A A A

“Engelimiz bir eksiklik değil”

Eklenme : 2016-05-16 15:53

BURSA - Toplumun, kendilerini kabullenmesi gerektiğinin altını çizen engelli vatandaşlar, engellerinin Allah tarafından kendilerine verildiğini ve bunu bir eksiklik olarak görmediklerini ifade etti

“Engelimiz bir eksiklik değil”

10 -16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası münasebetiyle İLKHA’ya konuşan Bursa’da bulunan engelli derneklerinin yetkilileri, engellerinin Allah tarafından kendilerine verildiğini ve bunu bir eksiklik olarak görmediklerini ifade etti

Yerelde sorun yaşadıklarını anlatan Bursa Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Psikolog Mürşit Atlı Akın, “Sağlık hizmetlerine daha sık ihtiyacımız oluyor. Çok sık olunca daha çok sorunla da karşılaşıyoruz. Böyle olunca da bir sorun yumağı oluşuyor. Birinci yaşadığımız sorun yine sağlıkla ilgili. Nadir hastalıklar var grubumuz içerisinde nadir hastalık ama azda olsa çok çeşitli oluyor.” dedi.

Akın, “Okula erişebilirlikle ilgili sorun var, hem eğitimin kalitesi ve bizim özelliklerimiz itibariyle böyle zorluklar yaşıyoruz. İstihdamla ilgili sorunlar yaşıyoruz. İş yerlerinde halen yeteri derece de istihdam bizim ihtiyaçlarımızı karşılayacak düzeyde değil. Eskiden bilinen engelli sayısı azdı şimdi TÜİK’te git gide rakamlar yükseliyor. İnsanlar daha kolay hem engellerini kabul ediyorlar hem de bildiriyorlar.” diye konuştu.

“Toplumun bizi kabullenmesi ve ihtiyaçlarımız konusunda duyarlı olması gerekir”

En önemli sorunun aileler ve toplumdan kaynaklandığını ifade eden Akın, “En önemlisi toplumun bizi kabullenmesi ve ihtiyaçlarımız konusunda duyarlı olması. Bizim varlığımızı fark ederek sosyal hayatı fiziksel hayatı bize göre de düzenlemeleri.” şeklinde konuştu.

“Engel bir eksiklik değil”

Bazı ailelerin,  engelli çocuğunu kabullenmekte zorluk çektiğini, bununda çocuğu kötü etkilediğini söyleyen Akın, “Aile ne zaman engelli bir çocuğunun varlığını kabul ederse o zamandan itibaren çocuk gelişmeye başlıyor. Öbür türlü hep bir tarafı eksiklik kalıyor^, kendini de eksik hissediyor. Engel bir eksiklik değil ‘Allah bizi yaratmış’ yani bu eksiklik anlamına gelmiyor. Ama aile bu durumu reddedince çocuğun ihtiyaçlarını hep görmezden geliyor. Çocuk bir türlü normal gelişemiyor. Çocuğun ruh yapısında büyük problemlere dönüşüyor. Hatta eğitimi de sağlığı da olumsuz etkileniyor.”ifadelerine yer verdi.

Özel Eğitim Gerektiren Çocuk Hakları Derneği Başkanı Hüsamettin Akyıldız ise özellikle anaokulu ve kreş ortamlarının bu çocukların da yer alabileceği bir şekilde dizayn edilmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca spor imkanları tanınması gerektiğine dikkat çeken Akyıldız, “Yüzme gibi daha geniş imkânlar tanınması gerekiyor.” dedi.

“Engelli olmadığını düşünenlere görev düşüyor”

Akyıldız, “Sınıflılarımızla ilgili yeterli donanımların materyallerin olmayışını da bunlara ilave edebiliriz. Engelli olmadığını düşünenlere görev düşüyor. Bugün maalesef biz toplum olarak Müslüman bir toplum olmamıza rağmen, yardımsever bir toplum olduğumuzu düşünmemize rağmen yapılan araştırmalar ve bizim gözlemlerimiz çoğu olarak komşusu olarak bir engelliyi istemiyor. Bir engelli çocuk parka gittiği zaman, diğer çocuklar ve aileler tarafından dışlandığını görüyoruz.” dedi.

