A A A

Maden’de esnaf kan ağlıyor

Eklenme : 2015-10-04 13:52

ELAZIĞ - Yok olmaya terk edilen Elazığ’ın Maden ilçesindeki esnaf, satış yapamadıklarını belirterek, yetkililere ilçenin eski konuma getirilmesi çağrısında bulundu.

Maden’de esnaf kan ağlıyor

Tek geçim kaynağı maden ocağı olan ve onun da özelleştirilmesi ile can damarı kesilen Elazığ'ın Maden ilçesinde bulunan esnaf zor şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veriyor.

İlçede 35 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen Zeki Keleş, Maden ilçesinin yok olmaya mahkum edildiğini söyledi.

Eskiden maden işletmesinde 5 bin kişinin çalıştığını dile getiren Keleş, "Biz çocukken ekmek almaya çıktığımızda işçiler dağıldığında biz ezilememek için ara sokaklara giderdik. İşçiler gittikten sonra ekmek almaya gidebiliyorduk. O kadar ki kalabalıktı. Bizler çocukken ilçe girişindeki nüfusu gösteren tabelayı rakamlar çok olduğundan dolayı okuyamazdık. O zaman nüfus 27 bin 727 idi. Ama şimdi diyorlar ki 5 bin 300, bu rakam doğru değildir. İlçenin gerçek nüfusu 3 bin 500 var ya da yoktur. 35 yıllık esnafım durum her geçen gün kötüye gidiyor. Burada bütün imkânlar kısıldı. Bir dershane bile yok. Şuan aylık kiramı zorla karşılıyorum. Buranın tabiat şartları zor ve yapı yerleri uygun değil." dedi.

30 yıllık esnaf Zeynel Güneş ise, ilçenin ekonomik durumunun sıfır noktasında olduğunu belirtti.

"Buradan haddinden fazla göç var"

İşlerin çok kötü olduğunu ve satış yapamadıklarını dile getiren Güneş, "Burada haddinden fazla göç var. Göç olan ve memuru olmayan yerde iş olmaz. Burada ev sorunu var. Buranın iyi olması ve kalkınması için konut ve evler yapılmalıdır. Eskiden iki günde bir 40 kasa domates satardım ama bugün günde 2 kasa bile satamıyorum." dedi.

"Böyle olursa birkaç yıla kalmaz kalan esnaf da kapatacak"

Bir diğer esnaf Mehmet Yavuz ise, ilçenin halinin içler acısı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Bakır işletme fabrikası kapatıldıktan sonra ilçe esnafı gerilemeye başladı. Şuan bizim fabrikamız çalışıyor ama fazla bir iş ortamı meydana getirmiyor. İlçe çok göç veriyor. Burada işsizlik sorunu var, Ev sorunu da var. Bazı evler var ki 60-70 yıllık yapıdır. Üst üste ev yapılmış. Bir odun götürmeye istersek eşek ile götürmek zorunda kalıyoruz. Buraya TOKİ konutlarının yapılması lazım. Memurumuzun çoğu Elazığ'da ya da Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde oturuyor, git gel yapıyor. Şimdi sokak ve caddelere baktığınızda açık dükkân yok. 10 yıl önce bir boş dükkân bulamazdık, şimdi ise dükkânlar boş. Böyle olursa birkaç yıla kalmaz diğer esnaf da kapatacak. Ne olacak bu Maden'in hali?" (M.Hüseyin Temel / Veysi Buran - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

2017-08-21 16:51:08

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memurlara yönelik son zam teklifine ilişkin, " Teklif, adaletin kapısını aralıyor, ama kalkınmanın kapısını aralamıyor." dedi.

“Van son yüzyılın turizm patlamasını yaşadı”

“Van son yüzyılın turizm patlamasını yaşadı”

2017-08-21 12:09:43

TÜRSAB Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı, Van’da son aylarda gelen yoğun İranlı turistlerden dolayı son yüzyılın turizm patlaması yaşandığını söyledi.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

2017-08-21 10:43:58

Yurt dışı üretici fiyat endeksi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 2,24 arttı.

TÜM HABERLER

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memurlara yönelik son zam teklifine ilişkin, " Teklif, adaletin kapısını aralıyor, ama kalkınmanın kapısını aralamıyor." dedi.

Minik yürekler namazı öğrenme sevinci ile yürüdü

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında 2 haftalık namaz eğitimini başarıyla tamamlayan çocuklar için Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde program düzenlendi.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.
TÜM HABERLER