A A A

Maden’de esnaf kan ağlıyor

Eklenme : 2015-10-04 13:52

ELAZIĞ - Yok olmaya terk edilen Elazığ’ın Maden ilçesindeki esnaf, satış yapamadıklarını belirterek, yetkililere ilçenin eski konuma getirilmesi çağrısında bulundu.

Maden’de esnaf kan ağlıyor

Tek geçim kaynağı maden ocağı olan ve onun da özelleştirilmesi ile can damarı kesilen Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan esnaf zor şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veriyor.

İlçede 35 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen Zeki Keleş, Maden ilçesinin yok olmaya mahkum edildiğini söyledi.

Eskiden maden işletmesinde 5 bin kişinin çalıştığını dile getiren Keleş, “Biz çocukken ekmek almaya çıktığımızda işçiler dağıldığında biz ezilememek için ara sokaklara giderdik. İşçiler gittikten sonra ekmek almaya gidebiliyorduk. O kadar ki kalabalıktı. Bizler çocukken ilçe girişindeki nüfusu gösteren tabelayı rakamlar çok olduğundan dolayı okuyamazdık. O zaman nüfus 27 bin 727 idi. Ama şimdi diyorlar ki 5 bin 300, bu rakam doğru değildir. İlçenin gerçek nüfusu 3 bin 500 var ya da yoktur. 35 yıllık esnafım durum her geçen gün kötüye gidiyor. Burada bütün imkânlar kısıldı. Bir dershane bile yok. Şuan aylık kiramı zorla karşılıyorum. Buranın tabiat şartları zor ve yapı yerleri uygun değil.” dedi.

30 yıllık esnaf Zeynel Güneş ise, ilçenin ekonomik durumunun sıfır noktasında olduğunu belirtti.

“Buradan haddinden fazla göç var”

İşlerin çok kötü olduğunu ve satış yapamadıklarını dile getiren Güneş, “Burada haddinden fazla göç var. Göç olan ve memuru olmayan yerde iş olmaz. Burada ev sorunu var. Buranın iyi olması ve kalkınması için konut ve evler yapılmalıdır. Eskiden iki günde bir 40 kasa domates satardım ama bugün günde 2 kasa bile satamıyorum.” dedi.

“Böyle olursa birkaç yıla kalmaz kalan esnaf da kapatacak”

Bir diğer esnaf Mehmet Yavuz ise, ilçenin halinin içler acısı olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bakır işletme fabrikası kapatıldıktan sonra ilçe esnafı gerilemeye başladı. Şuan bizim fabrikamız çalışıyor ama fazla bir iş ortamı meydana getirmiyor. İlçe çok göç veriyor. Burada işsizlik sorunu var, Ev sorunu da var. Bazı evler var ki 60-70 yıllık yapıdır. Üst üste ev yapılmış. Bir odun götürmeye istersek eşek ile götürmek zorunda kalıyoruz. Buraya TOKİ konutlarının yapılması lazım. Memurumuzun çoğu Elazığ'da ya da Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde oturuyor, git gel yapıyor. Şimdi sokak ve caddelere baktığınızda açık dükkân yok. 10 yıl önce bir boş dükkân bulamazdık, şimdi ise dükkânlar boş. Böyle olursa birkaç yıla kalmaz diğer esnaf da kapatacak. Ne olacak bu Maden’in hali?” (M.Hüseyin Temel / Veysi Buran - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Berberlerin yoğun bayram mesaisi

Berberlerin yoğun bayram mesaisi

2017-06-24 21:14:24

​Diyarbakır’da Ramazan Bayramı arefesinde müşteri yoğunluğu yaşayan berberler, sabaha kadar mesai yapacak.

Su ürünleri üretimi azaldı

Su ürünleri üretimi azaldı

2017-06-23 11:28:47

TÜİK verilerine göre, su ürünleri üretimi geçen yıl yüzde 12,4 azaldı.

Hizmet sektörü güven endeksi azaldı

Hizmet sektörü güven endeksi azaldı

2017-06-23 11:08:00

​Hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında 102 iken, Haziran ayında yüzde 3,1 oranında azalarak 98,8 değerine düştü.

TÜM HABERLER

Başıboş sokak köpekleri toplatılıyor

Mardin Kızıltepe Belediyesi ekipleri başıboş köpekleri toplamaya başladı.

Anız yangınında 4 TIR ile bir traktör kül oldu

​Mardin’in Derik Üçyolu'nda çıkan anız yangını petroldeki TIR parkına sıçradı. Yangında 4 TIR ile bir traktör yandı. Yangının Petrole sıçramaması için itfaiye ekiplerinin söndürme çalışması devam ediyor.

Mardin’deki silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde 2 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı.

Gaziantep otogarında beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı

Her yıl ek seferlerin düzenlendiği Gaziantep’te Şehirlerarası Otobüs Terminalinde bu yıl beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı.

Berberlerin yoğun bayram mesaisi

​Diyarbakır’da Ramazan Bayramı arefesinde müşteri yoğunluğu yaşayan berberler, sabaha kadar mesai yapacak.
TÜM HABERLER