“Bir çocuk psikiyatri de 4 aydan önce randevu alamıyorsunuz”

Hastane ve eğitim ortamlarında engelli vatandaşlara gerekli öncelik tanınmamasından yakınan Akyıldız, “Mesela Bursa’da bir çocuk psikiyatri de randevu almaya çalıştığınızda 4 aydan önce randevu alamıyorsunuz. Bunun yanında karşılanamayan ilaçlar var. Tedavi yapılamayan hastalıklar var. Bu yönüyle toplumun bütün kesimine, belediyelere kamu kurum ve kuruluşlarına görevler düşmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Toplumda birlikte yaşama kültürümüz eksik”

Bursa Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Demirci toplumda birlikte yaşama kültürümüzün eksik olduğunu söyledi. Halen ötekiler olarak adlandırıldıklarını ifade eden Demirci, çalışan engellinin bankamatikten parasını çekemediğini, toplu taşıma araçlarına rahat bir şekilde binemediğini vurgulayarak “Binmeye çalıştığında o tıkış tıkış dolu olan otobüse engelli birinin tekerlekli sandalyeyle binmeye çalıştığını düşünün.  Halen 2005 yılında çıkartılan yasalardan bahsediliyor, konuşuluyor ama yasayı uygulayan yok. Halen asansörlerimizin olmadığı binalarımız var. Halen kaldırımlara araçlarını park eden vatandaşlar var. Aracını park ederken nereye park ettiğine dikkat etmeyen vatandaşlar var. Biraz daha dikkat edersek aslında biz beraber yaşayabiliriz.” diye konuştu.

“Otobüs şoförleri durakta bir engelli gördüğü zaman görmezden geliyor”

Bursa Kas Hastaları ve Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı İsmail Altın ise “Lütfen otobüs şoförlerimiz duraklara yanaşmayı öğrensinler. Biz çok ciddi mana da bu işten muzdaripiz. Otobüs şoförleri durakta bir engelli gördüğü zaman ya görmezden geliyor ya da es geçiyor. Biz bu toplum üzerinde yük değiliz.” şeklinde konuştu (Zeki Aras- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Yemen bizim sessizce ölen bir coğrafyamız"

2017-04-28 09:27:32

Yemen'de yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan UMAD Gaziantep Şube Başkanı Ömer Mert, Yemen'in sessizce ölen ve soykırıma tabi tutulan bir coğrafya olduğunu söyledi.

"Miraç Allah'ın Hz. Muhammed'e bir ikramıdır"

2017-04-22 14:52:56

İttihad'ul Ulema Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şenlik, Allah'ın, en sıkıntılı zamanında Hz. Muhammed'i kendi katına çıkararak, ona ve ümmetine ikramlarda bulunduğunu söyledi.

"İnsanın Allah ile irtibatı namazladır"

2017-04-22 14:27:49

İttihad'ul Ulema Genel Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, namazın, müminin miracı ve Allah ile bağ kurmasına vesile olan önemli bir ibadet olduğuna dikkat çekerek, nimetlere karşı en güzel şükrün namaz ile verilebileceğini söyledi.

TÜM HABERLER

"Peygambersiz hayatın peşinde adalet arayanlar girdaba düştü"

Peygamber Sevdalıları Platformu Genel Başkanı Adnan Akgönül, Hz. Muhammed'in içinde olmayan bir hayatın peşinde hak ve adalet arayanların ne tür bir girdaba düştüklerine tarihin tanıklık ettiğini söyledi.

"Eğer dünyaya adalet götüreceksek mutlaka güçlü olmalıyız"

Peygamber Sevdalıları Platformu Van Koordinatörlüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde dünyaya hak ve adaletin tahsis edilmesi için güçlü olmanın önemine vurgu yapıldı.

Âlimlerden Kutlu Doğum etkinliği değerlendirmesi

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren âlimler, bu tür etkinliklerin vahdete zemin hazırladığını ifade ederek, İttihad’ın Hz Muhammed'in aşkı etrafında toplanmakla olacağını belirttiler.

"Kutlu Doğum her sene bir irfan ziyafetine dönüşmektedir"

Batman'da Şeyh Muhammed El Haznevi Camii Erkek Kur'an Kursu tarafından gerçekleştirilen Kutlu Doğum programında, Kutlu Doğum etkinliklerinin her yıl bir irfan ziyaretine dönüştüğü belirtildi.

"Beklentimiz Selahattin’in torunlarının tekrar buradan çıkmasıdır"

Diyarbakır’da düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğini değerlendiren Lübnan İslami Tevhit Hareketi Lideri Şeyh Bilal, beklentilerinin tekrardan Selahattin’in torunlarının bu topraklardan çıkması olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER
Kod Center