlığında olduklarını belirtti.

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

Ergani Barajı'nda çalışmalar sürüyor

2017-06-28 10:26:10

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır'da inşa edilen Ergani Barajı'nda çalışmalar devam ediyor.

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

Facebook kullananların sayısı 2 milyara ulaştı

2017-06-28 09:04:25

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, bu sosyal platformu kullananların sayısının 2 milyara ulaştığını açıkladı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR’dan kapsamlı bayram ziyaretleri

HÜDA PAR Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar ve beraberindeki partili heyet tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla kapsamlı ev ziyaretleri gerçekleştirildi.

“Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur”

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Batman İl Başkanlığı binasında partililer ve halkla bir araya gelerek bayramlaştı. Yapıcıoğlu, “Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur" dedi.

HÜDA PAR'dan Midyat'ta bayramlaşma programı

HÜDA PAR Midyat ilçe teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenledi.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.

Şırnak’ta 3 asker hayatını kaybetti

Şırnak'ın Uludere ilçesinde üs bölgesine yemek götüren askeri araca PKK tarafından düzenlenen saldırıda 3 asker hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER