A A A

Muhammed Ali kimdi?

Eklenme : 2016-06-04 16:03

HABER MRK - 74 yıllık ömrü büyük mücadelelerle geçmiş ünlü boksör Muhammed Ali, bugün gözlerini hayata yumdu.

Muhammed Ali kimdi?

Cassius Marcellus Clay Jr. ismini Müslüman olduktan sonra Muhammed Ali olarak değiştiren Amerikalı ünlü boksör, bugün hayata gözlerini yumdu. 74 yılık ömrü boyunca birçok sıkıntıyla karşılaşan Muhammed Ali, özellikle Vietnam Savaşına katılmayı reddettiği için hapis ve para cezası almış, ardından tüm lisansları da iptal edilmişti.

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942'de Kentucky Louisville'de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenli olan Muhammed Ali, 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa zaman içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası'nda amatör kayıtlara girdi.

1960'ta Roma'da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige dönen Muhammed Ali, 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları'nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

Sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince madalyasını nehre attı

İyi bir boksör olmanın yanında iyi bir kişiliğe de sahip olan Muhammed Ali, 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra gittiği lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atıyor. 1996 Atlanta Olimpiyatları'nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.

ABD dışındaki ilk kez Londra'da maça çıkan Muhammed Ali, İngiliz Kraliçesi Elizabeth Cooper'in rakibi ile görüşüp kendisi ile görüşmemesine tepki göstermiş ve maçtan önce "Boksörlerin kralı olacağım" demişti.

"İlk kez bir beyaz bana sarıldı"

Londra'dayken karşılaştığı Türkiyeli birinin kendisine sarılmasını anlatan Muhammed Ali, "İlk kez bir beyaz bana sarıldı" diyerek yaşadığı duyguları ifade etti. Daha sonra İstanbul'a gelip Sultanahmet'te Cuma Namazını kılan Muhammed Ali, Erbakan Hoca ile beraber Sultanahmet'i dolduran on binlerce kişiye seslendi.

İslam'ı seçti

22 yaşına girdiği 1964 yılında S. Liston'u yenip Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini, İslam'a geçtiğini açıklayarak Muhammed Ali ismini aldı ve boks'a 1967'den 1970'e kadar ara vermek zorunda kaldı.

"Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım"

Vietnam savaşına asker olarak çağrıldığında "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım" diyerek savaşa katılmayı reddeden Muhammed Ali, bu nedenle 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve bireysel çabalarıyla geçimini sağladı.

Malcolm X ile yakın ilişkileri oldu

Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet'i anlatan ve hayırlı işlerle uğraşan Muhammed Ali’nin, Malcolm X’le de yakın ilişkileri oldu.

1970'te temyiz davasını kazanıp boksa tekrar dönen Muhammed Ali, 1971'de Joe Frazier ile 'Asrın maçı'na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene aradan sonra sadece 2 maç yapan Muhammed Ali'nin bu kadar zor bir maça hazır olmadığı görüşündeydi. Fakat o en kısa zamanda tekrar şampiyon olmak istiyordu. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton'a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini zannetti. Fakat o azmedip art arda unvan için rakip olan boksörleri teker teker yendi ve Ken Norton'i yenip rövanşı aldı.

Dünya şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu

1973'te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund'da nakavt oldu. Ali böylece önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman'la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt'la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti. 1974'te Foreman'ın favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson'den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978'de L. Spinks'e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu. O zamanlar sadece 2 Dünya Boks Federasyonu olması değerini daha da farklı kılıyordu. 2008 yılı itibari ile 8 Dünya Boks Federasyonu bulunuyordu. Muhammad Ali'nin etkin döneminde en iyi boksörler, unvanı elde edebilmek için, mutlaka karşı karşıya gelirlerdi. George Foreman'in 1994 yılında 20 sene aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu olması ve unvanını çok kez savunması, o dönemin boksunun birçok ülkede neden "Altın 70'li yıllar" diye anıldığını bize anlatıyor.

1978'de boksu Şampiyon olarak bırakan Muhammed Ali, sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi.

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37'si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun süre Michigan'daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği "Bütün zamanların en iyisiyim" lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur.

ABD'li efsanevi Müslüman boksör Muhammed Ali, solunum rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı hastanede bugün hayatını kaybetti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batmanlı çiftçiler sebze ekimine başladı

Batmanlı çiftçiler sebze ekimine başladı

2017-05-01 09:21:05

Batman'da çiftçiler, kabak, domates, patlıcan, biber ve gibi sebzelerin ekimine başladılar.

Van'da 4 büyüklüğünde deprem

Van'da 4 büyüklüğünde deprem

2017-05-01 08:22:32

Van'ın merkeze bağlı Akçaören köyünde 4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Hava durumu nasıl olacak?

Hava durumu nasıl olacak?

2017-05-01 07:54:40

İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusunun kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

TÜM HABERLER

Yurt dışından gelen katılımcılar Kutlu Doğum etkinliğini değerlendirdi

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinin İslam’ın eski zaferlerini hatırlattığını ifade eden etkinliğe yurt dışından katılım gösteren siyasetçi ve âlimler, İslam ümmetinin kurtuluşunun Hz Muhammed'in mesajını anlamaktan geçtiğini belirttiler

"Peygambersiz hayatın peşinde adalet arayanlar girdaba düştü"

Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Başkanı Adnan Akgönül, Hz. Muhammed'in içinde olmayan bir hayatın peşinde hak ve adalet arayanların ne tür bir girdaba düştüklerine tarihin tanıklık ettiğini söyledi.

"Eğer dünyaya adalet götüreceksek mutlaka güçlü olmalıyız"

Peygamber Sevdalıları Platformu Van Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde dünyaya hak ve adaletin tahsis edilmesi için güçlü olmanın önemine vurgu yapıldı.

Âlimlerden Kutlu Doğum etkinliği değerlendirmesi

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren âlimler, bu tür etkinliklerin vahdete zemin hazırladığını ifade ederek, İttihad’ın Hz Muhammed'in aşkı etrafında toplanmakla olacağını belirttiler.

"Kutlu Doğum her sene bir irfan ziyafetine dönüşmektedir"

Batman'da Şeyh Muhammed El Haznevi Camii Erkek Kur'an Kursu tarafından gerçekleştirilen Kutlu Doğum programında, Kutlu Doğum etkinliklerinin her yıl bir irfan ziyaretine dönüştüğü belirtildi.
TÜM HABERLER
Kod Center