A A A

“Tesettür bir kimliğin dışa vurumudur”

Eklenme : 2016-06-01 11:50

GAZİANTEP - Tesettürün sadece bir kıyafetten ibaret olmadığını belirten Zeynep-Der Başkanı Yazar Sabiha Ateş Alpat, tesettürün bir kimliğin dışa vurumu olduğunu söyledi.

“Tesettür bir kimliğin dışa vurumudur”

Bir dizi programa katılmak üzere Gaziantep’e gelen Zeynep-Der Başkanı Yazar Sabiha Ateş Alpat, tesettürün bir kimlik, bir sembol ve bir işaret olduğunu söyledi. Tesettürün yozlaştırıldığına dikkat çeken Alpat, toplumdaki yanlış tesettür anlayışının kaldırılması için bu yönde eğitimlere ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Nasıl namazın şekli ve boyutu değiştirilemiyorsa tesettüre konulan ölçünün de değiştirilemeyeceğini belirten Alpat, “Allah-u Teâlâ insanları yalnızca kendisine kulluk etsinler diye yarattığını belirtiyor. Yine Allah’a iman eden müminlerin kitaba uymaları imandan sonra ikinci farzdır. Rabbimiz, kitabı kendisine uyulsun diye gönderdiğini birçok ayet ile açıkça beyan etmiştir. Dolayısıyla Allah (c.c) inandım deyip, tercihini Allah tarafından yapan Müslüman bir kimsenin hayatta ne yaparsa yapsın kulluğu gereği Allah emirlerine ve rızasına göre yapma zorunluluğu var. Tesettür kadın ve erkeğe ölçüleri farklı olsa da farz olarak emrettiği ibadetlerden bir tanesidir. Nasıl namazın şekli ve boyutu değiştirilemiyorsa tesettüre konulan ölçününde değiştirilmesi kesinlikle doğru değildir.” dedi.

"Tesettür sürgüne gönderildi"

"Son zamanlarda Müslümanların elleriyle tesettür sürgüne gönderildi" diyen Alpat, “Bunun çok çeşitli sebepleri var. Tabi sosyolojik sebepleri var, ailevi sebepleri var, ahlaki sebepleri var ve bu konu çok uzun konuşulması gereken bir husus. Ama bu konuda bize düşen şey tekrardan tevhit bilinicini, takva bilincini ve İslami terbiye bilinicini köklü programlarla yeni olan neslimize ulaştırmak ve bu konudaki yozlaşmanın önüne bir an önce geçmektir.” ifadelerini kullandı.

"Tesettür sadece bir kıyafetten ibaret değildir"

Tesettür bir kimliğin dışa vuruşu olduğunu ve tesettürün sadece bir kıyafetten ibaret olmadığını dile getiren Alpat, “Bu bağlamda benim düşüncem Allah-u Teâlâ’nın niçin peygamber gönderdiğinin ve kitapları niçin gönderdiğinin, öz cümle ile Lailaheillallah'ı bizim hayatımıza düşürdüğü sorumluluğun farkında olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de 'Allah'a iman ettim' diyenlere bu anlamda düşen görev, çok çeşitli çalışmalar yapılmasıdır. Ama ben aslında eğitime çok ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Alpat, son olarak şunları söyledi: “Bu noktada Kur’an bilincini ve Allah-u Teâlâ’nın emirlerini nasıl gönderilmişse o şekilde hayata taşınması noktasındaki bilincin dirilmesi için çok çeşitli eğitim programlarına ve sürekli insan inşa olana kadar sürdürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu noktada elimizi sıkı tutmazsak ve çabuk tutmazsak bizden sonra gelecek olan neslin bu konuda daha fazla yozlaşacağı endişesini de taşıyorum. Eğer bizler Müslümanlar olarak Allah-u Teâlâ’nın bizden istediği bir emri O’nun istediği şekilde uygulamaz isek o bizden kabul olmayacaktır. Bu da ahirette başımıza bela bile olabilir.” (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Yemen bizim sessizce ölen bir coğrafyamız"

2017-04-28 09:27:32

Yemen'de yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan UMAD Gaziantep Şube Başkanı Ömer Mert, Yemen'in sessizce ölen ve soykırıma tabi tutulan bir coğrafya olduğunu söyledi.

"Miraç Allah'ın Hz. Muhammed'e bir ikramıdır"

2017-04-22 14:52:56

İttihad'ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, Allah'ın, en sıkıntılı zamanında Hz. Muhammed'i kendi katına çıkararak, ona ve ümmetine ikramlarda bulunduğunu söyledi.

"İnsanın Allah ile irtibatı namazladır"

2017-04-22 14:27:49

İttihad'ul Ulema Genel Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, namazın, müminin miracı ve Allah ile bağ kurmasına vesile olan önemli bir ibadet olduğuna dikkat çekerek, nimetlere karşı en güzel şükrün namaz ile verilebileceğini söyledi.

TÜM HABERLER

"Peygambersiz hayatın peşinde adalet arayanlar girdaba düştü"

Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Başkanı Adnan Akgönül, Hz. Muhammed'in içinde olmayan bir hayatın peşinde hak ve adalet arayanların ne tür bir girdaba düştüklerine tarihin tanıklık ettiğini söyledi.

"Eğer dünyaya adalet götüreceksek mutlaka güçlü olmalıyız"

Peygamber Sevdalıları Platformu Van Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde dünyaya hak ve adaletin tahsis edilmesi için güçlü olmanın önemine vurgu yapıldı.

Âlimlerden Kutlu Doğum etkinliği değerlendirmesi

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren âlimler, bu tür etkinliklerin vahdete zemin hazırladığını ifade ederek, İttihad’ın Hz Muhammed'in aşkı etrafında toplanmakla olacağını belirttiler.

"Kutlu Doğum her sene bir irfan ziyafetine dönüşmektedir"

Batman'da Şeyh Muhammed El Haznevi Camii Erkek Kur'an Kursu tarafından gerçekleştirilen Kutlu Doğum programında, Kutlu Doğum etkinliklerinin her yıl bir irfan ziyaretine dönüştüğü belirtildi.

"Beklentimiz Selahattin’in torunlarının tekrar buradan çıkmasıdır"

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren Lübnan İslami Tevhit Hareketi Lideri Şeyh Bilal, beklentilerinin tekrardan Selahattin’in torunlarının bu topraklardan çıkması olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER
Kod Center