A A A

Bereketin simgesi leylekler

Eklenme : 2016-05-31 16:15

DİYARBAKIR - Bereketin simgesi olarak bilinen leyleklerin bölgedeki en büyük kolonisinin bulunduğu Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde çiftçiler, leyleklerin tarlalardaki zararlı haşere, kemirgen ve sürüngenlere karşı etkili olduğunu söylediler.

Bereketin simgesi leylekler

Bölge halkı tarafından bereketin simgesi olarak nitelendirilen leyleklerin en büyük kolonisi Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde bulunuyor. Tarlalarındaki direklerin tepesinde yuva yapan leylekleri daima görmenin kendilerini mutlu ettiğini belirten çiftçiler, leyleklerin tarlalardaki zararlı haşere, kemirgen ve sürüngenlere karşı etkili olduğunu söylediler.

Dicle nehrinin geçtiği Bismil, ilkbahar ve yaz aylarında leyleklere ev sahipliği yapıyor. Havaların ısınması ile her yıl Şubat ayında Nil nehrinden, Dicle nehrinin geçtiği Bismil'e akın eden leylekler yumurtlamak için güvenli buldukları yüksek direklerin tepesini ve evlerin çatısını mesken ediniyor. Ağustos ayının sonlarında ise Dicle Nehri'nden Nil Nehrine doğru sürüler halinde göç yolculukları başlıyor.

Gagası ve ayakların uzunluğuyla dikkat çeken leylekler, kanat kısmı hariç tamamıyla beyaz tüylerden oluşuyor. Büyük bir kuş olup 100–115 cm uzunluğunda, 2,3 ila 4,5 kg ağırlığından oluşan leylekler, sulak alanları tercih ediyor.

Çarşı merkezinde leylek heykelinin dikildiği Bismil’de çiftçiler de bu kuşun bereket getirdiğini inanıldığını, tarlalarındaki ekinlere zarar vermediklerini söyledi.

Leyleklerin, tarlalardaki zararlı haşere, kemirgen ve sürüngenlere karşı etkili olduğunu ifade eden çiftçi Vahdettin Çelik, leyleklerin aynı zamanda baharın müjdecisi olduğunu hatırlattı.

“Leyleklerin buraya gelmesinden mutluluk duyuyoruz”

Çelik, “Leylekleri gördüğümde ilkbaharın geldiğini biliyorum. Çünkü leylekler baharın müjdecisidir. Ardından her taraf yeşillik oluyor ve bu topraklar bereketli oluyor. Kimileri tarlasına gübre atıyor,  kimileri ise tarlasına ziraat, karpuz, domates ve patlıcan ekiyor. Leyleklerin buraya gelmesinden mutluluk duyuyoruz. Leylek geldiği zaman bereket getiriyor.” Diyerek

Sonbahar mevsiminde leyleklerin Bismil’e göç ettiğini dile getire Çelik, aynı leyleklerin her sene aynı yuvaya yerleştiğini belirti.

“Gitmeden önce yavrularını yıkayıp uçuruyorlar”

Çelik şöyle konuştu: “Bu leylekler her sene aynı yuvaya yerleşiyorlar. Kimse bir başkasının yuvasına gitmiyor. Ayrıca yuvalarını yan yana yapmıyor, her yuva arasına bir direk mesafe bırakıyorlar. Bunu rahat uçabilmek için yapıyorlar. Leyleklerin sürüler şeklinde gittiğine şahit olmuşum ama geldiklerinde kalabalıklarına şahit olmadım.  Gitmeden önce yavrularını yıkayıp, uçurmaya hazırlıyor, ardından göç ediyorlar. Leyleklerden bazıları da göç etmiyor, onlar da Şükürlü ve Ambar bölgesinde kalıyorlar."

"Kimse leyleklere zarar vermesin, onların hem tarlalara hem de insanlara faydası çoktur"

Leyleklerin çevreye faydalı olduğunu ifade eden Çelik, "Leylekler çiftçi için faydalı ve zararsız bir hayvandır. Yanınızda yıllarca kalsalar hiçbir zarar görmezsiniz. Bazen bu yanımdaki havuza geliyor, yavrularına su içiriyorlar. Geçen hafta bir leylek yavrusu bu yan direkte düşmüş ve telef olmuştu. Daha önce de av tüfeği ile yaralanmış bir leylek görmüştüm. Ayağından yaralanmıştı. Burada bir çobanın birin tedavi etmek için leyleği götürmüştü.Kimse leyleklere zarar vermesin. Leyleklerin hem tarlalara hem de insanlara faydası çoktur.” ifadelerini kullandı. (M. Hüseyin Temel, Emrah Deniz - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

Tek odalı evde yaşayan İli ailesine yardım

2017-06-26 19:11:10

Mardin'de tek odası bulunan harabe evde yaşam mücadelesi veren İli ailesine Artuklu Kaymakamlığı tarafından yardım yapıldı.

Mardin'de yetim ailelere yardım

Mardin'de yetim ailelere yardım

2017-06-24 10:04:36

Mardin'in Midyat ilçesinde 30 yetim aileye Avrupa Yetim-Der tarafından nakit ve gıda yardımında bulunuldu.

Umut Kervanı Batman'da 600 aileye yardımda bulundu

Umut Kervanı Batman'da 600 aileye yardımda bulundu

2017-06-23 14:14:57

Umut Kervanı tarafından Batman'da ihtiyaç sahibi 600 aileye giyim ve gıda yardımında bulunuldu.

TÜM HABERLER

Batman halkı bayramlaştı

Peygamber Sevdalıları Platformu Batman Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen bayramlaşma programı, salâvatlar eşliğinde yoğun katılım ile gerçekleşti.

HÜDA PAR’dan kapsamlı bayram ziyaretleri

HÜDA PAR Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar ve beraberindeki partili heyet tarafından Ramazan Bayramı dolayısıyla kapsamlı ev ziyaretleri gerçekleştirildi.

“Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur”

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Batman İl Başkanlığı binasında partililer ve halkla bir araya gelerek bayramlaştı. Yapıcıoğlu, “Bir mazlumun maruz kaldığı zulümden kurtarılmasından daha acil bir iş yoktur" dedi.

HÜDA PAR'dan Midyat'ta bayramlaşma programı

HÜDA PAR Midyat ilçe teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma programı düzenledi.

Van'da Peygamber Sevdalılarından kitlesel bayramlaşma

Peygamber Sevdalıları Platformu Van İl Koordinatörlüğü tarafından Van Kalesi Piknik Alanı’nda kitlesel bayramlaşma töreni düzenlendi.
TÜM HABERLER